Facebook Google+ Twitter

TV Trwam ma multipleks. O. Rydzyk: marsze muszą być nadal

"To, że jest przyznane, nie znaczy, że to mamy. I że mamy wolność. Jest takie powiedzenie: lepszy wróbel w garści, niż kanarek na dachu" – mówi dyrektor Rydzyk. Marsze muszą być nadal. Trzeba ludzi budzić, pokazywać im polską rzeczywistość.

 / Fot. Wikimedia CommonsTadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i Telewizji TRWAM, na wieść o informacji, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przyznała jego Fundacji Lux Veritatis – nadawcy formalnemu kościelnej TV Trwam, miejsce na cyfrowym multipleksie, w dodatku pierwszym – podziękował wszystkim, komu chciał i miał. Miał jednak do tej ważnej informacji pewne "ale".

Zobacz zdjęcie - O. Tadeusz Rydzyk (Fot. Sławomir Kamiński /Agencja Gazeta) - o. Rydzyk - multipleks.

Po godzinie, jego słuchacze usłyszeli z usta samego dyrektora w komentarzu, że "multipleks dla TV Trwam nie oznacza, że jest wolność w Polsce". Bo – jak powiedział o. Rydzyk - "mediów katolickich i polskich powinno być tyle procent, ile jest procent katolików. Tyle polskich, ile procent jest Polaków. I wtedy byłoby to normalne" – oświadczył, o czym czytamy w wyborcza.pl.

Mówił w związku z tym, co usłyszał telefonicznie z redakcji swojego Radia Maryja - z niedowierzaniem, a jednocześnie z akcentem krytycznym: Jeżeli to jest prawda, że przyznała KRRiT, to bardzo dziękujemy. Jakkolwiek to nie znaczy, że jest wolność w Polsce […]. – Także, jeżeli jest to jedno miejsce na multipleksie - kontynuował, to chwała Panu. Ale i chwała tym wszystkim, którzy to przyznali, Krajowej Radzie, że to zrobiła, mimo, że było tyle oporów. Dziękujemy.

W wywiadzie dla "Naszego Dziennika" o. Rydzyk mówi, że przyznanie TV Trwam przez KRRiT miejsca na multipleksie to na pewno zwycięstwo, ale "jeszcze nie ostateczne". - Trzeba ludzi budzić, pokazywać im, jaka jest ta polska rzeczywistość – przekonuje dziennikarza i czytelników. Uważa, że owszem - to zwycięstwo. Ale zwycięstwo dobra, zwycięstwo łaski Bożej i ludzkiej solidarności.

Zobacz zdjęcie - Tadeusz Rydzyk (Fot. PAP /Radek Pietruszka) - WP.PL.

Z tego powodu – jak uważa szef Radia Maryja i TV Trwam - marsze o wolne media w Polsce powinny się dalej odbywać, i to "cały czas", nieustannie tak, aby nie dawać spokoju rządzącym. Musimy odbywać marsze o wolne media w naszej Ojczyźnie, bo "przecież ten jeden kanał na cyfrowym multipleksie - to jeszcze nie są wolne media" – czytamy w portalu Nasz Dziennik. Ten jeden kanał, Telewizja Trwam, to będzie tylko takie maleńkie światełko, a jeszcze nie ma prawdziwego światła. I o to światło we wszystkich mediach trzeba walczyć - powiedział gazecie o. Rydzyk.

Zobacz zdjęcie - uśmiechnięty Tadeusz Rydzyk (Foto. R.Guz/PAP) - naszdziennik.pl.

Gdy dyrektor Rydzyk skończył w swojej rozgłośni składać słowa dziękczynne, podkreślił istotne "ale". Jego zdaniem, co wyraźnie zaznaczył - jest jeszcze dalsza sprawa. "To, że jest przyznane, nie znaczy, że to mamy. I że to będzie. Jest takie powiedzenie: lepszy wróbel w garści, niż kanarek na dachu. Trzeba to mieć" – zaakcentował.

