Facebook Google+ Twitter

Tusk: nawet 15 lat bez prawa jazdy i 100 tys. zł kary za jazdę po pijaku

Premier Donald Tusk wypowiada wojnę nietrzeźwym kierowcom. Lider PO chce, aby w każdym samochodzie znalazł się alkomat, kary zaczynały się od 5 tys. zł, a prawo jazdy można było stracić nawet na 15 lat. A to nie wszystkie pomysły premiera.

Donald Tusk / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiPremier Donald Tusk poinformował, że rząd przyjął "pierwsze rekomendacje" w sprawie walki z nietrzeźwymi kierowcami. Lider PO podkreślił, że jeśli chcemy "szybkich efektów", to potrzebujemy "drastycznych zmian w przepisach".

Jakie pomysły ma premier? Jak informuje TVN24.pl, Tusk chce przede wszystkim, żeby osoba po raz pierwszy przyłapana na jeździe po pijaku, traciła prawo jazdy na co najmniej 3 lata (obecnie rok). Za drugim razem nierozsądny kierowca traciłby możliwość prowadzenia samochodu na 5-15 lat. Premier podkreślił też, że osoba, która spowodowałaby po pijaku wypadek, traciłaby prawo jazdy dożywotnio. Kierowcy, którzy wsiądą za kółko pomimo utraty odpowiednich uprawnień, będą traktowani jak przestępcy. Dotychczas popełniali jedynie wykroczenie, za które groził mandat.

Bardziej dotkliwe byłyby również kary finansowe. Nietrzeźwy kierowca zatrzymany po raz pierwszy, musiałby zapłacić nawiązkę w wysokości 5 tys. zł. Za drugim razem byłoby to co najmniej 10 tys. Górna granica nawiązki to aż 100 tys. zł.

Donald Tusk zapowiedział, że w przyszłości rzadziej będzie stosowana kara w zawieszeniu. Jednocześnie dodał, że chce, aby wyroki w sprawach nietrzeźwych kierowców były publicznie ogłaszane.

Premier chce również, aby w każdym samochodzie znalazł się alkomat. Według lidera PO takie rozwiązanie "pozbawi wewnętrznego alibi" osoby, które wsiadają za kółko nieświadome tego, że są nietrzeźwe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zapewne najbardziej sie spodobal Polskiemu Premierowi , pomysl skad wyciagnac pieniadze . ? Czy pomyslal o rodzinie , za chorobe alkoholowa ma cierpiec cale spoleczenstwo .? Ani slowa nie powiedzial o leczeniu alkoholikow , wiec tylko karac a nie leczyc , zapobiegać . Po pierwsze przymusowe leczenie , na własny koszt oczywiście . Żaden alkoholik , ani narkoman sam się nie wyleczy z tych wielkich uzależnień , takie stawianie sprawy to tylko popisowa , przed nie znającymi się na tym czym jest choroba alkoholowa , żaden normalny człowiek , nie chce się opijać i jechać po spożyciu alkoholu , tylko i wyłącznie chorzy ludzie zasiadają za kierownica, po spożyciu alkoholu , Premier powinien wypowiedzieć wojnę , wraz z całym społeczeństwem alkoholowi , narkomanii . Tutaj jest pies pogrzebany .! I zgadzam się przykład idzie zawsze od góry ich stać na płacenie drogich mandatów itd. A rodziny dlaczego maja, cierpieć za alkoholika , narkomana ,? dlaczego z tym nie chce walczyć.? {Szanowny Pan Premier Polski.} Tylko patrzy jakby tu ludziom skórę zedrzeć , kto pod kimś dołki kopie to w końcu sam w nie wpadnie . !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja mam nieśmiały, inny postulat: do każdego alkomatu - samochód.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co z pijakami z immunitetem poselskim? Od głowy Panie premier, od głowy trza zaczynać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.