Facebook Google+ Twitter

Tuska konstytucyjne propozycje

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-02-12 22:21

Platforma Obywatelska, na czele z Donaldem Tuskiem, proponuje wprowadzenie gruntownych zmian w obecnej Konstytucji. Na pierwszy rzut oka wydają się one naprawdę sensowne i dość przemyślane, co nieczęsto zdarza się w polskiej polityce.

Początkowo Platforma optowała za wprowadzeniem nowej Konstytucji. Pomysł ten spotkał się jednak z falą krytyki, nie tylko ze strony opozycji. Teraz PO proponuje wprowadzenie kilku naprawdę ważnych poprawek.

Propozycje zmian przedstawił sam Donald Tusk, któremu towarzyszył Grzegorz Schetyna - szef klubu PO. W Platformie zdają sobie sprawę, że zmian w Konstytucji nie da się zrobić na poczekaniu i też takowych rewolucji nie będzie, zwłaszcza, że zbliża się czas kampanii wyborczej i same wybory prezydenckie.

Najważniejszą zmianą miało by być zredukowanie liczby posłów. Donald Tusk tłumaczy to tym, że wielu posłów jest po prostu nierozpoznawanych i występują problemy z ich identyfikacją. W związku z tym PO proponuje zmniejszyć liczbę posłów z 460 do 300. Podobna zmiana miała by dotknąć również Senat, który stracił by ponad połowę senatorów, ale...

Ale senatorami zostaliby także byli prezydenci kraju, którzy urząd ten otrzymywaliby od razu po zakończeniu kadencji prezydenckiej. Tusk uzasadnia tę decyzję w sposób klarowny - prezydenci po wypełnieniu swojego urzędu mają problemy z działalnością zarobkową, której szukają zagranicą, a powinni nadal pomagać interesowi swojego kraju.

Kolejny, niezwykle ważny postulat, to zniesienie immunitetów. Immunitet oczywiście nie został by zlikwidowany całkowicie, jednak na jego otrzymanie szanse mieliby tylko posłowie i senatorowie, którzy udowodniliby, że go potrzebują, między innymi ze względu na istniejące zagrożenie, iż władza nadużywa służb czy wymiaru sprawiedliwości przeciw parlamentarzyście.

Inna zmiana to również ograniczenie weta prezydenckiego, które mogło by zostać odwołane bezwzględną większością głosów. Ten postulat na pewno złagodził by napiętą sytuację na linii prezydent-rząd, co jest zdecydowanie potrzebne w polskiej polityce, zwłaszcza, że prezydent jest z partii opozycyjnej.

Zaproponowane przez Tuska zmiany, choć wydają się niemożliwe do zrealizowania, są godne przemyślenia. Opozycja po prostu z faktu, iż jest opozycją, na pewno te propozycje odrzuci. Jednak Donald Tusk zaproponował ciekawe rozwiązania, którym warto się przyjrzeć.

Źródło: tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.