Facebook Google+ Twitter

"Tusk manipuluje, nie rządzi". Diagnoza Rokity

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-03-12 17:46

"Tusk programowo odrzuca sztukę rządzenia jako sztukę inną niż manipulowanie ludźmi. Dlatego tak nietrafne jest oczekiwanie od niego zdolności modernizowania państwa". Takimi słowami określa premiera jego dawny partyjny kolega Jan Rokita.

Sonda

Czy Donald Tusk manipuluje ludźmi?

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaJan Rokita w wywiadzie udzielonym "Uważam Rze" komentuje politykę premiera oraz Platformy Obywatelskiej jako partii rządzącej. Były polityk twierdzi, że Tusk celowo nie stawia otwarcie czoła wyzwaniom i problemom. "Raczej chce wyjść z opałów sprytem, chytrością, cwaniactwem" - czytamy. "W systemie Tuska pierwszym celem i obowiązkiem lidera jest eliminacja potencjalnej konkurencji wewnętrznej, likwidowanie realnych lub urojonych kandydatów do przywództwa" - diagnozuje dawny przyjaciel.

Jego zdaniem, system tworzony przez Tuska, rozumie władzę jako panowanie nad ludźmi, a nie rządzenie instytucjami. "W związku z tym następuje obniżka jakości zarządzania sferą publiczną, a zarazem niespotykana wcześniej dominacja intrygi personalnej w życiu politycznym" - twierdzi. W uprawianej przez Tuska polityce obserwujemy absolutną dominację lidera oraz "rozległy neofeudalny system politycznego wasalstwa i lizusostwa". "Dobór ludzi do władz państwa (tak samo zresztą jak do gremiów partyjnych) wynika głównie z planów rozstawiania własnych wasali i klientów bądź neutralizacji lub pozbawiania zwolenników wyimaginowanych najczęściej wrogów wewnętrznych" - mówi były polityk.

Liderzy śpią, pewni lojalności swej klienteli

Rokita krytykuje nie tylko premiera, ale i opozycję. Według niego nie mamy do czynienia z "zanikiem polskiej państwowości", a tego typu narracja serwowana jest przez obie dominujące partie. "(Po to) byśmy się nawzajem walili tymi hasłami po pyskach. Jeśli to robimy, to obaj liderzy śpią spokojnie, pewni lojalności swej klienteli" - mówi. "Ale ja się w mojej ojczyźnie nie zamierzam z nikim walić po pysku i nie mam zaufania do opowieści serwowanych przez liderów obu partii. Prawda i analiza są zawsze ciekawsze od ideologii" - pointuje.

W podobnym tonie Jan Rokita wypowiadał się ostatnio o premierze w swoim tekście podsumowującym 2011 rok, opublikowanym w polskatimes.pl. Czyli całkiem niedawno. Czyżby zatęsknił do polityki?

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (53):

Sortuj komentarze:

kutas
  • kutas
  • 13.03.2012 16:06

rokita juz sie wzywal do funkcji premiera juz mial przygotowane ekspoze a tu klapa.nic z tego.ale to wlasnie przez niego wyborow nie wygrano i z tym sie pogodzic nie potrafil.bez niego juz szlo wszystko gladko

Komentarz został ukrytyrozwiń
John z USA
  • John z USA
  • 13.03.2012 14:50

Zużyci politycy to Kwaśniewski,Miller,Kalisz,Oleksy,Iwiński.Dlaczego ich pełno w mediach,jako gadające głowy?Urabiają Polaków na powrót lewicy?Ha ha ha.Won z wizji na śmietnik historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Inka
Popatrz na to tak. Skoro wiedzą ci się dzieje za tymi kulisami, a w tym co piszesz wyczuwam, że źle i oni o tym wiedzą, to dlaczego nie wrzeszczą natychmiast? Dlaczego trzymają te swoje zakulisowe "wieści" na "odpowiednią" godzinę? Czy to jest czysta intencja uczciwego polityka? Wiem, ale teraz nie powiem. Pamiętasz jak Ziobro wymachiwał gwoździem w telewizorze tzn. telefonem i mówił, że tam ma dowody obciążające Leppera? Dziesiątki takich sytuacji można przytoczyć. WIEM, ALE TERAZ WAM NIE POWIEM.
To wobec tego pytam się: kiedy nam powiesz? Jak wyjdzie nie tak, jak oczekujesz?
Co się takiego wydarzyło, że "walnęła" seksafera w Samoobronie? Ktoś doszedł do wniosku, że już czas powiedzieć. A wcześniej? Dla kogo trzymają tę tajną wiedzę o niegodziwościach, czy nawet wręcz przestępstwach?
Powie, jak uzna, że teraz jego kolej! TKM!!!! Skąd my to znamy? Oto cała mentalność tych "uczciwych"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
dziadek
  • dziadek
  • 13.03.2012 10:57

