Facebook Google+ Twitter

Tusk na Westerplatte porozmawia z Putinem o Katyniu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-27 22:37

W Gdańsku podczas uroczystości upamiętniających 70 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej mają rozmawiać w cztery oczy premierzy Polski i Rosji.

Według rządowego źródła IAR, jest nadzieja, że premier Władimir Putin "wyrazi polityczną wolę zamknięcia sprawy Katynia tak, by skończyć z upokarzającymi procedurami w rosyjskich sądach i prokuraturach wojskowych związanymi z rehabilitacją polskich ofiar". Rosyjski premier miałby się tu oprzeć na pracy polskiej i rosyjskiej grupy do spraw trudnych.

Według źródła Informacyjnej Agencji Radiowej w rządzie, wspólne wnioski polskich i rosyjskich historyków są zgodne z polskim stanowiskiem w sprawie Katynia. "To wielki argument w naszych rękach. Los tej sprawy zależy od decyzji politycznej" - usłyszała IAR.

W gdańskich uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej potwierdziło udział 20 premierów. Wśród nich są Władimir Putin i Angela Merkel.

Jak się nieoficjalnie dowiedziała Informacyjna Agencja Radiowa, prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk zgodzili się całkowicie w kwestii spójności i jednolitości polskiego stanowiska, które zostanie zaprezentowane w Gdańsku. Polska będzie chciała wzmocnić w świadomości międzynarodowej swój punkt widzenia na historię drugiej wojny światowej. W szczególności ma zostać podkreślony fakt, że wojna rozpoczęła się 1 września 1939 roku w Gdańsku, a nie w chwili ataku Niemiec na Rosję.

Prezydent i premier chcą, aby ich przemówienia służyły zbliżeniu, a nie skonfliktowaniu narodów, i skłoniły władze innych krajów do nieużywania historii jako argumentu przeciwko sobie.
Lech Kaczyński ma otworzyć uroczystości na Westerplatte o 4.45 w rocznicę ataku na polską placówkę. Jego przemówienie będzie miało charakter krótkiego historycznego wprowadzenia. Dłuższe przemówienie Donalda Tuska ma się odnieść bardziej do kwestii współczesnych i dotyczyć budowania dobrej współpracy międzynarodowej w przyszłości - wynika z nieoficjalnych informacji pochodzących z kręgów rządowych.

Podczas popołudniowych uroczystości w Gdańsku przemawiać też będą przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz Fredrik Reinfeldt, premier Szwecji - kraju przewodniczącego Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.