Facebook Google+ Twitter

TV analogowa na emeryturę - rewolucja telewizji cyfrowej

Naziemna telewizja cyfrowa zastąpi wkrótce analogowe sygnały telewizyjne. Posiadanie telewizora z wbudowanym dekoderem stanie się standardem. Jak podaje resort Infrastruktury już od stycznia 2011 roku w sprzedaży dostępne będą tylko telewizory przystosowane do odbioru sygnału cyfrowego.

Antena telewizyjna http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Rooftop_Antennae.jpg&filetimestamp=20050918003238 / Fot. Brian PennintonCałkowite wyłączenie sygnału analogowego będzie miało miejsce w 2013 roku. Nadchodzące zmiany są wynikiem ustaleń unijnych.

Naziemna telewizja cyfrowa, która będzie obecna w każdym domu ma wiele zalet. Przede wszystkim zwiększy się oferta dostępu do bezpłatnych programów. Nie będzie konieczne podłączanie się do anten satelitarnych, czy sieci kablowej. Głównym atutem stanie się też wysoka jakość odbioru. Nie będziemy musieli zmagać się ze "skaczącym", bądź "śnieżącym" obrazem.

Naziemna telewizja cyfrowa to także tzw. elektroniczny przewodnik. Tradycyjna telegazeta stanie się tylko jednym z elementów informowania nas o danych treściach. Telewizja będzie wzbogacona o dodatkowe informacje i opisy podczas przełączania programów.

Według Małgorzaty Olszewskiej, wicedyrektor Departamentu Telekomunikacji w resorcie Infrastruktury przeciętny widz może nie zdawać sobie sprawy, że kupuje telewizor, który nie pozwala na odbiór cyfrowego sygnału. Stąd wszelkie spekulacje i decyzje, aby producent, sprzedający takie odbiorniki, informował o tym klienta. Obowiązkiem producenta będzie również uzyskanie pisemnego oświadczenia od klienta, że otrzymał on informację o zakupie telewizora nie odbierającego cyfrowego sygnału. Za brak udzielenia tej informacji klientowi Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie nakładał kary na sprzedających.

Jeśli nie chcemy wymieniać starych telewizorów na nowoczesne, w których dekoder jest już wmontowany, wystarczy jedynie zaopatrzyć się w dekoder i postawić pudełko przetwarzające sygnał analogowy na cyfrowy w pobliżu posiadanego telewizora.

Technologia cyfrowa podbija świat, również telewizję. Zatem do dzieła: ulepszajmy nasz odbiór telewizyjny za pomocą dekoderów, bądź nowoczesnych cyfrowych odbiorników telewizyjnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

hook
  • hook
  • 19.09.2012 22:18

Szkoda, że sygnał analogowy będzie wyłączony. Będę tęsknił za śniegiem, skaczącym obrazem i słabą jakością. Co prawda mam dekoder i głównie korzystam z niego, ale kiedy zdarza się sytuacja, że jest wyłączony (bo np. nie jest opłacone) to włączam naziemną telewizję analogową. Moim zdaniem nie powinni wyłączać sygnału analogowego. Już wiele lat można z niego odbierać i szkoda by było gdyby go zdjęli. Zostawienie analogowego sygnału nie zmniejszyło by popytu na dekoder do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Wielu osobom zależy na jakości, więc dużo klientów je kupi. Co prawda jest parę biednych osób, których zwyczajnie nie stać na ten dekoder, więc wyłączenie telewizji analogowej było by dla nich ciosem. Nawet kiedy sygnał analogowy zostanie wyłączony to i tak dekodera nie kupią, gdyż jak pisałem wcześniej nie stać ich. Obecnie mam w domu telewizor MPEG-4 i dekoder za który miesięcznie trzeba opłacać, ale naziemna telewizja analogowa też jest. Cyfrowa telewizja jeszcze nie odbiera, bo musiałbym kupić specjalną antenę. Oczywiście zrobię to już wkrótce. Będę miał wtedy trzy możliwości. Odbiór z normalnego dekodera gdzie jest najwięcej kanałów, odbiór cyfrowy z kilkoma kanałami, czyli STB i odbiór analogowy gdzie jest najmniej kanałów. Tak powinno być już zawsze. Druga sprawa jest taka. Mam również stary telewizor do którego trzeba dokupić dekoder STB, żeby odbierać cyfrowo. Takowy także wkrótce kupię mimo, iż można odbierać tam również sygnał analogowy. Obecnie przy tym telewizorze nie ma żadnego dekodera, ponieważ i tak trzeba tam podłączyć antenę. Na szczęście jest tam odbiór analogowy i to mi na razie wystarczy. No więc mimo, że mogę odbierać naziemną telewizję analogową to zależy mi również na cyfrowej. Więc zwracam się z prośbą. Nie wyłączajcie naziemnej telewizji analogowej. Dołączenie sygnału cyfrowego powinno być plusem, więc sygnał analogowy nie powinien być wyłączony. Ludzie i tak będą kupować dekodery do cyfrówki, więc sprzedaż nie będzie mała. Jeżeli sygnał analogowy będzie wyłączony to się załamię i będę za nim tęsknił o czym zresztą pisałem już wcześniej. Mam nadzieję, że nie zrezygnujecie również z telegazety, która też już jest od wielu lat. Wiem, że czasy się zmieniają, ale niektóre rzeczy warto zostawić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agata 20
  • Agata 20
  • 22.10.2010 19:26

szkoda że za tak długi czas będzie wycofana analogowa tv,
Już powinna być w naszych telewizora cyfrówka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak wszystko dobrze wygląda w planach a życie swoje no może za jakieś 15 lat będzie powszechna cyfrowa tv ale czy warto dla mdłych seriali tv i gadających głów ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.