Facebook Google+ Twitter

Tusk na XXIII Forum Ekonomicznym: "Polacy odparli kryzys"

Donald Tusk, podczas inauguracji XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju zapowiedział wzrost gospodarczy i zmiany w polityce wobec OFE. W sesji inauguracyjnej udział wzięli również premierzy Łotwy oraz Słowacji.

Premier RP Donald Tusk podczas sesji inauguracyjnej XXIII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju / Fot. Forum Ekonomiczne- To, co dziś Europa mówi coraz odważniej, my w Polsce możemy potwierdzić. Kryzys w Europie się kończy. Polacy odparli kryzys, oberwaliśmy rykoszetem, ale go nie wpuściliśmy - podkreślał w Krynicy polski premier, który jednocześnie prognozował 2-procentowy wzrost gospodarczy w IV kwartale bieżącego roku. Wśród jego przyczyn Donald Tusk wymienił m.in. deregulację kilku zawodów czy uelastycznienie czasu pracy. Zwłaszcza ta druga decyzja wywołuje sprzeciw środowisk związków zawodowych, na czele z "Solidarnością". - Teraz szukamy kolejnych rozwiązań prorozwojowych. Jednym z elementów będzie rozstrzygnięcie kwestii OFE, które ogłosimy wspólnie z ministrem Kosiniakiem Kamyszem jutro w południe - dodał premier. W jego ocenie, system na którym opierają się Otwarte Fundusze Emerytalne jest "ciężarem obciążającym finanse publiczne", po części generujących zadłużenie państwa. Tusk na otwarciu XXIII Forum Ekonomicznego również zapowiedział, że w 2017 roku PKB naszego kraju przekroczy 2 biliony złotych - wtedy ma się rozpocząć realizacja planu "Polska po kryzysie".

W sesji inauguracyjnej udział wzięli również m.in. Robert Fico, premier Słowacji czy Valdis Dombrovskis, szef łotewskiego rządu. Rozpoczęli oni obrady trzydniowego Forum Ekonomicznego, którego jednym z głównych tematów będzie problematyka energetyczna, głównie w kontekście Europy Środkowo-Wschodniej. - Za kilka lat, gdy wzrost gospodarczy przyspieszy do 3 czy 4 proc. rocznie, energii może zacząć brakować, a energia bezpośrednio przekłada się na konkurencyjność - podkreślał w Krynicy Janusz Piechociński. Biorący udział w debacie "Systemy wsparcia dla sektora energetycznego w Europie" wicepremier i minister gospodarki zapewnił również, że Polska nadal chcę być wytwórcą i eksporterem energii elektrycznej. Filip Thon, prezes RWE Polska wskazywał, że zbytnie inwestowanie w odnawialne źródła energii (OZE) wypycha z rynku te tradycyjne - na czym cierpi szczególnie rodzima gospodarka.

Forum Ekonomiczne przyciąga wiele osobistości biznesu i polityki (od lewej Cezary Grabarczyk, Wicemarszałek Sejmu) / Fot. Forum EkonomiczneTrwające do czwartku XXIII Forum Ekonomicznym zgromadzi na prawie 150 panelach dyskusyjnych i sesjach plenarnych ponad 2500 gości z około 60 krajów. Te wydarzenia relacjonować będzie ponad 500 dziennikarzy z największych światowych mediów. Coroczne spotkania ludzi biznesu i polityki w Krynicy Zdroju podzielone jest na kilka głównych bloków tematycznych - bezpieczeństwo międzynarodowe, służba zdrowia czy reformy gospodarcze. Drugiego dnia forum (4 września) będzie gościć m.in. szefa MON Tomasz Siemoniaka (weźmie udział w panelu "Czy NATO wymaga reform? Nowi partnerzy, nowe wyzwania") czy prezes PiS Jarosław Kaczyński (zapowiedział udział w kilku panelach, w tym o strategii karpackiej). Forum obfituje również w szereg wydarzeń towarzyszących - koncertów, wystaw czy prezentacji lokalnych walorów Małopolski.

Oficjalna strona internetowa XXIII Forum Ekonomicznego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

"To nie kryzys, to rezultat" (Stefan Kisielewski).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem zdziwienia niektórych Państwa, że Tuskowi kryzys się skończył... Kryzys był i nadal jest pojęciem względnym, więc gdy jemu się skończył, to warto się temu przyjrzeć... Cóż takiego się stało, że jest mu lepiej? Chyba wie, co mówi.

To czy już jest po kryzysie czy nie, to może by tak w tej sprawie "tłumu" się spytać...? Sondaży kilka zrobić by trzeba... i przepytać ludzi na tę okoliczność, a nie wmawiać dyrdymały ludziom z pozycji zarządcy firmy zwanej Polską...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pogrążamy się w ZIELONOŚĆ.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tusk stwierdził " kryzys się skończył" - najprawdopodobniej za długo przebywał na słońcu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobno ma być karny podatek dla podłych pracodawców co za mało płacą pracownikom :)
Bardzo mi się to podoba, w końcu pis to partia prawicowa, daleka od rozwiązań jak w kołchozie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekam na komentarze po wypowiedzi pana Kaczyńskiego na Forum .Sobie i PiS strzelił w kolano a przedsiębiorcy po tym występie " zdębieli " .39 % podatku , obrażanie tych co tworzą miejsca pracy nie przysporzy wyborców.
Panie Kaczyński , pan nie idzie drogą Orbana . Orban 5 razy w tym roku poprawiał budżet .
Mógł pan dziś wypunktować Tuska ale nie zrobił pan tego , kampania wyborcza nie powidła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 2005 roku:) PiS czy PO... dla mnie nie było różnicy. No niewielka... PO miała być liberalna w gospodarce, a konserwatywna w poglądach. Dziś jest nie wiadomo jaka w gospodarce (miks socjalu z bezładem), a liberalna w poglądach. I to uważam, za największe kłamstwo Donalda.

I do tego to ciągłe zapewnianie... Tusk powiedział, że będzie nowy system podatkowy. w 2016... czyli 9 lat po tym jak został premierem... a do tego 2016 to co on zamierza robić? Znowu obiecywać, a jak przyjdzie 2016 (mam nadzieję, że już Tuska-premiera nie będzie), to znowu obieca tylko na 2018?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ponad rok temu Tusk dobił mnie takim myśleniem link i nie pozostawił żadnych złudzeń co do tego, że jest politykiem, a nie człowiekiem chcącym podciągnąć cywilizacyjnie Polskę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu, zatkało mnie... To Pan ufał kiedyś Tuskowi? Nie wierzę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem jak Pani, ale ja premierowi przestałem wierzyć kilka lat temu. Zresztą gospodarce trzeba pomóc, a nie wiecznie obciążać ją i zwiększać podatki. A to PO robi od kilku lat. I jak tu przyśpieszyć gospodarkę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.