Facebook Google+ Twitter

Tusk: Ktoś musi podjąć decyzję o podniesieniu wieku emerytalnego

Premier Donald Tusk mówił na konferencji prasowej poświęconej reformie emerytalnej o projektach ustaw dotyczących podniesienia wieku emerytalnego. "To trudna decyzja, którą ktoś musi wreszcie podjąć" - powiedział.

Sonda

Co sądzisz o podwyższeniu wieku emerytalnego?

 / Fot. PAP/Andrzej HrechorowiczJak podaje TVN24, projekty są kierowane do konsultacji społecznych, które mają potrwać 30 dni. Konsultacje w parlamencie mają odbyć się 22 i 24 lutego. "Chcemy tę debatę przeprowadzić bez hipokryzji, bez ukrywania czegokolwiek" - zapewniał premier.

Donald Tusk mówił, że zdaje sobie sprawę z tego, że kwestia zrównania wieku emerytalnego jest kontrowersyjna i wzbudza wiele negatywnych emocji, nie da się jednak tej reformy pominąć. Decyzję uzasadnia przewidywaniami na lata 40. XXI w. Według statystyk ma wtedy zabraknąć rąk do pracy.

Jeśli reforma nie zostanie przeprowadzona, to - jak mówił Tusk - w 2040 r. będzie jedynie ponad 16 mln osób w wieku produkcyjnym i 10,5 mln osób niepracujących. W 2060 r. grupy te się zrównają.

"Jeśli chcielibyśmy utrzymać obecny kształt emerytur, to żeby wypłacać świadczenia, musielibyśmy doprowadzić do tego, by albo stale podnosić VAT o 8 proc. albo musielibyśmy podnieść składkę emerytalną z 19,5 proc. do 30 proc. pensji oraz obniżyć wypłacane świadczenia o połowę. Albo uznać, że siłą roboczą będą imigranci" - tłumaczył premier. "Jeżeli nie wydłużymy wieku emerytalnego, to przeciętna emerytura kobiet w 2040 r. będzie wynosiła 2062 zł, ale jeżeli kobiety będą pracowały dłużej - to średnia emerytura wyniesie 3411 zł, a jest to różnica o 65 proc." – dodał.

Tusk tłumaczył, że rząd nie zarobi na wprowadzeniu tej ustawy w życie. Według planu rządu, wiek emerytalny podwyższany byłby co cztery miesiące o miesiąc, czyli z każdym rokiem będziemy pracować o trzy miesiące dłużej. Poziom 67 lat zostanie osiągnięty przez mężczyzn w 2020 r., w przypadku kobiet - w 2040 r.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (43):

Sortuj komentarze:

ptaszynski
  • ptaszynski
  • 16.02.2012 18:30

podniesienie wieku bez dania pracy a jaki jest ten rynek to wiemy to zwykłe wyciagnięcie pieniędzy od ludzi tu trzeba otworzyć setki tysięcy stanowisk a nie dukać głupot!!wtedy i ZUS bedzie miał!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędrzej
  • jędrzej
  • 16.02.2012 18:26

z tego jędrzeju co piszesz wynika ze reforma potrzebna to dac tym ludziom PRACA a nie podnosić wieku no takie bzdety rzadowe można mówić krasnoludkom więc tu chodzi o czyste ograbienie polaków!

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędrzej
  • jędrzej
  • 16.02.2012 18:21

powyzej 55 roku pracuje obecnie co 3 polak !!tak!! co 3 polak!! choć na emerytura przechodzi sie w 65 roku!!!więc co sie bedzie działo gdy wiek emerytalny bedzie 67??? ano POLACY odpowiedżcie sobie sami!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
paweł
  • paweł
  • 16.02.2012 14:05

Widzę wszędzie dokoła masową histerię. Nie widzę jednak, by ludzie byli świadomi tego co się dzieje. Kociokwik, lament, bunt. Ale przed czym? Przed rzeczywistością?

A ta jest taka, że obecnie mamy najprzyjemniejszy człowiekowi system, jaki dotychczas powstał. Mamy darmową służbę zdrowia, darmową edukację, infrastrukturę, służby bezpieczeństwa. Fakt, płacimy na to z podatków, ale czy wkład jednostki jest proporcjonalny do tego, co otrzymujemy w zamian?

Jednocześnie cieszymy się rozlazłym systemem zapomóg i zasiłków. Nie są one co prawda zbyt wysokie, ale wystarczają, by skutecznie rozleniwić całkiem sporą część społeczeństwa, na którą inni muszą płacić.

Żyjemy coraz dłużej, a pracujemy? No właśnie. Coraz krócej. Co drugi młody Polak idzie na studia. To sprawia, że ich proces przygotowania zawodowego wydłuża się o 6 lat w porównaniu z absolwentami zawodówek lub 4-5 lat w porównaniu z technikami i liceami.

A teraz zastanówcie się, skąd na to wszystko brać pieniądze? I przestańcie tu ględzić o darmozjadach z rządu, oszustach, świniach i jak ich jeszcze nazwiecie. Fakt - mają swoje za uszami, ale w tym przypadku mają rację, bo walczą, by system nie upadł przez nierobów. Więc idźcie jutro spokojnie do pracy i zapracujcie na to, by system się utrzymał.

