Facebook Google+ Twitter

Tusk nie ujawnił szczegółów nowej ustawy o IPN

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-06 07:53

"Polska" pisze, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk nie ujawnił szczegółów nowej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Zdaniem gazety nie powstał nawet projekt, bowiem sprawa nawet wewnątrz Platformy Obywatelskiej budzi zbyt duże kontrowersje.

Dziennik pisze, że Platforma myśli nad zmianą sposobu wyłaniania kolegium IPN, czyli gremium, które wybiera prezesa tej instytucji. Platforma chce, żeby kandydatów do kolegium wysuwały środowiska naukowe: uczelnie, Polska Akademia Nauk. Natomiast rolą Sejmu, Senatu i prezydenta, jak twierdzi "Polska", byłoby tylko akceptowanie lub odrzucanie nazwisk zgłaszanych przez naukowców.

Jeden z polityków PO powiedział w rozmowie z Polską, że partia ta jest mocno podzielona w sprawie IPN. Podkreślił, że sprawę trzeba przemyśleć i napisać ustawę spokojnie, żeby nie było wrażenia, że zmiany to zemsta na prezesie IPN Januszu Kurtyce za książkę o Wałęsie.

Arkadiusz Rybicki z PO zapewnia, że zmiany w sposobie wybierania kolegium IPN sprawią, że zmieni się też sposób kierowania tą instytucją, niezależnie od tego, czy prezesem pozostanie Kurtyka, czy obejmie tę funkcję ktoś inny.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: IPN PO Tusk Kurtyka


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.