Facebook Google+ Twitter

Tusk: Nie życzę nikomu Polski prowadzonej przez Kaczyńskiego

Gościem Radia Zet był premier Donald Tusk. W rozmowie z Moniką Olejnik poczynił uwagi w temacie jakości kampanii wyborczej, obsesji Jarosława Kaczyńskiego, swojego rozumienia wartości chrześcijaństwa i niezrozumienia dla Korwina-Mikkego.

Donald Tusk na konferencji prasowej - 2014. By Mateusz Włodarczyk - www.wlodarczykfoto.pl (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Mateusz Włodarczyk - www.wlodarczykfoto.plKampania wyborcza marnych jakości

Premier przyznaje, że przebieg kampanii wyborczej posłużył w dużej mierze złej prezentacji Unii Europejskiej i europarlamentu. Powszechnie goszczą obrazki unijnego skandalu, mniejszościowych kłótni i niejasnej polityki ekonomicznej. Eurokandydaci naruszają pewne normy etyczne, niby przedstawiając nową jakość: "Problem polega na tym, że kandydaci, niezależnie od tego, jakie ugrupowanie prezentują zdają sobie sprawę, że wybory europejskie nie budzą w szerokiej widowni jakiś szczególnych emocji i dlatego niektórzy idą albo na skandal, inni udają, że to o zupełnie inne wybory chodzi i symulują jakby wybory krajowe, jeszcze inni próbują wydobyć takie wątki na przykład obyczajowe, ale ja się też nie dziwię, bo sam wolałbym nie uczestniczyć w takiej kampanii zupełnie odrealnionej, czy skandalizującej, ale rzeczywiście w obecnej dobrze przebić się przez ten medialny zgiełk jest coraz trudniej i dlatego pewnie niektórzy imają się takich metod, które są irytujące, czy śmieszne" - tak pokrótce analizuje Donald Tusk przedwyborczą gorączkę.

Kto się lubi...

Monika Olejnik zapytuje czy sympatia jaką Angela Merkel darzy premiera, znajduje swoje przełożenie w kwestii aprobaty dla unii energetycznej: "To, że niektórzy politycy się lubią to ułatwia kontakty, to oczywiście czasami w niektórych sprawach może spowodować korektę zachowań (...) oczywiście łatwiej się prowadzi politykę wtedy, kiedy ma się dobrą reputację, czy kiedy te relacje są bardziej serdeczne, to co do tego nie mam wątpliwości. Ale to oczywiście nie złamie logiki takich żelaznych, twardych interesów." Zaznacza, że Polska ma wielu przyjaciół na świecie, ale nikt nie poświęci swoich interesów dla innego państwa tylko w imię sympatii: "Tak jak ja nie poświęcam interesów polskich dla jakiegokolwiek państwa europejskiego tylko dlatego, że lubię jego przywódcę." Premier chce też wskazać na ponadprzeciętną rolę jaką odgrywa Polska w UE, a za tym idzie zarówno sympatia dla Polaków jak też dla planów jakie chce urzeczywistnić nasz kraj.

Obsesje Jarosława Kaczyńskiego

Wejście Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego jest przez premiera oceniane jako przyczynek do pewnego rozluźnienia UE, która winna nadal mocniej jednoczyć się wewnętrznie, ponieważ "taka integrująca się coraz bardziej Unia Europejska jest jednym z najważniejszych fundamentów bezpieczeństwa." Jarosława Kaczyńskiego zalicza do grona "eurosceptyków", chociaż nie jest w jego uznaniu "nienawistnikiem europejskim".

Dziennikarka przypomina, że prezes PiS poczynił pewne uwagi co do postawy Donalda Tuska. Jarosław Kaczyński widzi premiera "miauczącego w kącie", "na czworakach", "na kolanach". Gość Radia Zet jest przyzwyczajony do tego rodzaju retoryki: "Pani redaktor, słyszę to od siedmiu lat. Jeśli ja jestem taki mięczak na kolanach, to jakim cudem od siedmiu lat wygrywam z Kaczyńskim. Jeśli ja jestem mięczak na kolanach, to kim jest Jarosław Kaczyński skoro od siedmiu lat nie potrafi pokonać mnie w żadnych wyborach? To w ogóle już jakiś koszmar." Nadmienia przy tym, że "Kaczyński robi tego typu propagandę", która prezentuje go jako pokładającego swoją ufność w Putinie. "Chcę powiedzieć, że jeśli ktoś przegra z Rosją poważne interesy Polski to to będzie Jarosław Kaczyński, ze względu na swoje obsesje. Chociaż chcę powiedzieć, że kiedy przypominam sobie słowa Kaczyńskiego wtedy, kiedy to było dla niego wygodne, na przykład w słynnym orędziu do przyjaciół Rosjan, no gdyby dzisiaj te słowa przypomnieć to nikt by nie uwierzył, że można aż tak no, nie wiem jakich słów użyć, ale tak bardzo starać się przypodobać naszym wschodnim sąsiadom." Donald Tusk jest raczej dość powściągliwy w przedstawianiu niewygodnych faktów z życiorysów swoich przeciwników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Pierwszy wyprany się odezwał !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogę nadziwić się ludziom, którzy pozwolili na "wypranie" sobie rozumu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prezes zarzuca Tuskowi, że jest wrogiem chrześcijaństwa /a i zapewne osobisty wrogiem Jezusa/ Prawda jest zaś taka, że gdyby Kaczyńskiemu dano gwarancję, że powróci do wladzy pod warunkiem, iż przejdzie na islam, zrobiłby to bez wahania, a nawet pozwoliłby się obrzezać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życzę owocnej pracy do osiemdziesiątki. Jeśli nadal będzie rządził Tusk, to na 67 latach z pewnością nie skończy się.Proszę nie zapomnieć o lasce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kłamie pan jak pański guru :(
PiS zajął 1 zaszczytne miejsce w kategorii ...najbardziej agresywna kampania wyborcza . Brawo .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tusk jak zwykle w swoim stylu zarzuca Jarosławowi Kaczyńskiemu , że na opiekę swojej matki zaciągnął kredyt. No cóż Jarosław Kaczyński nie ma mocodawców, którzy przynieśliby gotówkę w reklamówce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Kaczyński za niespełna miesiąc kończy 65 lat . Powinien iść na emeryturę . Tusk ma rację . Nie można powierzyć Polski takiemu populiście . Całą kampanię do PE poświęcił atakom na przeciwników politycznych . O Unii Europejskiej nie powiedział nic . Bo się na tym nie zna .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ktoś wie, czy Paweł Piskorski jeszcze żyje ? Boję się, że w samotności popełnił sepuku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Istny cyrk , bilety sprzedawane są bardzo drogo i schodzą jak ciepłe bułeczki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ksiądz wini pana, pan księdza, a nam biednym zewsząd nędza."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.