Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4181 miejsce

Tusk utarł nosa opozycji. Ale skąd weźmie 700 mld zł?

Piątek dla premiera Donalda Tuska był z dwóch powodów wyjątkowy: po pierwsze ze względu na expose szefa PO, a po drugie - dzięki wotum zaufania udzielonemu rządowi przez Sejm. Opozycja musiała obejść się smakiem.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaWczorajsze wotum zaufania okazane rządowi przez Sejm to zwycięstwo koalicji, a przede wszystkim premiera Donalda Tuska. Udało się utrzeć nosa PiS-owi, który radośnie czekał ze swoim technicznym premierem. Wprawdzie w dyskusji po wystąpieniu premiera, opozycja naśmiewała się, krytykowała i kpiła z pomysłów inwestycyjnych, zgłoszonych na kolejne lata dla Polski i zarzucała brak środków na wszystkie wymienione cele, jednak chwilami była skłonna zgodzić się z wizją rozwoju państwa.

Tylko inwestycje w pięciu głównych kierunkach: w energetykę, gaz z łupków, drogownictwo, kolej i program Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) "Inwestycje Polski" -
pochłoną łącznie 228 mld zł. Wszystkie wydatki inwestycyjne w okresie najbliższych siedmiu lat, czyli do 2020 roku, mają wynieść około 700 mld zł.

Ta ostatnia liczba 700 mld złotych tak szokowała krytyków, że byli uprzejmi zakpić, iż to pomysł żywcem wzięty z projektów chińskich, tyle że Chiny mają wielkie pieniądze, a my mamy wielkie długi. Zapomnieli krytycy w jakim czasie jest dzisiejsza Polska - to już nie socjalizm a kapitalizm, więc inwestycje nie należą wyłącznie do budżetu państwa, lecz głównie do inwestorów prywatnych.

Energetyka - według exposé szefa rządu - ma mieć 60 mld zł na inwestycje do 2020 roku. Kolej otrzyma w okresie dwóch lat (2013-2015) 30 mld złotych.

Na szczególną uwagę zasługują dwa akcenty premiera: zapewnienie wzrostu gospodarczego kraju i powstrzymanie wzrostu bezrobocia. Ten pierwszy pomysł o wzroście gospodarczym ma być realizowany w oparciu o zwiększenie wydatków - co jest oczywiste - na inwestycje publiczne. Zresztą wydatki takie były jednym z głównych motorów wzrostu w minionych latach. A w 2011 roku osiągnęły one rekordowy poziom 5,8 proc. PKB - najwyższy w Unii Europejskiej. Bardzo pomocne były środki unijne, a wysokim wydatkom sprzyjał też program Euro 2012. Teraz jednak rząd musi oszczędzać, a tym samym ciąć wydatki inwestycyjne - czytamy w serwisie wyborcza.pl.

Zapowiedziany wielki rozmach inwestycyjny na 7 najbliższych lat, ma być realizowany i finansowany przez spółki państwowe i firmy, w których państwo ma swoje udziały. Dla tych celów uruchomiona ma zostać ogromna spółka (prawdopodobnie z udziałem Skarbu Państwa), a jej majątek będzie zabezpieczeniem kredytów finansujących państwowe programy. Premier obiecał, że w ten sposób do 2015 roku uda się wygospodarować 40 mld zł, a do 2020 roku - 90 mld złotych. Znaczna część z tego, bo 60 mld zł, zostanie przeznaczona na inwestycje energetyczne, poszukiwanie oraz wydobycie gazu łupkowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Właśnie o tym myślę. Czy warto było się trudzić, chodzić do budy, wrzucać do skrzyni śmieci?
Czy nie czuje się Pan odpowiedzialny ...? Toż posłowie i rządzący twierdzą, że reprezentują Pana i innych. Działają tak jak oczekuje tego społeczeństwo! Nie słyszał Pan?
Jak więc to jest z tym nosem? Czyj nos jest tak naprawdę ucierany?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Aż się boję,co odziedziczy kolejny rząd ? "

Czy to ma jakieś znaczenie i tak nie będzie wiedział co z tym zrobić,-moim zdaniem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie-ani to "ruska maniera,ni dalekowzroczność,-to po prostu, zwykłe doświadczenie życiowe.
Od transformacji,brałem udział we wszystkich wyborach,-nawet tych samorządowych.-Głosowałem na różne opcje polityczne i przekonałem się,że następcy-robili dokładnie to co poprzednicy,a następcy z 2006-7 roku,-poza wymyślaniem sztucznych afer,nie mieli koncepcji rządzenia krajem.-Dlatego powtórzę-pożyjemy-zobaczymy-przekonamy się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robert S. Lęch Dzisiaj 21:53
Panie Robercie. Absolutnie nie rozumiemy się - przykro mi, i to bardzo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ryszardzie, ruska maniera mnie nie przekonuje. Ale Pańska dalekowzroczność poraża. Już mnie sparaliżowało ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Stanisławie, zamiast budować poprawnie dom bez barier, Pan stawia progi. Jakiego rodzaju mają one być: fizyczne czy psychiczne?
Nie pierwszy raz nabiłem sobie guza uderzając w mur.
Czy dla redaktora znaczenie ma jedynie lustro, nos opozycji i ... własny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"To Islandia wsadziła do pierdla swoją poprawną politycznie elitę. Czyż to nie optymalne rozwiązanie?"
-Powiedzmy,-ale czy wiesz kto będzie potem wydłużał Ci wiek emerytalny i kto potem będzie tworzył spółki i ładował w nie resztki państwowego majątku?.
Obawiam się,że to nie nos wydłuża się Premierowi,tylko nam Polakom-wydłużają się uszy.
Pożyjesz-zobaczysz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, Panie Robercie. Co Pan napisał? Czy to przypadkiem nie przez pomyłkę?
Premier Tusk utarł nosa opozycji, a Pan rozbił sobie nos na wysokim progu,
którego nie należy przekraczać, lub robić to wyjątkowo ostrożnie. Niech Pan
pamięta - trzeba być wyrozumiałym zwłaszcza dla tych, którzy nas nie kochają.
Bo - jak to ktoś powiedział - bywają myśli tak głębokie, że pogrążą autora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lecz czy tym "utarciem" skrócił się choć o milimetr nos Tuska?
Nie trzecie i nie czwarte to orędzie. Ale warte tyle co i poprzednie. Nie pamiętacie państwo? A może wszystkim nam już rosną takie same nosy? A może w kraju już zalatuje ...
Tusk utworzy spółkę i właduje w nią resztki państwowego majątku, w tym 30 procent kraju będących pod lasami. A jak się nie uda? Trudno - jakoś to będzie.
Wizja rozwoju poprzez zadłużanie generalnie prowadzi do plajty. Obserwujemy to nie tylko w Grecji czy Hiszpanii. To Polacy wydłużyli sobie wiek emerytalny i ukradli własne fundusze emerytalne. Nie Grecy, Hiszpanie czy Irlandczycy.
Czy Kowalski z tego kiedykolwiek skorzysta? A jak nie on to kto? Może jego nienarodzone dzieci?
To Islandia wsadziła do pierdla swoją poprawną politycznie elitę. Czyż to nie optymalne rozwiązanie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To weź pan,panie Konopka miotłę,jakiś drapak i powymiataj pan kąty na wiejskiej:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.