Facebook Google+ Twitter

Tusk: Palikot nie finansował mojej kampanii prezydenckiej, ani parlamentarnej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-03 20:29

Premier Donald Tusk zapewnia, że Janusz Palikot nie finansował ani jego kampanii prezydenckiej, ani kampanii Platformy Obywatelskiej. Szef rządu podkreślił, że wszystkie sprawozdania wyborcze kampanii są jawne i wnikliwie kontrolowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a każdy błąd, nawet na kilkanaście złotych, powoduje, ze traci się te subwencje.

O sprawie kampanii Palikota pisała dzisiejsza "Rzeczpospolita". Gazeta podkreśla, że studenci, którzy w 2005 roku sponsorowali kampanię wyborczą posła PO pracują w urzędach kierowanych przez Platformę Obywatelską. Sprawę badała prokuratura, ale ją umorzyła. Pojawiły się także sugestie, że Palikot sponsorował kampanię wyborczą premiera Tuska.

Janusz Palikot stanowczo odpiera wszystkie zarzuty. Zapewnił, że nie znał żadnej z osób, które wpłaciły pieniądze na jego kampanię. Podkreślił, że śledztwo w sprawie legalności finansowania jego działań przedwyborczych prowadził prokurator mianowany jeszcze przez poprzedniego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i po dwóch latach sprawę umorzył, bo zarzuty albo się nie potwierdziły, albo przedawniły.

Wyjaśnienia wszelkich ewentualnych nieprawidłowości stanowczo domaga się PiS. Andrzej Dera zwrócił się do ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy z pytaniem, jakie działania podjęła prokuratura w sprawie wyjaśnienia tych nieprawidłowości. PiS chce także dowiedzieć się, czy wobec pojawiających się nowych okoliczności, wskazujących na możliwość zatrudnienia w urzędach samorządowych osób wpłacających pieniądze na kampanię Palikota, istnieją przesłanki do wznowienia postępowania.

Andrzej Dera pytał także, czy umorzone śledztwo było prowadzone również pod kątem ewentualnego łapownictwa. PiS chce też, aby minister finansów Jacek Rostowski rozpoczął kontrolę skarbową osób wpłacających na kampanię PO, a także o zbadał legalność finansowania Platformy.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.