Facebook Google+ Twitter

Tusk chce zmienić ustawę i odwołać Kurtykę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-04 15:18

Dziennik "Polska" pisze, że Donald Tusk chce odebrać kolegium IPN głos w sprawie wyboru prezesa Instytutu, oraz oddzielić pion lustracyjny od reszty Instytutu Pamięci Narodowej.

Według gazety, właśnie w ten sposób premier chce obejść sprzeciw kolegium IPN, dotyczący odwołania Janusza Kurtyki ze stanowiska szefa Instytutu.

Jak podkreśla dziennik "Polska", Janusz Kurtyka jako prezes IPN jest w tej chwili "niezatapialny". O jego losie może zdecydować wyłącznie kolegium Instytutu, które jednak nie chce prezesa odwoływać.

Dlatego też - według gazety - premier Donald Tusk chce obejść ten sprzeciw poprzez nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jednak, jak przypomina dziennik "Polska", taką nowelizację muszą zaakceptować parlament i prezydent. Zakładając nawet, że ten ostatni przystałby na zmianę, przeprowadzenie ustawy przez Sejm będzie trudne - zaznacza gazeta.

Niepokoju nie kryją pracownicy IPN. Antoni Dudek, historyk Instytutu uważa, że będzie to zmiana napisana na kolanie. Dodaje, że parlament ma prawo zmieniać ustawę o IPN, ale ważne jest, żeby te zmiany czemuś służyły, a nie były tylko rozgrywkami personalnymi.

Obszerny tekst na ten temat w dzienniku "Polska".

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: IPN Tusk Kurtyka


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.