Facebook Google+ Twitter

Tusk: Umowa ws. tarczy to sukces

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-19 19:05

Rada Ministrów zaakceptowała polsko-amerykańskie porozumienie w sprawie tarczy antyrakietowej. Premier Donald Tusk podkreślił, że podpisanie umowy to sukces naszego kraju.

Szef rządu dodał podczas spotkania z dziennikarzami po posiedzeniu rządu, że negocjatorzy dobrze wykonali swoje zadanie a efekt końcowy jest korzystny dla bezpieczeństwa Polski.

Premier powiedział, że w umowie nie padają żadne konkretne kwoty, jakie Amerykanie mieliby przeznaczyć na modernizację naszej armii, ale zapis mówiący o wzmocnieniu pomocy dla polskich wojsk jest satysfakcjonujący.

Donald Tusk zaznaczył, że obecność na naszym terytorium rakiet typu Patriot to nie tylko realne zwiększenie stopnia naszej obronności, ale także zalążek własnej obrony antyrakietowej. Amerykanie zobowiązali się bowiem do szkolenia polskich żołnierzy w dziedzinie obsługi tego typu instalacji.

Satysfakcjonujący jest także fakt, że to Stany Zjednoczone sfinansują budowę bazy w Redzikowie - zaznaczył premier. Jak dodał, w umowie nie zostały ujęte ewentualne przyszłe warunki zakupów przez Polskę rakiet Patriot lub nowocześniejszych instalacji antyrakietowych. Istotna jest jednak gotowość Amerykanów do specjalnego potraktowania Polski wtedy, gdy będziemy gotowi do zakupu i instalacji tego typu rakiet - podkreślił szef rządu. Przyznał jednak, że jest to słowna deklaracja.

Umowa o instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej zostanie podpisana jutro w Kancelarii Premiera przez amerykańską sekretarz stanu Condoleezzę Rice i szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.