Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2993 miejsce

Tusk lepszy niż Kaczyński w wyborczych pojedynkach dziesięciolecia

Liderzy PO i PiS, Donald Tusk oraz Jarosław Kaczyński, to obecnie najważniejsze postacie polskiej polityki. Sprawdź, jakie wyniki osiągali w wyborach parlamentarnych w 2001, 2005, 2007 i 2011 roku.

 / Fot. PAP/Paweł Supernak/Jacek TurczykLiderzy PO i PiS, na bezpośrednie starcie mieli szansę dopiero w 2007 roku, kiedy byli "jedynkami" swoich partii. Jednak można również porównać ich wcześniejsze wyniki.

Zarówno Jarosław Kaczyński jak i Donald Tusk mieli podobne poparcie w 2001 i 2005 roku. Lider PiS był wówczas "jedynką" w Warszawie, a szef PO zbierał najwięcej głosów w Gdyni, Gdańsku i Sopocie.

Prawdziwy "boom" na Kaczyńskiego i Tuska nastąpił w 2007 roku. Lider PO osiągnął wówczas astronomiczny wynik ponad pół mln głosów warszawiaków. Jarosławowi Kaczyńskiemu zaufało dwa razy mniej ludzi ale jego rezultat i tak był bardzo dobry.

W latach 2001-2007, na Donalda Tuska głosowało w sumie 669 526 wyborców, natomiast Jarosławowi Kaczyńskiemu zaufało 589 156 Polaków.


W tegorocznych wyborach na razie znamy wyniki z 83 proc. protokołów obwodowych, jednak już widać, że ani Tuskowi, ani Kaczyńskiemu nie uda się raczej zdobyć tylu głosów co w 2007 roku. Liderom PO i PiS, aż 74 tys. głosów odebrał Janusz Palikot.

Donald Tusk
2001 56 048 głosów (Gdynia)
2005 79 237 (Gdańsk i Sopot)
2007 534 241 (Warszawa)
2011 294 337 (Warszawa) z 83 proc. protokołów obwodowych

Jarosław Kaczyński
2001 144 343 (Warszawa)
2005 171 129 (Warszawa)
2007 273 684 (Warszawa)
2011 164 414 (Warszawa) z 83 proc. protokołów obwodowychDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

zx
 • zx
 • 10.10.2011 22:47

-

studenci plotkują i się śmieją - w końcu ktoś z (rp) będzie REPREZENTOWAŁ pseudo-media?- i zapraszanych do TV KOLESI i KOLEŻANKI ? CYRK i błazenada zatacza w mediach coraz większy krąg.Czy prawdziwe wiadomośći i fakty w niektórych mediach zastąpią:plotki,przekręty,mataczenie, ... , dezinformację, kłamstwa, popierają KORUPCJĘ w sejmie,PRZEKUPSTWO stołkami, ..., ? Wygrana Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych to ponury zwiastun. Czekają nas kolejne cztery stracone lata - uważa publicystka Rutkowska- zwycięstwo PO oznacza, iż nie zmieni się kierunek i modus operandi polskiej polityki, który - jej zdaniem - jest nastawiony na destrukcję państwa i wspólnoty narodowej oraz "degradowanie potencjału, jakim wciąż jeszcze dysponujemy". "Czeka nas nieuchronna destrukcja państwa". Platforma Obywatelska nie ma już alibi - pisze Sztabińska - w osiem lat można kraj zmienić i naprawić, można też pogrążyć. - zależy, czy za cztery lata będziemy Tuska szanować, czy nie.- Nie będzie już mógł za SWOJE NIERÓBSTWO i USTAWY NIEKONTYTUCYJNE obarczać J.KACZYŃSKIEGO, PIS i pozostałą opozycję przy ciągłym poparciu niektórych mediów i akceptowaniu NIERÓBSTWA (NIE)rządu. WYNIKI WYBORÓW i NIEWIELKIE zwycięstwo PO nad PIS - to WIELKA PRZEGRANA KOŚCIOŁA (niektórych hierarchów i księży-sowy czy dzięcioły?). Wyborcy dziękują J.KACZYŃSKIEMU za DOBRY WYNIK PIS(niejedna partia MARZY o takim WYNIKU) ,a za cztery lata (a może wcześniej) uważają ,że J.KACZYŃSKI zostanie premierem po ZWYCIĘSTWIE PIS-u nad: PO i pozostałymi partiami. -NIERÓBSTWO,niekonstytucyjne ustawy,ZADŁUŻENIE POLSKI o KOLEJNE 400 mld.zł DŁUGU w ciągu 4lat(podwojenie go),kradzież przyszłych emerytur z OFE (prezydent przegrał 2 rozprawę w sądzie...), afery , ... - brak pomysłów na poprawienie UBÓSTWA NAJBIEDNIEJSZYCH(80% społeczeństwa), ... , - prowadzą POLSKĘ do WIĘKSZEJ ZAGŁADY niż GRECJA.,ale o tym przekonają się POLACY za kilka lat,że byli oszukiwani przez premiera o PRAWDZIWYM ZADŁUŻENIU
,