Ojciec wielebny, toruński szef Radia Maryja i TV Trwam podziękował również, m.in. wszystkim organizatorom i uczestnikom przeszło 170 marszów "w obronie TV Trwam" w całej Polsce i za granicą, Episkopatowi Polski i biskupom, posłom i senatorom PiS i Solidarnej Polski oraz "prawdziwym dziennikarzom" i rzeszy 2,5 mln osób, które złożyły podpisy na listach pod protestami do władz i KRRiT, z żądaniem przyznania swojej TV Trwam, miejsca na multipleksie. Nie wymienił w hołdach dziękczynnych "Gazety Polskiej" - z jej redaktorem naczelnym jest w ostatnim czasie w katolicko-biznesowym konflikcie.

Na koniec komentarzy i podziękowań, o. Rydzyk ujawnił z głębi serca, że "cieszy się" tą wiadomością, bo – jak zaznaczył - "to jest kolejny etap, ale to nie jest zakończone". "Nawet od dokumentu na piśmie do faktu, to jest daleka droga, znając przeróżne działania. Ileż ten rząd naobiecywał?" – mówił wielebny. Nie przyznał się, że miejsce na multipleksie uzyskał wreszcie, nie dzięki marszom, czy naciskom biskupów, a w wyniku koniecznego spełnienia wymaganych prawem zasad.

TV Trwam – jak podał nadawca - ma zacząć pracować na cyfrowym multipleksie, dopiero w kwietniu 2014 roku.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Władza absolutna to jedyny system w tym kraju który się sprawdza. Przykro to mówić ale nie mamy tradycji demakratycznej i mieć nie będziemy nastepne 300 lat .Ci w rządzie którzy teraz nazywaja się demokratami to farsa. Przewrot po 1989 roku był przewtem aksamitnym po którym nik nie poniusł odpowiedzialności. Silne zdrowe państwo posiada silny system sprawiedliwości tak dosłownie jak i w przenośni .Mieliśmy układ gabinetowy to nie było prawdziwe zwycięstwo . Dla tego w obozie postsolidarnościowym nastompił rozłam i podział .Przykładowo PO i PIS należą do przeciwnych obozów jedni poszli za kulisami na układ drudzy chcieli poprowadzić Polskę do prawdziwego zwycięstwa nie na papierze ta bitwa została przegrana ale wojna dalej jeszcze trwa .Więc tacy ludzie jak Ks. Rydzyk mówiąc o wolności ma namyśli tą wielką wolność prawdziwą . Paradoks jest taki że większą wolnoć ludzie czuli za komuny niż teraz co prawda jest to subiektywne ale napewno zasługuję na głębsze przyjżenie się . Jedyny pozytywny dla mnie wymiar tych przemian to że nie jesteśmy zamknięci w klatce można jeździć po świecie i dzięki temu nie muszę mieszkać w tej chorej demokracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla Rydzyka wolność to władza absolutna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy uważa pan, że sprawowanie państwowej kontroli nad infrastrukturą przesyłającą sygnał telewizyjny jest koniecznością?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szukałem w Google: "administrowane przez państwo łącza telewizyjne" ale nie znalazłem. Czy mógłby Pan wyjaśnić co miał na myśli?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolność to by była wtedy, gdyby nie było czegoś takiego, jak administrowane przez państwo łącza telewizyjne. Nie było by jeszcze wtedy "kilku" etatów dziennikarskich, bo redaktorska śmietanka nie miałaby "skandali" do opisywania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według o Rydzyka wolnóśc będziemy mieli tylko wówczas gdy wprowadzi się u nas katolicki szariat a ajatollahem zostanie on.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznane nie mówi ,że mamy . Tak tak , teraz trzeba wysupłać ok 10 milionów zł aby mieć .
Szkoda ,że tyle pieniędzy " poszło " na marsze , protesty .
Tak czy siak multipleks by dostał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie się zastanawiałam, na co teraz będzie narzekał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.