Facebook Google+ Twitter

Tusk: negocjacje w sprawie tarczy stanowcze, ale zarazem przyjazne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-01 08:58

Premier Donald Tusk powiedział, że rozmowy z Amerykanami w sprawie tarczy antyrakietowej są stanowcze, ale odbywają się w przyjaznej atmosferze. Szef rządu wyjaśnił w TVPinfo, że jego gabinet nie przyjmuje wszystkich propozycji naszego najważniejszego sojusznika bezkrytycznie.

Donald Tusk dodał, że sam system antyrakietowy to dla bezpieczeństwa kraju stanowczo za mało. Dlatego - jak wyjaśnił - jego ekipa stara się wynegocjować warunki, które zwiększą bezpieczeństwo Polski. Szef rządu podkreślił, że Polska powinna być zwolniona z odpowiedzialności finansowej z uwagi na używanie tarczy. Dodał, że ostatnio podpisał upoważnienie dla MON do negocjowania zapisów technicznych dotyczących ewentualnej bazy wojskowej.

Premier podkreślił, że rząd nie zwleka z negocjacjami, czekając na wybór nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Kalendarz wyborczy w każdym kraju trzeba szanować, ale on nie może decydować o zdarzeniach i postawach w innym kraju"- powiedział Donald Tusk w TVPinfo.

Jego zdaniem, ewentualne umieszczenie tarczy na Litwie to raczej próba zmotywowania Polski do przyspieszenia rozmów, niż realne rozwiązanie. Donald Tusk wyjaśnił, że umieszczenie tarczy u Litwinów nie niweluje w żaden sposób napięć na linii Waszyngton-Rosja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.