Komentarz został ukrytyrozwiń
qw
 • qw
 • 10.10.2011 22:41

`

NIE DAJCIE SIĘ PODPUSZCZAĆ MEDIOM - nim odpowiecie zapoznajcie się najpierw z PRAWDZWYMI FAKTAMI !!!! NIE DAJCIE SOBIE WCISKAĆ "KITU" tj.,że "Ktoś coś z PIS-u powiedział lub napisał ".
WYNIKI WYBORÓW i NIEWIELKIE zwycięstwo PO nad PIS .Wyborcy dziękują J.KACZYŃSKIEMU za DOBRY WYNIK PIS(niejedna partia MARZY o takim WYNIKU) ,a za cztery lata (a może wcześniej) uważają ,że J.KACZYŃSKI zostanie premierem po ZWYCIĘSTWIE PIS-u nad: PO i pozostałymi partiami.
Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom PO,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,Rosatiego, ... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ .-Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

"Sytuacja jaka powstała w mediach, jest łudząco podobna do tej sprzed kilkudziesięciu lat. Oficjalna propaganda działała święcie przekonana, że to co powtarza utrwali się i nastawi przekonania odbiorców.Jak taki szereg nazwisk szanowanych publicystów dał się uwikłać przez brudny aparat przemocy na słowa i obrazy uczestnicząc w nagonkach, propagandowych akademiach, jednostronnych dyskusjach bez poważnych adwersarzy? Czy są to beneficjenci "systemu"? Nie jest to signum temporis?"

Intelektualiści w liście do Niemców bronią Jarosława Kaczyńskiego.
Ok. 150 intelektualistów podpisało się pod listem do niemieckiej opinii publicznej, do którego dotarła w piątek PAP. Jak podkreślają, w mediach w Niemczech i Polsce pojawiły się manipulacje dotyczące słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
"Ubolewamy z powodu takiego nieodpowiedzialnego działania niektórych polityków i mediów w Polsce i Niemczech. Jest nam przykro, że podobne insynuacje, znajdujące poparcie w części mediów w obu krajach, nie tylko fałszują nasze głębokie przekonanie o potrzebie budowania trwałych i partnerskich więzi pomiędzy naszymi krajami, ale także prowadzą do powielania personalnych stereotypów i uprzedzeń, które nigdy nie stanowią solidnej podstawy do równoprawnej współpracy" - napisano w liście.

,

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 10.10.2011 19:07

racja.Gugala i du-PO-Lis napewno by PIS pochwalili.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Żak
 • Marta Żak
 • 10.10.2011 18:55

re Kaja Kaju...Ciebie też nie ma za co chwalić,bo nie umiesz pisać poprawnie.Prawda jest taka ,że gdyby PIS zasługiwał na pochwały,to by go chwalono."to jest proste jak drut"

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 10.10.2011 18:41

chocby Kaczynski nie wiem jak dobieral slowa media zawsze znajda powod zeby mu dokopac.Chocby Tusk plotl nie wiem jakie bzdety zawsze bedzie przedstawiony w korzystnym swietle.Przykladow az nadto.

Komentarz został ukrytyrozwiń
natasza
 • natasza
 • 10.10.2011 18:29

w łganiu jego nos tak sie wydłużył że parokrotnie jak radzieckie sputniki , okrążył kule ziemską.wzorem swego mistrza nadal łżecie i wy towarzysze z wiadomości 24.pl, a kampania już za nami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mariano
 • mariano
 • 10.10.2011 16:40

POŻYJEMY,ZOBACZYMY !!!!! Po EURO 2012 okaże sie,że jestesmy pństwem bankrutem,jak Grecja(olimpiada) Portugalia (ME piłka nożna).Przyśpieszone wybory dadzą jedynego zwycięzcę, PIS !!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
K2
 • K2
 • 10.10.2011 16:08

Kaja - po pierwsze poprawna polszczyzna, po drugi nikt tutaj jeszcze Tuska nie pochwalił (czytaj ze zrozumieniem).

Komentarz został ukrytyrozwiń
KAJA
 • KAJA
 • 10.10.2011 16:03

JAGBY KACZYŃSKI BYŁ TAK CHWALONY JAK TUSK PRZEZ WSZYSTKIE MIEDIA TO TEZ BY WYGRAŁ .TAK BARDZO SIĘ NIE ZACHŁYSTAJCIE PO BO MOŻECIE SIĘ UDŁAWIĆ.ZOBACZYMY ZA ROK JAK BĘDZIECIE PISAĆ

Komentarz został ukrytyrozwiń
K2
 • K2
 • 10.10.2011 15:55

Jesteś w błędzie rysiu. Na Tuska głosowali mali, średni i duzi przedsiębiorcy oraz ich rodziny. Na Kaczyńskiego raczej elektorat 50+ lat. PiS miałby szanse gdyby zmienił lidera oraz bardziej powściągliwie dobierał słowa. Od razu napomknę, że nie popieram ani PO (za mało zrobili przez te 4 lata) ani PiS-u (za swojej kadencji nic nie zrobili). Jak dla mnie tylko NP - szkoda, że PKW tak ich skrzywdziło. Mimo, ze byli zarejestrowani tylko w 19 okręgach to uzyskali połowę tego co PJN. Gdyby byli zarejestrowani w całym kraju i mogli spokojniej agitować to myślę, że byliby ponad wynikiem SLD.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.