Facebook Google+ Twitter

Tusk podpisał w Kanadzie umowę. Polski gaz łupkowy już za 3 lata?

Kilkudniowa oficjalna wizyta premiera Tuska w Kanadzie przyniosła dwa istotne efekty: podpisano dwustronną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i unormowano porozumienie z kanadyjskim biznesem w sprawie wydobycia polskiego gazu z łupków.

 / Fot. PAP/EPAPremier Donald Tusk przebywa z kilkudniową wizytą w Kanadzie. Pierwszego dnia po przyjeździe odwiedził tzw. Kaszuby Kanadyjskie. To wiejski region, leżący na wschód od Ottawy w prowincji Ontario. Tam w połowie XIX wieku osiedlili się pierwsi polscy imigranci. Założyli miejscowość Wilno.

Premier zatrzymał się najpierw w muzeum-skansenie kultury kaszubskiej w Wilnie. Polską delegację rządową powitali: prezes Wilno Heritage Society - Peter Glofcheskie i burmistrz gminy-aglomeracji Madawaska - Valley David Shulist.

Premier Tusk powiedział, że jest "bardzo wzruszony" tym miejscem i faktem, że udało się przodkom tamtejszych Polaków "zachować tożsamość etniczną, która była zagrożona" nie tylko w Kanadzie, ale także w Polsce". Podkreślił, że w tym miejscu "czuje się jak u siebie w domu" – czytamy w "Gazecie Prawnej".

"Tutaj ten polski i kaszubski ślad ma szczególne znaczenie, bo zachować w środku Kanady przez 150 lat pamięć o przodkach i wierność temu, co najważniejsze" (…), co się wyciąga z ziemi rodzinnej i "wysysa z mlekiem matki, to była rzecz naprawdę wielka. Polacy w Kanadzie mogą być dumni z tego, że są Polakami, m.in. dlatego że potrafili zachować dla Kaszubów takie święte miejsca jak Wilno i całe kaszubskie Ontario. To jest naprawdę wielka rzecz" – zaakcentował premier.

Miłe, ale też wzruszające spotkanie dla potomków osadników z Kaszub, żyjących w kanadyjskim Wilnie oraz dla premiera Tuska, zostało zakłócane przez miejscowych wielbicieli PiS. Grupa około 30 osób pochodzenia polskiego wznosiła okrzyki: "Polski rząd i prezydent do dymisji!"; "Nie oddamy wam telewizji Trwam!"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

myNaród
 • myNaród
 • 16.05.2012 20:10

a dlaczego podpisali gaz łupkowy za 3 lata?
mogli podpisać, że za rok. można by łatwo zweryfikować.
a prawda jest taka
z tego gazu wyjdzie takie samo goowno jak z ropy naftowej w Karlinie w 1980r.

ci sami ludzie kręcą ten sam wałek medialny co w 1980.

A przed następnymi wyborami ekipa tuska "odkryje" na kaszubach Kopalnie Króla Salomona

skoro mamy pełno ropy, jeszcze więcej gazu, to brak nam tylko złota i diamentów. to tuskacze "znajdą"

Komentarz został ukrytyrozwiń
kokostan
 • kokostan
 • 16.05.2012 09:03

CO2 przyklepane!
Ruski Gaz po wsze czasy z dopłatą za tranzyt pod cyrografem!
67 lat i suwerenność finanow przez trzy miesiące bez zapowiedzi przegłosowany!
A z trojpakiem same kłopoty......
Pięć lat pedałowania do przodu i doiero teraz zadyszka?
Biegnij Tusio, biegnij!

Komentarz został ukrytyrozwiń
bolek
 • bolek
 • 16.05.2012 05:37

dobrze moherom pod rzadami po.wydajnosc ich pracy znikoma maja czas na zadymy marsze pomniki znicze strajki .normalny polak katolik w tym czasie pracuje zeby wyzywic miedzy innymi synka mynarod synka tego narodu i innych cmokow

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 15.05.2012 22:20

Podobno" Bul" Komorowski będzie kopał łopatką w Kanadzie ?? Przecież opracował nową metodę wydobywania gazu łupkowego. To metoda odkrywkowa( łopatkowa),Japończycy podobno zainteresowali się tą rewelacyjną metodą?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Joe Jackson
 • Joe Jackson
 • 15.05.2012 19:37

Gdzie jakas wzmianka o co chodzi w tym kontrakcie , a nie o kaszubach . Napiszcie cos wiecej o tym co podpisal her tusken , gdyz inaczej Andrzej Chorazewicz zagada sie na smierc o PiS , jego fobii

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 15.05.2012 15:21

Tych ludzi którzy protestowali w Kanadzie; nie mogą patrzeć na syf jaki jest w Polsce i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
potato
 • potato
 • 15.05.2012 13:37

Co on się tak spieszy?Czy cos mu z rąk umyka?Może zrobimy zrzutkę narodową i sami kupimy nową technologię bez drapieżników z zewnątrz,przecież nie ma jeszcze danych na temat strat(woda,ekologia i inne),może i referendum by się przydało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.