A macie o co walczyć. Prędzej czy później to wszystko i tak padnie, ale dla wszystkich lepiej by było, gdyby nastąpiło to później. Teraz mówi się o kryzysie. No to sobie wyobraźcie, co się wydarzy, gdy system się załamie. Rok 1929 będzie w porównaniu do tego pestką. Miliony bezrobotnych, lament, kwik i głodówki.

Więc zastanówcie się łaskawie, czy nie jest wam lepiej pozostać przy tym, co macie. Bo nowy system nie będzie lepszy dla przeludnionej Ziemi. A między upadkiem obecnego i powstaniem następnego będzie wielka weryfikacja błędów obecnego porządku. I wtedy dopiero zobaczycie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzysztof
  • krzysztof
  • 16.02.2012 13:03

ile byśmy zyskali kasując trzynastki dla budżetówki?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dama
  • Dama
  • 16.02.2012 10:54

Panie Tusk, dlaczego to emeryci i renciści ,mają utrzymywać...Te całe wasze towarzystwo /posłów ,/ których nawet nie ma na obradach ,bo siedzą w restauracji na obiadkach.albo śpią.
zamiast podwyższać wiek emerytalny /.....bo rzekomo nie będzie wypłat na emerytury...B Z D U R A
może nie być wypłat na wasze POSELSKIE DIETY i rozmaitych premii /
Pan Komorowski przechodząc z Marszałka sejmu ,na Prezydenta sam sobie dał 22 tyś PREMII ?Chyba Pamiętamy?
Obecnie Potrzeba wam, by was utrzymywali emeryci? Bo gospodarka w Polsce rozłożona na łopatki?
tacy jak Wałęsa rozwalił Polskę,rozsprzedał za bezcen a szczególnie za "pozostawione mienie'" jak również
wypłaty dla księży na które idzie 5 miliardów zł ,
....na wasze Wypłaty Prezydenta i Premiera wraz waszymi kancelariami i Posłami z ich kancelariami ,które są na naszym utrzymaniu
.........I L E N A S K O S Z T U J A ?
wasza ustawa o podniesieniu wieku emerytalnego ....jest bzdurą .
Dzięki temu że wasz "zasłużony "prof"Leszek Balcerowicz inaczej Aaron Bucholtz..."radził nie podwyższać emerytur ,bo potrzebne '"oszczędności" nie dawać rodzinnego itd
Polacy jak tylko otworzyli granice UCIEKLI z tego GŁODNEGO KRAJU
Panie Premierze >
Ilu ludzi wyjechało za chlebem i woli koczować i GŁODOWAĆ w obcym kraju niż wegetować i nie mieć żadnej perespektywy w POLSCE?
Policzył Pan ? Podniesienie wieku emerytalnego jak sobie zażyczyliście bo nie ma W A M na W Y P Ł A T Y ,nie emerytom /emerytom dajecie ochłapy / W A M chodzi o WASZE W Y P Ł A T Y ....
Doskonale zdajecie sprawę ,że nie macie skąd wziąść na .....W A S Z vE WYPŁATY,
Gospodarka krajowa leży, zakładów nie ma,skąd brać pieniądze ,?
zabierać ostatnie ludziom ,tym ,którzy nie mogli uciec z Polski ,w końcu sprzedacie Polskę .
na pomoc grekom Pan ma pieniądze ,na pomoc Ameryce wysyła się ludzi na śmierć.
Utrzymuje się żołnierzy amerykańskich ,nie wiadomo po co ?
a POLACY GŁODUJĄ i UMIERAJĄ Z zimna
Nie źle rządzicie , myślę ,że ciężko będzie tym wszystkim umierać,którzy obecnie Szkodzą Polsce i Głodzą POLAKÓW.
Na podwyżki sędziom i Prokuraturom ,...pieniądze są? a dla przeciętnego Polaką , nie ma.
Po podwyższeniu wieku emerytalnego ...MYŚLĘ że wszyscy Polacy będą uciekali za granicę od takiego rządu....
nie doszli emeryci ,pójdą na inwalidztwo....a POLSKA ZAMIENI SIĘ w I Z R A E L ,bo do tego dążycie.
Proszę podliczyć ILE razy wasz sejm /posłowie ./przegłosowali ustawy na SZKODĘ RZECZPOSPOLITEJ POLSKI.



..............

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarek Steliga
  • Jarek Steliga
  • 15.02.2012 22:24

To co się w tej chwili dzieje w Grecji, chcą zrobić i u nas. Tusk mówi, a jaka alternatywa? Proste. Nie oddawać pieniędzy bankom i korporacjom finansowym, które Polsce pieniądze (pod niewiedzę Polaków z wyjątkiem i za pośrednictwem durnego, lub przekupionego rządu) wcisnęli. Jedyne wyjście. Tych lichwiarskich długów nigdy Polska nie spłaci, choćby wszyscy pracowali do samej śmierci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomala
  • Tomala
  • 15.02.2012 21:04

Nic k... nie musi. 100 tysięcy urzędników, 50 tysięcy w ZUS i wojskowi młodzieżowi emeryci, to koszt o wiele większy niż ta pseudoreforma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ktoś musi podjąć decyzję o podniesieniu wieku emerytalnego".
Ktoś musi krzyknąć: BASTA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
  • f
  • 15.02.2012 18:17

Donald zrobił 300 mld zł długu i zatrudnił 100 tys. nowych urzędników,aby spłacić długi wszyscy POpracują do 67 roku życia i będzie OK , następnie Donald zatrudni jeszcze 200 tys i zlikwiduje emerytury-brawo PO.