Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4446 miejsce

Tusk, Piesiewicz czy Lemański? Książka na listopadowe wieczory

Poniżej prezentuję nowości wydawnicze, z którymi warto zapoznać się w szare, jesienne dni. Wśród książek m.in. "Między nami" Małgorzaty Tusk czy "Skandalu nie będzie" Krzysztofa Piesiewicza i Michała Komara.

1.Małgorzata Tusk,
"Między nami",
Znak 2013


 / Fot. ZNAK"Kiedy jest się z mężczyzną, w każdym momencie, należy budować własne życie. Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś od mężczyzny całkowicie uzależniona, zawsze gdzieś tam istnieje malusieńka nisza, która pozwoli ci się uchronić przed tą zależnością" - pisze we wstępie do swojej książki Małgorzata Tusk. Żona premiera nie ukrywa, że w jakiejś mierze inspiracją do powstania tej książki była Danuta Wałęsa (premierowa kieruje do niej osobne podziękowania i podkreśla, że żona prezydenta dodała jej odwagi). Czytając książkę, można jednak łatwo zauważyć, że autorce zależy na ociepleniu wizerunku męża. Wspomina np. kampanię przed wyborami prezydenckimi w 2005: "Donek bardzo mnie wtedy potrzebował psychicznie. Chciał, żebym była obok, więc jeździłam z nim na wszystkie debaty z kontrkandydatami". W książce obok wielu zdjęć znajdziemy zdjęcie ze ślubu kościelnego Tusków. "Niedługo po śmierci Papieża Donek mocno poruszony zrelacjonował mi swoją rozmowę z Zytą Gilowską, wówczas jego najbliższą współpracowniczką. Otóż od wielu tygodni pracowała nad nim, a właściwie nad jego ... duszą. Mówiła, że skoro oboje jesteśmy katolikami, to powinniśmy wreszcie wziąć ślub kościelny; dyskutowali o religii całymi godzinami. Żartowała, że prędzej czy później doprowadzi nas do ołtarza". O katastrofie z 10 kwietnia i czasie po niej jest tylko nieco ponad strona. "Widywałam go wtedy głównie w telewizji, przemawiającego nad grobami ofiar. Przez wiele tygodni był bardzo przygnębiony - mam wrażenie, że od tego czasu uśmiecha się rzadziej". Dzięki książce na pewno dowiemy się wielu ciekawych rzeczy z prywatnych z rodzinnego życia Tusków, trudno jednak powiedzieć, na ile obraz samego premiera w oczach żony jest prawdziwy, a na ile malowany na potrzeby wizerunku publicznego.

2. Krzysztof Piesiewicz,
"Skandalu nie będzie",
Czerwone i Czarne 2013,


 / Fot. Czerwone i CzarneO słynnej aferze z udziałem Krzysztofa Piesiewicz wiedzą chyba wszyscy. Ale patrzenie na jednego z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych polskich polityków po 1989 roku tylko z tej perspektywy byłoby czymś niewłaściwym, czymś, co zakopuje jego osiągnięcia. W rozmowie z Michałem Komarem Piesiewicz opowiada nie tylko o swoim dzieciństwie, kończeniu studiów prawniczych, ale przede wszystkim o udziale w procesie po zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki, a także swoich filmowych osiągnięciach. "W 1997 otrzymałem zaproszenie do Watykanu na spotkanie filmowców z Janem Pawłem II. (...) Przemówienie krótkie, zwarte. Widać, że Ojciec Święty wie, co się dzieje w świecie filmu. Oklaski. Kardynał Poupard kiwa na mnie. Uśmiecha się i prowadzi do papieża, który dotąd pochylony, unosi głowę i pyta: "Co pan teraz robi?". Odpowiadam, że przygotowuję z Lilianą Cavani trzy filmy,Wiarę, Nadzieję i Miłość. "Co to będzie?" - zainteresował się. "Trzy współczesne opowieści ..." . Papież uniósł dłoń i celując we mnie palcem, ponownie pyta: "Tak jak w Dekalogu?". "Tak". "To dobrze. Tak trzeba robić!"- czytamy w książce.

