Facebook Google+ Twitter

TVN. Grodzka karmi, Niesiołowski inwestuje

"Kropka nad i" gościła Annę Grodzką (Twój Ruch) i Stefana Niesiołowskiego (Platforma Obywatelska). Przed kamerami TVN zarysowały się subtelne różnice w kwestii wiary i wychowania.

Monika Olejnik uświetniła "Kropkę nad i" zapraszając do studia TVN dwóch parlamentarzystów. Anna Grodzka z Twojego Ruchu stanęła do rozmowy ze Stefanem Niesiołowskim z Platformy Obywatelskiej. Napięcie sięgało rampy oświetleniowej, kilku nieistotnych kanałów informacyjnych i wieżowców w tle.

Mówi się, że...

Kwestią zasadniczą tego wieczoru zdawał się być szeroko dyskutowany darmowy podręcznik dla pierwszoklasisty. Twój Ruch stara się przekonać do realizacji pomysłu na miarę XXI wieku. Proponują by tradycyjne opracowania książkowe zastąpić darmowym e-podręcznikiem dla każdego ucznia. Pieniądze potrzebne na urzeczywistnienie przedsięwzięcia możnaby pozyskać dzięki likwidacji lekcji religii w szkołach.

Stefan Niesiołowski stanowczo zaoponował. Zauważa w idei prowokację, która ma eliminować katechezę ze szkół. Ponadto ta forma nauczania dystansuje się od przymusu: "Przypominam Twojemu Ruchowi, że na katechezę nikt nie chodzi wbrew woli swojej czy rodziców."

Vox populi...

Poseł Anna Grodzka (Twój Ruch); voicesonthesquare; licencja: CC3.0 / Fot. voicesonthesquareTwój Ruch w osobie Anny Grodzkiej znamionuje potrzebę pewnego rozdźwięku: "Szkoła jest od edukacji, natomiast Kościół jest od katechezy." Tym zdaniem zwrócono uwagę, że instytucja Kościoła silnie przenika się ze strukturą administracji państwowej. Oczywiście, nie pozostaje to bez wpływu na kasę Stolicy Apostolskiej. Grodzka proponuje, by zawrotne sumy wydatkowane na utrzymanie katechetów przeznaczyć na ciepłe posiłki dla dzieci. Można by wydatkować 100 złotych na każde z nich tygodniowo. Tylko po to, "żeby dzieci w Polsce nie głodowały." Twój Ruch nie przytoczył wiarygodnych danych o liczbie głodujących dzieci.

Zarazem Grodzka nadmienia, że Kościół mógłby prowadzić katechezy we własnym zakresie. Dobrowolność to jedno, a towarzysząca temu "presja społeczna" to zbyt wiele. Tak więc, partia Janusza Palikota wymaga pewnego rozdziału.

... vox Dei

Stefan Niesiołowski (Platforma Obywatelska) podczas wizyty w Lublinie; wikipedia; licencja: CC3.0 / Fot. Ryszard HołubowiczOponent Anny Grodzkiej nie wydawał się być przekonany nawet o garść piasku: "Pieniądze wydane na katechezę, to są pieniądze, myślę, jedne z najlepiej zainwestowanych." Stefan Niesiołowski z gracją odniósł się do aspektu finansowego zbawiania duszy obywatela przez zinstytucjonalizowaną formę religii. Wykazał się nie mniej troskliwym zapatrywaniem na przyszłość. Nauka religii może być tylko z pożytkiem, tym bardziej dla najmłodszych. Dzieci naturalnie chłonne w swoim wieku mogą łatwiej przyswajać istotne różnice Dobra i Zła: "Tym mniej potem lumpów, narkomanów, złodziei, bandytów, oszustów." Nie dał się też zwieść Monice Olejnik, która usiłowała wpleść w tok jego wypowiedzi swoją wizję rzeczywistości pełnej "lumpów, narkomanów," etc. Zaznaczył, że katecheza ma zbawienny wpływ i minimalizuje skalę wspomnianych zjawisk.

Reprezentant PO nie zgodził się też z przedstawianym obrazem majętności Kościoła: "Teza, że Kościół w Polsce jest najbogatszą instytucją jest całkowicie fałszywa. A teza, że Kościół jest niepotrzebny, jest próbą wypierania Kościoła z Polski." Nie wtóruje więc pomysłom Twojego Ruchu w całej rozciągłości i wychodzi nieprzejednany.

* * *

Przeszłość: Darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów został zapowiedziany już w styczniu przez premiera Donalda Tuska.

Dziś: Darmowy e-podręcznik pozwala na rozprawianie o polityce ze zrozumieniem. Jednak to pomysł Twojego Ruchu.

Jutro: Przewidywany pomysł pierwszoklasisty: Gdyby Kościół dostawał więcej pieniędzy starczałoby na wszystko; nawet na państwo.

źródło: TVN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

@Grażyna Kosma - jeżeli ktoś był bity w dzieciństwie, to może zdążył wydorośleć z myślowych stereotypów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne podsumowanie z naciskiem na Jutro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z panem Niesiołowskim - katecheza sprawia, że to są pieniądze dobrze wydane - dzieci błyskawicznie poznają czym naprawdę jest kościół i potem mają zdrowy do niego stosunek.
Czyli w gimnazjum i liceum traktują lekcje religii jako czas na jedzenie, odrabianie zaległych lekcji i tym podobne... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W latach 80. na moim osiedlu ktoś napisał sprayem na sklepie : "Zbyszko z Bogdańca-religia ze szkół!" . Minęło 30 lat, a hasło wiecznie żywe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.