Facebook Google+ Twitter

Tusk: Niech podatnicy decydują, czy finansować Kościół

Prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk, skrytykował propozycję zlikwidowania funduszu kościelnego. "Polska nie może rozwiązywać problemów budżetu poprzez walkę z Kościołem" – mówił duszpasterz Polskiemu Radiu.

Prymas Polski Józef Kowalczyk przemawia w czasie inauguracji IX Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbywa się pod hasłem "Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan". / Fot. PAP/Adam CiereszkoJak podaje Gazeta, Donald Tusk skomentował słowa prymasa. Stwierdził, że jego wnioski "nie mają związku z rzeczywistością" i że rządowi chodzi o "likwidowanie uprzywilejowań pewnych grup zawodowych czy społecznych, jeśli chodzi o emerytury". Powiedział, że wraz z podniesieniem wieku emerytalnego rozwiązywane będą także problemy związane z innymi grupami zawodowymi, np. górnikami, którzy nie pracują pod ziemią czy księżmi, za których państwo płaci składki.

"Z całą pewnością będzie lepiej, także dla Kościoła, aby kwestia przyszłej emerytury księży była odpowiedzialnością księży i Kościoła, a nie państwa (…) Nie wyruszamy na żadną krucjatę antykościelną, chcemy tylko, aby były spełnione elementarne wymogi sprawiedliwości społecznej wtedy, kiedy staramy się poprawiać system emerytalny" – powiedział Tusk.

Poza tym, premier podkreślił, że w ocenie rządu przesłanki, które w 1950 r. kazały założyć instytucję funduszu kościelnego, ustały. Stwierdził także, że wycofanie się państwa z finansowania kościoła nie powinno być dla niego dotkliwe i należy je ograniczyć do niezbędnego minimum.

"Chcemy, by kwestia finansowania Kościoła nie zależała od decyzji państwa, tylko od decyzji każdego obywatela, w tym wierzącego. Myślę, że to sensowna propozycja, która sprawi, że kościoły w Polsce będą finansowane w takim stopniu, w jakim chcą tego wierni" – mówił premier i dodał, że rząd będzie chciał zwiększyć odpowiedzialność państwa za utrzymanie zabytkowych świątyń różnych wyznań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

<>
 • <>
 • 21.03.2012 09:57

Natalia-dobry tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mikołajek
 • mikołajek
 • 17.03.2012 23:57

Donald mistrzuniu ty nasz ! Ty nasze szczęście ! Co my poczniemy jak ty polecisz do tego całego europarlamentu ? Ino się chyba urżnąć w trupa.
Mk

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rosządny
 • Rosządny
 • 17.03.2012 21:46

NIECH WIELEBNI NIE ROBIĄ POD MOHERAMI LASOWANIA WAPNA BO WASZE OWIECZKI (BARANY)GOTOWI POPEŁNIĆ ZBIOROWE HARAKIRI I KTO WAM ODDA TEN ODPIS TO DOPIERO BĘDZIE KICHA .

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.tvn24.pl/-1,1738408,0,1,dobrowolny-podatek-na-kosciol-tak-czy-go-zaplace-niekoniecznie,wiadomosc.html

Pierwsze sondaże na temat odpisu podatkowego na kościół.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 17.03.2012 06:09

lepiej dofinansować bezrobotnych i biednych których jest coraz więcej dzięki polityce żydowskiej unii,ale najlepiej wystąpić z niej.Kler jedna banda ,żyd druga.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kpica Wonna
 • Kpica Wonna
 • 17.03.2012 05:52

Podstawą utworzenia funduszu kościelnego była rekompensata za zabrany Kościołowi majątek .Kościół majątek z powrotem wyszarpał więc co dawniej wziął niech zwróci.A on jeszcze chce nienasycony.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Krzywonos
 • Jacek Krzywonos
 • 17.03.2012 01:58

Skoro rządowi chodzi o "likwidowanie uprzywilejowań pewnych grup zawodowych czy społecznych, jeśli chodzi o emerytury", to może by tak też dla sprawiedliwości KRUS też zlikwidować Panie Premierze? Jakoś w tym temacie tak cicho! Rozdwojenie jaźni w PO? A moze to jednak tylko temat zastępczy dla odwrócenia uwagi od znacznych podwyżek, które czekają nas niebawem?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Wójcik
 • Marek Wójcik
 • 17.03.2012 00:43

Jeśli Polacy zdecydują że nie chcą finansować kościoła, to kasa trafi do kieszeni kolesi, a Polak jak był biedny - tak będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Premierze, nie rób nam tego, księża nam już na samą myśl w oczach chudną!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To tak sensowne, że aż niewiarygodne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.