Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6715 miejsce

Tusk cieszył się ze śmierci prezydenta? Obalamy mit prawicy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-11-04 07:02

Na okładce "W sieci" znaleźli się Donald Tusk oraz Władimir Putin. Premier Tusk zaciska pięści, Putin się uśmiecha. Prawicowi publicyści rozsiewają tezę, że polski premier cieszył się ze śmierci Lecha Kaczyńskiego. Czy na pewno tak było?

 / Fot. okładkaW poniedziałek ukazał się numer tygodnika "W sieci" ze zdjęciem uśmiechniętych premierów polskiego i rosyjskiego na okładce. Okładkę umieszczono na profilu tygodnika na Facebooku już w weekend.

Na stronie www.wsieci.pl Jacek Karnowski w felietonie pt. "Dogadani?" sugeruje, że Tuska i Putina łączy na tym zdjęciu "nić porozumienia". "Skąd bierze się ten pełen satysfakcji uśmiech na jego twarzy?" - zastanawia się redaktor naczelny, twierdząc jednocześnie, że zaprezentowana fotografia jest "ważniejsza niż wszystkie kłamliwe raporty MAK i komisji Millera". Karnowski mówi, że nie ujawni źródła fotografii, bo - jak twierdzi - mogłoby to być niebezpieczne.

"Proszę nie oczekiwać, że kiedykolwiek ujawnimy takie szczegóły. Proszę pamiętać, że ujawnianie tajemnic Smoleńska to nie jest bezpieczne zajęcie. Nie udzielimy odpowiedzi na to pytanie. Ani teraz, ani w przyszłości" - pisał na facebookowym czacie z czytelnikami "W sieci". "Gdybyśmy mieli jakiekolwiek wątpliwości, nie zdecydowalibyśmy się na publikację. A dlaczego teraz? Bo teraz udało nam się do niego dotrzeć".

Zdjęcie z uśmiechniętym premierem wywołało oburzenie. Dla jednych jest to dowód na zamach i spisek, w którym polski premier uczestniczył, dla innych oburzające jest samo sugerowanie, że można się cieszyć z czyjejś śmierci, stojąc nad ciałem, które jeszcze nie ostygło. Do tego w obecności kamer i fotografów.

Prawda czy fotomontaż?

Elementy ubioru osób na okładce zgadzają się z elementami garderoby na zdjęciach archiwalnych. Tusk ma tak samo niepoukładane włosy. Zdjęcie wydaje się autentyczne.

Pojawiają się jednak takie komentarze: To jest fotomontaż! Zobaczcie zdjęcia tuz po katastrofie. Inne tylne tło. Jak fotoreporter robił zdjęcie z profilu to powinna być niebieska płachta - pisze pan Tomasz, czytelnik Wiadomości24. Pan Artur analizuje bardziej dokładnie: Abstrahując od mimiki, grymasów itd (które potrafią być w obliczu tragedii przeróżne i niczego nie wyrokują, niczego nie przesądzają), to zdjęcie wydaje mi się być trochę dziwne. Zwróciłem uwagę na cienie. Takie mogą tylko powstać przy robieniu zdjęcia bez lampy błyskowej (co raczej wydaje się być zaskakujące). Co więcej, cień twarzy DT jest silnie zarysowany, nie mogę się jednak doszukać cienia klapy jego prochowca (wydaje mi się, że powinien być wyraźnie zarysowany a nie ma go wcale).

Przyjrzeliśmy się dokładnie okładce, przejrzeliśmy fotografie z 10 kwietnia 2010 roku.

Schemat obecności Donalda Tuska na miejscu katastrofy smoleńskiej w uproszczniu był następujący:
- Tusk przylatuje do Smoleńska wraz obstawą dyplomatyczną, m.in. z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem oraz Bogdanem Klichem,
- spotyka się z Władimirem Putinem i ministrem ds. sytuacji Siergiejem Szojgu na miejscu,
- razem podchodzą bliżej miejsca katastrofy,
- minister Szojgu tłumaczy obu premierom wstępną przyczynę katastrofy samolotu,
- premierzy otrzymują kwiaty, które składają na symbolicznym ołtarzu. Donald Tusk klęka. Płacze. Putin obejmuje Tuska, po czym obydwaj wracają do pozostałych,
- do symbolicznego ołtarza podchodzą Waldemar Pawlak i Bogdan Klich. / Fot. print screen / youtube.comZakładając, że zdjęcie jest prawdziwe - musiało zostać zrobione przed złożeniem kwiatów przez Donalda Tuska. Na filmie stacji Russia Today, który nadal znajduje się na YouTube widać, że właśnie wtedy bohaterowie okładki "W sieci" stoją w konfiguracji najbardziej przypominającą tę z fotografii: premierzy stoją do siebie przez chwilę twarzą w twarz, tłumacz znajduje się bliżej Putina. Po złożeniu kwiatów konfiguracja jest zupełnie inna - tłumacz odsuwa się od premiera Rosji, kobiety nie ma wcale obok premiera Tuska.

