Facebook Google+ Twitter

Tusk wybrał ZUS: "Mam dużo większe zaufanie"

Donald Tusk pytany przez dziennikarzy, gdzie będzie oszczędzał na emeryturę odpowiedział, że wybiera Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 / Fot. By Wistula (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons"Ja wybieram ZUS, bo mam dużo większe zaufanie do ZUS-u" - powiedział Donald Tusk. "Pierwszy powód jest taki, że w ten sposób dbam również o finanse państwa. Drugi powód: ZUS ma państwowe gwarancje, które nie są poddane ryzykom czy hazardom związanym z grą na rynku kapitałowym" - doprecyzował premier cytowany przez serwis Gazeta.pl.

Od 1 kwietnia do 31 lipca ubezpieczeni zdecydują w jaki sposób będą odkładać na emeryturę. W przypadku wyboru Zakładu Ubezpieczeń Społecznych płatnik składek nie musi wypełniać żadnego oświadczenia. W takim przypadku w I flarze (ZUS) odłożymy 12,22 proc. wynagrodzenia, a jego 7,3 proc. zostanie przelane na subkonto ZUS.

Nieco inaczej będzie wyglądać sytuacja w przypadku wyboru OFE. Wówczas będziemy musieli wypełnić odpowiedni wniosek. 12,22 proc. wynagrodzenia podobnie jak w pierwszym przypadku zostanie ulokowane w I filarze (ZUS), 4,38 proc. na subkoncie (również ZUS), a 2,92 proc trafi do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Z badania Fundacji Kronenberga wynika, że tylko 13 proc. respondentów chce pozostać w OFE. Połowa wybierze Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a jedna trzecia nie ma jeszcze zdania na ten temat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Ale za to zgodnie z własną wolą ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest wyjście.
Co prawda nie cudowne. A nawet dość dotkliwe.
Trzeba oszczędzać realne pieniądze dodatkowo.
Niestety, też bez gwarancji ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Zgadza się że państwo potrafi złamać umowy./

Potrafi znacznie więcej. Potrafi zmusić do umowy.
Wbrew mojej woli, ale dla mojego dobra ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzeju, idealnie opisałeś państwo. Wiadomo że w takim państwie nikt za nic nie odpowiada. Kase sobie wyprowadzą i nikomu włos z głowy nie spadnie. Państwo też może zbankrutować, chociaż zamiast tego lepiej stwierdzić że anuluje sobie dług, tak jak w przypadku nacjonalizacji OFE. Były obligacje i ich nie ma, nagle dług publiczny spadł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

/ZUS ma państwowe gwarancje, które nie są poddane ryzykom czy hazardom związanym z grą na rynku kapitałowym/

Są poddane ryzykom przynależnym państwowym gwarancjom.
Setki odmów respektowania własnych umów przez państwa ( w tym przez Polskę), tylko z ostatniego stulecia, są dowodem ryzyka.
Ktoś pewnie zakrzyknie, że teraz mamy gospodarkę "rynkową".
No mamy, "rynek" poddany tego rodzaju ryzykom, do których premier publicznie wyraża brak zaufania.
I kółeczko się zamyka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nacjonalizację ofe poparły tylko PO i PSL

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet nie wiedziałam . To gigantyczne pieniądze . Nie dziwi ,że prawie wszystkie partie poparły zmianę .Prócz [ chyba ] partii Palikota .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oszczędzający mieli obligacje skarbu państwa, a Tusk je anulował bez wypłacenia odszkodowania.
@Andrzej Chorążewicz, mylisz się, nie dokonałem żadnego pomówienia. A twierdząc, że państwo nie może zbankrutować tylko się zbłaźniłeś. Tym że fundusze bardzo często bankrutują też.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A na czym ta kradzież polega ? Przyszli emeryci nie stracili złotówki . To że ZUS jest bezpieczniejszy [ma gwarancję skarbu państwa ]niż OFE , które inwestuje na giełdzie z różnym skutkiem. To tak jak zainwestował świadectwa udziałowe T Rydzyk i wszystko przepadło .Źle ulokował a stocznia upadła . Trzeba było sięgać do pieniędzy publicznych .
Błędem było obniżenie składki rentowej przez PiS . Do ZUS -u wpływają mniejsze składki i brakuje np na dzieci niepełnosprawne .
OFE takich problemów nie ma . Przez lata brali gigantyczne prowizje za prowadzenie kont . Ile na tym stracili oszczędzający w OFE ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tusk powiedział że nie wybierze OFE, bo sam zdecydował żeby ukraść Polakom pieniądze. I wcale nie liczy tylko na ZUS, bo regularnie odkłada pieniądze na różnych funduszach inwestycyjnych i emerytalnych. W 2011 roku było to 78tys. zł. To ponad 6 tys miesięcznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.