Facebook Google+ Twitter

Tutaj zimują nietoperze

Międzyrzecki Rejon Umocniony - to tutaj w podziemnej fortyfikacji, gdzie panuje stała temperatura i wilgotność powietrza, zlatują się z Niżu Środkowoeuropejskiego tysiące nietoperzy, żeby zapaść w stan hibernacji.

Międzyrzecki Rejon Umocniony należy do z najciekawszych i największych podziemnych fortyfikacji pomilitarnych w Europie. Pozostałości fortyfikacji do dziś budzą podziw swym ogromem i zachęcają do zwiedzania.

To tutaj zimują nietoperzeSystem podziemny - Międzyrzecki Rejon Umocniony / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Poland_Boryszyn_-_MRU.jpgSą to poniemieckie fortyfikacje, początkowo nazwane Oder - Warte Bogen (Umocniony Łuk Odry - Warty), wzniesione w latach 30. XX wieku prawdopodobnie przez Rosjan. Bunkry położone są pomiędzy Odrą i Wartą, rozciągają się na odległości blisko 100 km.
Zbudowane zostały w celu obrony wschodnich rubieży III Rzeszy. Kompleks umocnień obejmuje ponad 20 żelbetonowych bunkrów, które połączone są w labirynty leżących na głębokości 30 - 50 metrów korytarzy.

Podziemna trasa turystyczna rozpoczyna się w najbardziej rozbudowanej częśc umocnień, w miejscowości Pniewo, przy trasie Zielona Góra - Gorzów Wielkopolski. Długość tuneli i korytarzy wynosi około 30 km. Podobna trasa znajduje się w okolicach wsi Boryszyn.

Pas umocnień porównywany jest do Linii Maginota we Francji, o powierzchni 8 tys. kilometrów kwadratowych. Rozciąga się na odległości 28 km. od Kęszycy, przez Nietoperek, Kałwę do Boryszyna. W miejscu przełamania fortyfikacji znajduje się pamiątkowy obelisk z fragmentów wysadzonego w powietrze bunkra.

Wśród pół i lasów ukryte są żelbetonowe bryły bunkrów, potężne stalowe kopuły i ciągnące się kilometrami rzędy betonowych słupów - zapór przeciwczołgowych.

Obiekty Międzyrzeckiego Regionu Umocnionego, oraz skansenu sprzętu wojskowego
można zwiedzać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ssaki muszą mieć odpowiednie warunki do zimowanie. Groty, bunkry, jaskinie.
Czy w przydomowych budkach, zapewnili byśmy im takie warunki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jednak twierdzę uparcie, że przy każdym domu na wsi i w mieście powinna zostać zainstalowana budka dla nietoperzy. Taka która stwarza optymalne warunki bytowania i gwarantuje przetrwanie w okresie hibernacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.01.2011 21:16

Miałem okazję zwiedzić MRU, faktycznie jeżeli chodzi o nietoperze, to jest ich tam mnóstwo i maja tam prawdziwe eldorado :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dorotko, z tymi naukowcami to trzeba ostrożnie. Stawiam tezę, że naukowcy nie nadążają za nietoperzami. Ale dlaczego, to nie będę tutaj mówił, skoro ta zagadka może zaowocować u kogoś tytułem doktora. A mnie już tytuł doktora nie jest potrzebny. Wystarczy że mam nazwisko i imię.
Warto się jednak tą tematyką zająć. A naukowcy powinni opracować projekt budki dla nietoperzy, taki żeby stworzyć optymalne warunki dla tych zwierząt w okresie zimowym. Taka koncentracja zwierząt w jednym miejscu, nie odpornych na chorobę jaką jest wścieklizna i inne, może rzeczywiście powodować radykalne zmniejszanie się populacji tych zwierząt. Tym bardziej, że w tych poniemieckich fortyfikacjach nie sprzyja wilgotność, co ma niebagatelne znaczenie przy odporności na choroby powodowane przez Fungi.
Niemcy od dawna wiedzą jakie ma znaczenie Nietoperz w rejonie wszelkiego rodzaju upraw a szczególnie tam gdzie produkuje się drzewa i krzewy ozdobne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym roku doliczono się 27215 nietoperzy.
Chiropterolodzy są zaniepokojeni spadającą liczbą zimujących ssaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe tereny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam MRU, co roku tam jadę. Najbardziej lubię Pętlę Boryszyńską. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.