Facebook Google+ Twitter

Tusk, Giertych, Pawlak oddajcie pieniądze!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-11-14 15:18

Każdy poseł, na utrzymanie biura poselskiego, dostaje miesięcznie 10 tysięcy złotych. Biuro ma służyć obywatelom. Komu służy naprawdę?

Każdy poseł, na utrzymanie swojego biura poselskiego, dostaje miesięcznie 10 tysięcy złotych. Biuro powinno służyć obywatelom. Komu służy naprawdę?
Biura poselskie powinny być odpowiednio rozbudowane, a ich zadaniem jest pomagać obywatelom w ich sprawach. A problemów jest wiele - jedno ministerstwo przetrzymuje dokumenty, inne zwleka z ważną decyzją. Posłowie mogą rozwiązywać takie problemy za pomocą interpelacji oraz zapytań, czyli pism urzędowych, które pociągają za sobą obowiązek udzielenia odpowiedzi w określonym terminie. Może być to np. apel o zainteresowanie się odcinkiem drogi, na którym często dochodzi do poważnych wypadków i giną ludzie.

W biurach pracują asystenci posłów, wolontariusze i inni współpracownicy parlamentarzystów. Najczęściej poseł wysłuchuje interesantów, którzy zwracają się do niego z różnymi problemami, a następnie zleca swoim pomocnikom wystosowanie pism.

O problemach i oczekiwaniach obywateli, przed kamerami telewizyjnymi najczęściej mówią partyjni liderzy. Jak się okazuje ta ich medialna troska rzadko znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistym działaniu, jakim są wspomniane interpelacje i zapytania. Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Waldemar Pawlak w obecnej kadencji, która trwa już rok, nie zgłosili ani jednej interpelacji, ani jednego zapytania. O ile zrozumiałe jest, że premier Kaczyński nie musi zwracać się do podwładnych na piśmie, o tyle trudno zrozumieć, że Donald Tusk oraz Waldemar Pawlak, w ogóle nie interesują
tym co dzieje się w ministerstwach.

Wysiłku dokonał Roman Giertych, który w ciągu roku zgłosił 1 (słownie: jedną) interpelację! Jego kolega wicepremier Andrzej Lepper wystosował ich 13. Najwiekszą aktywnością z partyjnych liderów wykazał się Wojciech Olejniczak (48 interpelacji oraz 4 zapytania).

Wiadomo, że partyjni liderzy skupiają się głównie na problemach swoich ugrupowań, a także ich miejsca w koalicji albo opozycji. Skoro jednak nie mają czasu na służenie bezpośrednią pomocą swoim wyborcom, może powinni opłacać działanie swoich biur z pieniędzy partyjnych albo własnych?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Polecam używanie Firefox'a 2.0 który sprawdza polską pisownię i pozwala uniknąć literówek (jest kilka w tekście). Ale generalnie słuszne spostrzeżenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.