Facebook Google+ Twitter

Tusk: Na szczycie w Kopenhadze udało się ochronić polskie interesy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-18 16:41

Premier Donald Tusk uważa, że na szczycie klimatycznym w Kopenhadze udało się ochronić polskie interesy. Szef rządu od wczoraj gościł w stolicy Danii, a po południu, jeszcze przed zakończeniem spotkania, odleciał do Polski.

Donald Tusk wziął udział w nieformalnych negocjacjach przywódców Unii Europejskiej z innymi liczącymi się graczami. Politycy Unii próbowali przekonać pozostałych przywódców, by ci złożyli w Kopenhadze konkretne deklaracje w sprawie walki z globalnym ociepleniem.

Premier uważa, że najważniejsze dla Polski było podtrzymanie deklaracji całej Unii Europejskiej o obniżeniu emisji dwutlenku węgla o 20 procent do 2020 roku. Chodziło o to, by nie dopuścić do jeszcze większych redukcji, bo polska gospodarka, oparta w głównej mierze na węglu, mogłaby tego nie wytrzymać.

Donald Tusk zaznaczył, że polska delegacja przyjechała do stolicy Danii, aby przypilnować, by zapędy różnych państw nie odbywały się naszym kosztem. "To jest załatwione" - zapewnił Donald Tusk.

Na szczycie w Kopenhadze Polska, jako część Unii, deklarowała też swój wkład w pomoc finansową dla krajów rozwijających się. Według wstępnych założeń, pomoc ta miałaby każdego roku wynosić 100 miliardów dolarów. Nie wiadomo jednak, skąd dokładnie miałyby się wziąć te pieniądze.

Sama konferencja klimatyczna przedłuża się. W kuluarach szczytu wciąż trwają negocjacje ostatniej szansy, które miałyby pomóc w osiągnięciu kompromisu i napisaniu końcowej deklaracji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.