Mamo rozbil sie samolt 96osob nie zyje! ........; ..... no i dobrze,juz za duzo tych darmozjadow.!! ...........OBOP podaje PO w gore tylko 1% i wynosi 31%.....................................Mamo ! napogrzeb dziadka dostalismy 6,400zl Kowalscy jedynie 4000 ........'' ,,. no i b. dobrze a jle by oni chcieli ? ktos dobrze pomyslal ,Glosuje na PO. ........;..OBOP ; PO wgore o 2% ma 33% ,,,,,,,,,,,...Babcia; Jsiu!! .......mam2000zl emerytury to ile dostane podwyzki??? ;; prze procentowej100zl przy kwotowj 58.... ; ale to zlodzieje!!......... .Jasiu akowalska ma 4000 to ile dostanie!??! .....pszy procentowej 200zl kwotowj 58 ........;;..Wjecie co jednak P.Tusk to prawdziwy maz stanu ,glosuje tylko na niego!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Diagnoza wydaje mi się prawdziwa. Lecz warto przypomnieć jak pilnie sam diagnozujący uczestniczył w tworzeni systemu tzw. "polskiej demokracji". Czy zamieniając Trybunę na inne "wolne i niepodległe" media rzeczywiście położono kres "demokracji socjalistycznej"?

Komentarz został ukrytyrozwiń
dziadek
  • dziadek
  • 13.03.2012 10:23

,Mama. - Jasu! Jak podniosa wiek emerytalny, to ile bede musiala pracowac dluzej?.............2lata ...........; ......... Ale to sa zlodziwje!!! .......,,......... A ta guwniara z za sciany .....;.........7lat .... ;;....to wtedy glosoje na PO. OBOP podaje;;PO w gore o 3% i wynosi 38% ..........................................Jasiu :: babcia,mama na PO ja leze [bez pracy] , mama da obiad babcia na ..piwo....glosuje na PO. OBOP;: PO wgore o 4% i wynosi 42% PO ----... hahaha ha

Komentarz został ukrytyrozwiń
k.sus
  • k.sus
  • 13.03.2012 09:59

rzad w poprzedniej kadencji nie spelnil wszystkich obietnic wyborczych -bylo zle .w obecnej od samego poczatku zabral sie ostro do roboty -to tez jest zle.ludzie czego wy w koncu chcecie.JESZCZE SIE TAKI NIE NARODZIL CO BY WSZYSTKIM DOGODZIL'

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 13.03.2012 09:20

>>>>>>>>Tzw,zużyci politycy wiedzą najlepiej co dzieje się za kulisami wielkiej polityki. Wiedzą jak i kiedy trzeba kadzić społeczeństwu ,kiedy mówić prawdę a kiedy bezczelnie kłamać .Jan Rokita zna to z autopsji i należy mu wierzyć jak mówi że Tusk po prostu kłamie ,cwaniakuje ,uprawia chamski PR ,Panie Marku Chorążewicz!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stańczyk
  • Stańczyk
  • 13.03.2012 08:30

Jan Rokita nie wspomniał jednej kwestii takie działania i postępowanie są objawem zachowań psychopatycznych a to już jest bardzo niebezpieczne dla społeczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej
  • Andrzej
  • 13.03.2012 07:56

No tak się stało z mądrością Rokity którą podziwiała Nelly,że kazała mu kochać Kaczyńskiego a nienawidzieć partyjnego kolegi Tuska. Rokita kochał żonę i stanął w rozkroku i stoi do dziś ale czasem w imię miłości do Nelly puści ze swych ust sarkazm Nelly pod adresem Tuska. To cementuje ich wzajemny szacunek poprzez brak do innej osoby. Żal mi zniewolonego Januszka wierzącego w geniusz Nelly.No ale coś za coś.