Facebook Google+ Twitter

TVN odsłania kulisy Nobla dla Wałęsy w 1983 r.

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-12-09 09:20

Film "Gra o Nobla" ma ujawnić nieznane dotąd akcje SB wymierzone przeciwko Wałęsie i całej Solidarności. TVN pokaże dokument 10 grudnia.

Jego twórcami są Kuba Karyś i Monika Góralewska. W pierwszej scenie filmu Lech Wałęsa dowiaduje się, że otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Przywódca Solidarności właśnie... zbiera grzyby.

Następuje cięcie. - Potem jest przejście do sceny, w której czterej mężczyźni siedzą w knajpie i zwyczajnie się cieszą - zdradza nam Kuba Karyś.

W kolejnej scenie oglądamy wydarzenia wcześniejsze o rok. - Pokazujemy akcję SB o kryptonimie Ambasador. Nie wszyscy wiedzą, że Wałęsa miał szansę dostać Nobla rok wcześniej (1982 r.), jednak specjalnie do tego stworzona komórka Biuro Studiów wysłało do Norwegii spreparowane dokumenty świadczące o tym, że był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa - mówi Monika Góralewska, która w filmie odpowiadała za sceny dotyczące działań SB.

Dokument ujawnia jeszcze jedną akcję bezpieki przeciwko Wałęsie. Chodzi o film, który został pokazany w telewizji polskiej 29 września 1983 r. - Była to tak zwana rozmowa braci, którą zmontowano, aby pokazać Wałęsę jako kogoś, kto myśli tylko o pieniądzach i jest przeciwnikiem Kościoła - tłumaczy Góralewska.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie wiedziałem, że o Wałęsie było głośno już w XIX wieku ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.