Facebook Google+ Twitter

Tusk i Merkel spotkają się wieczorem w Hamburgu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-27 14:51

Premier Donald Tusk i kanclerz Angela Merkel spotkają się dziś wieczorem w Hamburgu na tzw. Uczcie Św. Macieja. To, według władz hanzeatyckiego miasta, najstarsza regularnie wydawana uczta na świecie.

Jej tradycje sięgają 1356 roku. W średniowieczu dzień Świętego Macieja - 24 lutego - uważany był za początek wiosny i w związku z tym okazję do świętowania. W Hamburgu podejmowano w tym czasie szereg ważnych decyzji politycznych, między innymi wybierano burmistrza miasta.

Obecnie Uczta Św. Macieja jest okazją do promocji Hamburga i podkreślenia otwartości miasta na świat. Wśród 400 uczestników wieczerzy zawsze są goście honorowi - jeden z Niemiec i jeden z zagranicy. Dziś wieczorem będą nimi kanclerz Angela Merkel i premier Donald Tusk. Hasło tegorocznej Uczty Św. Macieja brzmi: "Dynamiczny region bałtycki - 20 lat partnerstwa w Europie". Na ten temat goście wygłoszą krótkie wystąpienia.

Uczta jest także okazją do prezentacji zasobów skarbca hamburskiego ratusza. Na stołach pojawia się srebrna zastawa z najcenniejszym pucharem od brytyjskiego króla Edwarda VII na czele. Srebrne talerze, wazy i misy zapełnią się wieczorem wyszukanymi potrawami. Menu ma być jednak niespodzianką dla gości, dlatego jest pilnie strzeżoną tajemnicą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.