3. ks. Wojciech Lemański
Anna Wacławik-Orpik
"Z krwi, kości i wiary",
Agora 2013

 / Fot. AgoraW rozmowie z dziennikarką Anną Wacławik-Orpik ks. Wojciech Lemański podkreśla, że aborcja dla katolika jest niedopuszczalna, mówi, że nie wierzy w Boga, który jest tylko dla wierzących, a także podkreśla, że nie wyobraża sobie życia poza stanem kapłańskim. "Kocham Kościół za to, że tak wielu ludzi, w tym ja, znajduje w nim ukojenie. Że daje nam nadzieję na lepszą przyszłość tutaj i na sprawiedliwość w wieczności. Nadzieję, że spotkamy tych, którzy odeszli, i naprawimy błędy, których na tym świecie już naprawić nie można"- wyznaje. Jest Kościół rodziną dla każdego. Dla tych, którym zdaje się, że są zupełnie sami. Dla tych, którym zdaje się, że są nikomu niepotrzebni. Dla tych, którzy pochowali wszystkich bliskich. Kościół jest jak matka, której można usiąść na kolanach, wtulić się i nic nie mówić. Ja takiego Kościoła doświadczam". O spojrzeniu ks. Lemańskiego także na inne sprawy, budzące dziś wiele kontrowersji- np. in vitro czy eutanazję można przeczytać w tej długiej książkowej rozmowie.

4. Szymon Hołownia,
Marcin Prokop,
"Wszystko w porządku",
Znak 2013

 / Fot. ZNAK
To kolejna książka znanego dziennikarskiego duetu. Hołownia i Prokop nie ukrywają, że reprezentują dwa różne światy. W 76 pudełkach zamykają więc wszystko, co ich bawi, przeraża, zachwyca i wkurza. Kilogramy anegdot, tony bardzo osobistych wspomnień, dziesiątki ciekawostek. Hołownia, przeglądając pudła Prokopa, łapał się za głowę z przerażenia. Prokop nie mógł uwierzyć, że Hołownia naprawdę lubi to, do czego się tu przyznaje, że lubi. Tylko tutaj można znaleźć fragmenty nigdy niewydanej powieści Hołowni czy kultową dyskografię, bez której Prokop nie byłby Prokopem. Jeden z autorów ujawnia, na co wydał pierwsze ukradzione pieniądze, drugi zdradza, co lubi robić po godzinie 22. Oprócz tego autorzy książki rozstrzygają wiele innych frapujących kwestii, na przykład: jak zostać gwiazdą salonów oraz ekspertem od wszystkiego, czy artyści mogą podpalić albo zbawić świat albo -
jak brzmi cała prawda na temat telewizji?

5. abp Mieczysław Mokrzycki
Brygida Grysiak
"Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II",
Znak 2013


 / Fot. ZNAKTo niezwykła książka jest opowieścią o tym, jak Jan Paweł II przygotowywał się do Bożego Narodzenia i Wielkanocy. "Każdego roku na Boże Narodzenie cieszył się jak dziecko. Sprawdzał, jak idą prace przy szopce na placu Świętego Piotra. Wysyłał świąteczne kartki do najbliższych. Wyczekiwał górali z Polski, którzy do Watykanu przywozili nie tylko świerki i swojską kiełbasę. Przywozili siano na wigilijny stół. I to "coś", za czym Jan Paweł II tak bardzo tęsknił.Kawałek domu,ukochanych Tatr, kolędowania na góralską nutę. Śniegu z Podhala przywieźć mu nie mogli". To wzruszająca lektura, która ukazuje nam, jak bardzo ważne dla naszego papieża było pielęgnowanie polskiej tradycji w Watykanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Panią Gosię poznałem zanim została premierową, już wtedy widać było, że jest niezależna od męża, i że to ona raczej wspiera go w trudnych czasach po fiasku politycznym jego formacji, gdy stracił fotel posła. Ale ciekaw jestem, co napisała?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.