Facebook Google+ Twitter

Tutaj – zaprasza Wisława Szymborska

Niebawem miłośnicy poezji laureatki literackiej Nagrody Nobla będą mieli kolejne święto – 29 stycznia ukaże się nowy tomik poezji, zatytułowany tak, jak jeden z zawartych w nim dziewiętnastu wierszy - „Tutaj”.

Wisława Szymborska "Tutaj" / Fot. okładka książkiWisława Szymborska pisze niewiele, ale każdy jej nowy tom poezji jest sporym wydarzeniem. Na każdy czekają oddani czytelnicy, którzy wiersze poetki docenili już dawno, ci którzy lubią wiersze do czytania i myślenia, którzy jeszcze umieją zatrzymać się w biegu. „Tutaj” jest dopiero trzecim tomikiem poezji wydanym przez Szymborską po otrzymaniu przez nią w 1996 r. literackiej Nagrody Nobla. Za kilkanaście dni ukaże się w wydawnictwie Znak i prawdopodobnie, jak każdy poprzedni, będzie rozchwytywany.

Wierszy jest tylko dziewiętnaście, ale z pewnością o dużej wadze. Wydaje się, że poetka starannie dobiera każdy wyraz, szlifuje każdy wers, tu nic nie może być przypadkowe, bo, jak sama mówi, kosz jest najważniejszym meblem w domu poety.

Ale czy grono miłośników poezji noblistki jest duże? Czy ludzie dziś chętnie czytają wiersze? Czy je rozumieją? Mówi się o poezji Wisławy Szymborskiej, że jest filozoficzna. Sporo ludzi boi się samego słowa "poezja", a cóż dopiero mówić o słowie "filozoficzna". I zwyczajnie od niej stronią. Wisława Szymborska szacuje, że tylko "Niektórzy lubią poezję”:

Niektórzy -
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.


A na „Wieczór autorski”, ile osób przychodzi?

Dwadzieścia osób jest na sali,
już czas, żebyśmy zaczynali.
Połowa przyszła bo deszcz pada,
reszta to krewni, Muzo.


Tymczasem, ci którzy przyjdą, mają prawdziwe święto, prawdziwą radość słuchania, zwłaszcza, gdy - skromna, zamknięta, uciekająca przed mediami - poetka sama czyta swoje wiersze, bo czyni to prosto i z wdziękiem.

Poezji nie trzeba się bać, nie trzeba się bać myślenia. Bo to miewa zgubne skutki. Poetka przestrzega:
„Większość ludzi nie zawraca sobie głowy samodzielnym myśleniem - bo nie może albo nie chce - i w rezultacie łatwo pada ofiarą zbiorowych sugestii”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Wielki smutek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za te wszystkie miłe słowa. Niektóre mocno na wyrost. Wiem tylko, że pisanie o osobach, które się ceni i szanuje, trudne być nie może. A jeszcze daje dużo satysfakcji. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Zapytałem mojego ubogiego znajomego, który codziennie odwiedza mój śmietnik w poszukiwaniu tego co innym jest już zbyteczne, a co jemu jest niezbędne do życia, co sądzi o poezji?
Widać trafiłem na dobry moment, bo mój rozmówca wyraźnie się ożywił i temat chętnie podchwycił. Już z pierwszych słów wywnioskowałem, że jego stosunek do poezji jest bardziej praktyczny, niż - filozoficzny. Bo on wszystkim poetom ma do zarzucenia, że ich tomiki są zwykle niewielkich rozmiarów, a co za tym idzie - mało ważą, wiec w skupie makulatury ich wartość jest niewielka i grosza z tego nie ma prawie żadnego.
Pochwalił jednak nasz naród przynajmniej za to, że liczba znajdowanych przez niego na śmietniku tomików poezji z każdym rokiem wyraźnie wzrasta, co daje nadzieję na lepszy zarobek.
A przy okazji zwrócił uwagę z rzecz najważniejszą. Otóż dzięki temu, że ludzie tak szybko wyzbywają się poezji, On, skromny obywatel dotknięty niedostatkiem i wielką biedą, może od czasu do czasu usiąść sobie w zaciszu drewnianej altanki - którą kiedyś postawił na działce za miastem, a która teraz za dom mu służy - i znaleziony na śmietniku tomik poezji przeczytać od dechy do dechy. I wtedy mu się na sercu robi nagle gorąco, jakby go ktoś nagle nakarmił pyszną strawą i napoił nektarem.
Bo taka jest siła prawdziwej poezji i nikt tego nigdy nie zmieni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam Szymborską, a w jaki mistrzowski sposób ją zaprezentowano +

Komentarz został ukrytyrozwiń

>Źle sprawowałam się wczoraj w kosmosie.
Przeżyłam całą dobę nie pytając o nic,
nie dziwiąc się niczemu. <

>Jeśli poetka źle, to my jak?<


Bardzo ciekawa konstatacja Poetki i bardzo mądre pytanie Joli (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) jedna z tych dwóch osób na tysiąc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Jolu, pięknie

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.01.2009 21:26

(+) Komentarz zbyteczny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polot, z jakim został napisany ten tekst dorównuje "lekkości' utworów Wisławy szymborskiej, którą szczególnie cenię za niesamowite skojarzenia i ironie, tez autoironię.+ jak najbardziej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tutaj zawsze jest milo zajrzec. Swieta prawda. Plus!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.