Facebook Google+ Twitter

Tusk zaapelował o globalną solidarność w walce ze zmianami klimatycznymi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-01 15:13

Premier otwierając Konferencję Klimatyczną powiedział, że żaden kraj samodzielnie nie jest w stanie sprostać temu wyzwaniu. W opinii szefa rządu, wysiłek związany z powstrzymaniem zmian klimatycznych musi zostać rozdzielony pomiędzy wszystkich sprawiedliwie, z uwzględnieniem możliwości technologicznych i gospodarczych poszczególnych państw. Według premiera, program ochrony klimatu musi być tak skonstruowany, by nie godził w państwa, które muszą się rozwijać gospodarczo.

Donald Tusk podkreślił, że każde państwo powinno dobierać właściwą dla siebie ścieżkę dochodzenia do celu, jakim jest ochrona klimatu. Przypomniał, ze Polska to kraj, którego gospodarka w większości jest oparta na węglu i dlatego nie zgodzimy się na wyeliminowanie tego surowca jako źródła energii. Donald Tusk dodał, że jesteśmy zainteresowani tym, by węgiel stawał się coraz czystszym źródłem energii.

Premier podkreślił, że nasz kraj wziął na siebie rolę pomocnika dla mniejszych krajów, które mogą obawiać się niektórych pomysłów Komisji Europejskiej. W czasie konferencji prasowej szef rządu tłumaczył, że nie ma sprzeczności w tym, że z jednej strony organizujemy Konferencję Klimatyczną, a z drugiej walczymy o korzystny dla nas kształt pakietu klimatyczno-energetycznego. Donald Tusk wyjaśnił, że nasz kraj zgadza się co do celów pakietu, zależy nam jednak, by każdy kraj do nich dochodził własną drogą. Dodał, że Polska jest gotowa do przyjęcia na siebie zobowiązania, jakim jest redukcja emisji CO2 o 20 procent do roku 2020. Premier poinformował uczestników konferencji, że w ciągu dwudziestu lat emisja dwutlenku węgla spadła w Polsce prawie o jedną trzecią.

Szef rządu przestrzegał przed wolnym handlem kwotami emisji dwutlenku węgla. Wyjaśnił, że chcielibyśmy uchronić mieszkańców Unii Europejskiej przed wzrostem cen energii wynikających na przykład z manipulacji na aukcjach emisjami. Dlatego Polska proponuje formę korytarza, który ograniczyłby ryzyko gwałtownych wahań cen.

Konferencja Klimatyczna to jedna z największych konferencji, jakie kiedykolwiek odbywały się w Polsce. Zorganizowano ją na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przygotowanie tak dużej imprezy pochłonęło 90 milionów złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.