Facebook Google+ Twitter

Tusk walczy o kształt przyszłej UE

Choć w sobotę doszło do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, to rząd Donalda Tuska chce przekonać przywódców Wspólnoty do okrojenia kompetencji nowych instytucji europejskich.

Donald Tusk / Fot. PAPRatyfikacja dokumentu wiąże się z poważnymi zmianami instytucjonalnymi: powołaniem stałego przewodniczącego Rady Europejskiej - określanego potocznie prezydentem Europy oraz wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej.

Według informacji "Dziennika Gazety Prawna" polski rząd przygotował w tej sprawie oficjalne stanowisko, które roześle w tym tygodniu do stolic państw UE. Zamiast prezydenta Europy Polska widzi raczej w Brukseli kogoś na kształt szefa sekretariatu unijnych urzędów, odpowiedzialnego za bieżącą administrację i przygotowywanie szczytów Unii, a nie za podejmowanie strategicznych decyzji. - Przewodniczący Rady UE nie będzie wydawać poleceń polskiemu ministrowi finansów czy spraw wewnętrznych - mówi gazecie minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Polskie stanowisko podzielają Holendrzy, Belgowie i Luksemburczycy.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.