Mimika Tuska

Prawica dorobiła sobie teorię

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (55):

Sortuj komentarze:

Rekonstrukcja rządu , wpadka Hofmana , Macierewicz wiceprzewodniczącym PiS [ zapowiedział ,że nie będzie zajmował się Smoleńskiem bo gospodarka jest ważniejsza .Ktoś musi to ciągnąć . Dziennikarz od trotylu Cezary Gmyz przejął pałeczkę.
Tuskowi trzeba przypiąć łatkę zadowolonego z tragedii .Zbliżają się wybory .
Twardy elektorat PiS i tak we wszystko wierzy . Potencjalny wyborca centroprawicowy nie odda głosu na PiS.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.11.2013 16:44

Po rekonstrukcji rządu Paweł Lisicki i "Do rzeczy" wyciąga trupa z szafy i sięga po kolejne zdjęcia z dnia katastrofy. Niektóre serwisy (wcale nie prawicowe) chwyciły haczyk i żądają od premiera wyjaśnień. Zatem powracam do mojego wyjaśnienia "cieszącej się mordy Tuska".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komentarz, a właściwie właściwy jego brak ze strony Donalda Tuska jest moim zdaniem właściwym podsumowaniem... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Arkadiusz Gębka

To, że coś można czymś wytłumaczyć, nie oznacza, że tak było w tej konkretnej sprawie. Bywało za to w przeszłości.

Nie jest to "wiara". W przypadku polityki w ogóle, jestem klinicznym przypadkiem niedowiarka. Komukolwiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Z drugiej zaś strony jak można wytłumaczyć zachowanie panów Karnowskich?"

"Pani Magdo, moim zdaniem tym samym niestety, czym można wytłumaczyć na przykład zachowanie Tomasza Lisa."

Jeśli nie wierzymy w "podłość Tuska", to pozostaje wiara w podłość Karnowskich, w wyrachowanie Karnowskich (Artur Wojnowski), lub w bezintencjonalną głupotę wpisaną w ogólną tendencję podgrzewania magla... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdo, ja również nie wiem, jak sobie to wszystko tłumaczyć i co sądzić o Karnowskich.
Nie chce mi się wierzyć, żeby Tusk publicznie manifestował radość po śmierci prezydenta. Taka ostentacja byłaby szczególnie niedorzeczna w przypadku, gdyby rzeczywiście maczał palce w zamachu. Sądzę, że podobne wątpliwości co do autentyczności fotografii ma wiele osób. I jeśli Karnowscy nie są w stanie ich rozwiać, to publikacja zdjęcia zostanie potraktowana jako kolejny blef. Nie doda to im na pewno wiarygodności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.11.2013 20:12

Trudno mi tłumaczyć zachowanie braci Karnowskich. Uważam je za niewłaściwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Z drugiej zaś strony jak można wytłumaczyć zachowanie panów Karnowskich?/

Pani Magdo, moim zdaniem tym samym niestety, czym można wytłumaczyć na przykład zachowanie Tomasza Lisa. W skrócie - są to wyważone w miarę wypowiedzi personalne w mediach, szczególnie w TV, a z drugiej strony tanie chwyty w podległych im periodykach, utrzymujące polaryzację napędzającą sprzedaż. Bez niej, jak bez tlenu.

Zróbmy maturę na 10 % i zrezygnujmy jeszcze bardziej z wiedzy ogólnej.
Wtedy jakiekolwiek niuanse przestaną mieć znaczenie. Zostanie tępy i łatwo sterowalny fanatyzm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu B. - Nigdzie ani nigdy nie powiedziałam , że wierzę w wersje przedstawioną przez panów Karnowskich. Nie darzę Tuska sympatią, ale trudno mi uwierzyć w to żeby miał w sobie tyle podłości.Zresztą człowiek nigdy nie wie jak zareaguje druga osoba w ekstremalnych sytuacjach.Z drugiej zaś strony jak można wytłumaczyć zachowanie panów Karnowskich?

Komentarz został ukrytyrozwiń

tajemnica rozwiązana ! :)

http://cheshire-cat.salon24.pl/545893,chris-cieszewski-mial-racje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.