Facebook Google+ Twitter

Tusk prostuje wypowiedź Schulza: W 2015 r. nie wejdziemy do strefy euro

Premier Tusk i minister finansów Jacek Rostowski zapowiedzieli, że Polska nie wprowadzi euro w 2015 roku. Taką sytuację sugerował przychylny Polsce szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

 / Fot. Polskapresse"Przewodniczący Schulz jest przyjacielem Polski, może aż za bardzo - to znaczy, życzy nam aż takiego tempa. Zakładamy, że kryteria, jakie stosuje pakt fiskalny i w związku z tym większość czy część kryteriów, jakie decydują o przyjęciu do strefy euro, w 2015 r. powinniśmy osiągnąć" - stwierdził Donald Tusk, którego cytuje serwis Gazeta.pl.

Premier uważa wejście do strefy w 2015 roku za nierealne. Najpierw Polska musi spełnić wymogi ERM2 (mechanizm kursów walutowych), który ma redukować wahania kursów walut w krajach, które jeszcze nie przystąpiły do strefy euro. System wyznacza maksymalny poziom wahań kursowych w stosunku do centralnego kursu euro. Jeśli zostanie on przekroczony, ma być on usuwany przez inne państwa członkowskie.

Minister Rostowski wyjaśniał, że nieporozumienie mogło wynikać ze słów premiera, że chcielibyśmy spełnić wszystkie wymogi strefy euro i wyrównać warunki paktu fiskalnego. Według ministra do 2015 r. powinniśmy obniżyć deficyt do 1 proc. PKB i spełnić średniookresowy cel fiskalny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Anna Niezguda
  • Anna Niezguda
  • 02.02.2012 22:22

Podczas spotkania, w dyskusji o unijnym międzyrządowym pakcie fiskalnym wzmacniającym dyscyplinę budżetową w UE, padła propozycja zorganizowania referendum ws. wejścia Czech do strefy euro. Sprzeciw wyrazili członkowie partii Schwarzenberga, konserwatywnej partii Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09
http://wiadomosci.gazeta.pl /wiadomosci/1 ,114877,11000554,Czechy__MSZ__Referendum _ws__euro_podwazaloby _zobowiazania.html
usuńcie spację

Komentarz został ukrytyrozwiń
Artur Wolski
  • Artur Wolski
  • 31.01.2012 19:51

Jak długo ten nieudacznik i pechowiec będzie niszczył nasze państwo?Dyktatorskie zapędy,niszczenie demokracji,zakwestionowanie wolności słowa i bezużyteczne obietnice.Należy go odsunąć jak najszybciej!.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ANDRZEJ
  • ANDRZEJ
  • 31.01.2012 19:13

jako premier Polski,Tusk walczy po przeciwnej stronie,kiedy to sie skonczy czas na dymisie

Komentarz został ukrytyrozwiń
wojtas
  • wojtas
  • 31.01.2012 17:48

coś tu nie chyba nie tak,takie kraje jak np.Słowacja już dawno wprowadzili Euro i za zapomnieli ,a w Polsce od wielu lat tylko się o tym mówi.że nie jesteśmy gotowi,nie spełniamy ciągle warunków i po co to wszystko?.

Komentarz został ukrytyrozwiń
iii
  • iii
  • 31.01.2012 17:22

jak nazwać premiera który nie dotrzymuje słowa,jak nazwać premiera który troszczy się o grecką biedę ,a nie widzi polskiej, jak nazwać premiera który dba o interesy amerykańskich korporacji,jak nazwać premiera który kłamie.na pewno nie jest to człowiek honoru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.