Facebook Google+ Twitter

Tusk: Możemy liczyć na współpracę z prezydentem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-22 13:09

Premier Donald Tusk ocenił, że sejmowe orędzie Lecha Kaczyńskiego daje nadzieję na wspólny front rządu i prezydenta w walce z kryzysem. Według premiera są realne szanse, by Polska wyszła z obecnej sytuacji zwycięsko.

Szef rządu przedstawił w Sejmie informację w sprawie sytuacji Polski na tle światowego kryzysu gospodarczego. Podczas wystąpienia, prezydent zadeklarował gotowość współpracy w tworzeniu szerokiego pakietu antykryzysowego. W trakcie orędzia podkreślił, że obecne załamanie gospodarcze to próba, z którą musimy się zmierzyć, łącząc siły i pomysły.

Szef rządu zaznaczył, że z kryzysem należy walczyć, pracując wspólnie - ponad partyjnymi podziałami, a nie używając go jako element walki politycznej.

Donald Tusk zaznaczył, że nasz kraj, w porównaniu z innymi państwami europejskimi, jest w o wiele lepszej sytuacji. Dodał, że rządy niektórych państw już teraz planują wprowadzenie znacznych ograniczeń wydatków publicznych, tak krytykowane przez opozycję. W opinii Tuska, gdyby koalicja rządząca zaakceptowała propozycje partii opozycyjnych co do budżetu, to finanse publiczne byłyby - jak się wyraził - w kompletnych gruzach. Jak dodał, należy zabiegać o to, by nie zadłużać kraju ponad miarę.

Premier przypomniał również, że jego gabinet rozpoczął walkę z kryzysem poprzez zabezpieczenie bankowych depozytów obywateli. Jak dodał, tego typu kroki cementują zaufanie ludzi i instytucji, co sprawia, że cały system bankowy w Polsce jest stabilny.
Donald Tusk przypomniał, że ekipa rządząca walczyła także o ustabilizowanie złotówki po dużych stratach, jakie nasza waluta odnotowała na początku roku. Szef rządu wyjaśnił, że poziom, na którym znajduje się złotówka obecnie daje szanse polskiemu eksportowi oraz osobom, które wzięły kredyty w obcych walutach.

Lech Kaczyński zarzucił rządowi, że instytucje odpowiedzialne za sprawy gospodarcze nie radzą sobie w chwili światowego kryzysu. Wezwał rząd do ujawnienia rzeczywistego stanu finansów publicznych.

Szef rządu zaznaczył, że wszystkie dane, dotyczące stanu polskiej gospodarki są jawne, na co wskazuje szczegółowe wystąpienie prezydenta.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.