Facebook Google+ Twitter

Tusk: "Niebezpieczeństwo inwazji na Ukrainę jest realne"

Podczas wywiadu do najnowszego wydania tygodnika "Die Zeit", premier Donald Tusk uznał realną możliwość rosyjskiej inwazji na wschodnią i południową Ukrainę, zastrzegając jednocześnie, że nie ma pewności, czy do tego dojdzie.

Tusk: "Jeśli cały świat już dziś uważa atak na Ukrainę za możliwy, jeżeli przyzwyczailiśmy się do tej myśli, to jest to dowód na to, jak dramatycznie zmieniła się sytuacja" - stwierdził Donald Tusk podczas wywiadu dla "Die Zeit".

Jak donosi tvn.24 premier stwierdził także, że problem obecności NATO, a także powstanie tarczy antyrakietowej jest nadal aktualny. "Nasz rachunek jest prosty: lepsza od wszystkich papierowych gwarancji jest fizyczna obecność NATO w Polsce" - podsumował.

Dodatkowo zauważył, że Rosja od dawna próbuje podzielić kraje Europy. Pytanie brzmi, czy my, jako te kraje na to pozwolimy. Powiedział, że główną rolę odgrywają Niemcy. Według premiera kryzys na Ukrainie stawia kraje UE przed wyborem między wzmocnieniem polityki zagranicznej lub uprawianiem przez każdy kraj polityki wobec Rosji na własną rękę. "Chodzi o to, czy polityka zachowa prymat nad gospodarką" - zaznaczył premier.
Donald Tusk dodał, że bezpieczniej dla Europy, gdy "Niemcy bardziej koncentrują się na interesach wspólnoty niż na stosunkach dwustronnych". Wspomniał również, że potrzebujemy europejskiej unii energetycznej. "To proces, który będzie trwał przez lata, a może i przez dziesięciolecia. Ale musimy zacząć już dziś, jeżeli chcemy stać się bardziej niezależni".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.