Facebook Google+ Twitter

Tusk po spotkaniu z Putinem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-29 17:21

Premier Tusk powiedział, że prawdopodobnie późną wiosną szef rosyjskiego rządu wraz z grupą ministrów przyjedzie z wizytą do Warszawy. Premier Tusk podkreślił, że wraz z premierem Władimirem Putinem planują spotkania na zasadzie konsultacji międzyrządowych, które polski rząd odbywa z najważniejszymi partnerami. W Davos zakończyło się spotkanie szefów rządów Polski i Rosji.

Donald Tusk wyjaśnił, że z szefem rosyjskiego rządu rozmawiał o kwestii kryzysu gazowego i planowanych inwestycjach gazowych i ropociągach. Premier podkreślił, że Polska musi być w obecnej sytuacji gospodarczej ostrożna, jeśli chodzi o wydatki. "Pokazałem jednak, że jesteśmy gotowi do poważnych rozmów na ten temat"- mówił Tusk po spotkaniu.

Szef polskiego rządu wyjaśnił, że poruszono także sprawę rakiet Iskander. W mediach pojawiły się informacje, iż Rosjanie chcą zrezygnować z umieszczenia tych rakiet w Obwodzie Kaliningradzkim. Donald Tusk powiedział, że otrzymał od premiera Putina bardzo wyczerpującą odpowiedź w tej kwestii, która pozwala na optymizm. "Mam wrażenie, że Rosja nie jest szczególnie zainteresowana by preferować tego typu rozwiązanie"- mówił o ewentualnym rozmieszczeniu rakiet premier. Dodał, że w tej kwestii sprawy mogą pójść w dobrym dla Polski kierunku.

Premier Tusk wyjaśnił, że rozmawiał z Putinem o kwestii swobody żeglugi na Zalewie Wiślanym. Jak wyjaśnił, otrzymał zapewnienie, iż premier Rosji tę kwestię rozwiąże.

Premierzy Rosji i Polski poruszyli także kwestię problemu gazowego. Szef polskiego rządu podkreślił, że o gazie polski rząd będzie rozmawiał bezpośrednio z rosyjskim partnerem. Jak wyjaśnił, w tej sprawie będzie z Rosjanami negocjował minister gospodarki Waldemar Pawlak. Tusk dodał, negocjacje w sprawach surowca nie są jedynie rozmowami handlowymi i obejmą także rozmowy polityczne. Premier podkreślił, że otrzymał od szefa rosyjskiego rządu zapewnienie, iż kwestia dostaw gazu zostanie jak najszybciej uregulowana. "Więcej nie spodziewałem się usłyszeć, to jest dla nas i tak dobry komunikat"- podkreślał Tusk.

Szef polskiego rządu dodał, że odbył w Davos istotne dla polskiej gospodarki rozmowy z zagranicznymi inwestorami. Podkreślił, że rozmawiał między innymi z francuskimi firmami, które chcą inwestować u nas w energetykę jądrową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.