Facebook Google+ Twitter

Tusk nie będzie domagał się sankcji wobec Rosji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-26 07:43

Premier Donald Tusk będzie namawiał podczas najbliższego unijnego szczytu w Brukseli do przyjęcia nowej, jednolitej strategii Unii Europejskiej wobec Rosji, która uwzględnia autorytarny charakter moskiewskiego reżimu - pisze "Dziennik". Szef rządu nie zamierza jednak występować o sankcje wobec naszego wschodniego sąsiada - dowiedziała się gazeta.

Jak pisze "Dziennik", w związku z podpisaniem polsko-amerykańskiej umowy o rozmieszczeniu w Polsce elementów tarczy antyrakietowej naszemu rządowi zależy na uniknięciu otwartego kryzysu w stosunkach z Rosją. Gabinet Tuska zastanawia się teraz, jaką strategię przyjąć podczas szczytu, który ma się odbyć 1 września.
Wczoraj w MSZ i kancelarii premiera trwały w tej sprawie gorączkowe narady. Przedłużająca się okupacja Gruzji przez wojska rosyjskie może uzasadniać ukaranie Rosji wstrzymaniem rozmów nad nową umową strategiczną, jaka ma wiązać Unię i Rosję - zaznacza gazeta. Nie wykluczano też zablokowania rokowań o przystąpieniu naszego wschodniego sąsiada do Światowej Organizacji Handlu, wykluczenia Rosji z grupy G8 czy pozbawienia jej prawa do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

Jednak sygnały płynące z MSZ świadczą raczej o tym, że premier Tusk nie będzie występował o żadne z tych sankcji - mówią "Dziennikowi" anonimowi dyplomaci. Premiera nie zachęca do tego postawa innych państw Unii, które na razie nie chcą pójść aż tak daleko.
Więcej na ten temat pisze "Dziennik".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.