Facebook Google+ Twitter

TVP cienko przędzie. Kreatywni księgowi zaniżyli straty

TVP jest w bardzo złej kondycji finansowej. Po przeprowadzeniu kontroli przez NIK, na światło dzienne wyszło wiele niejasności. Sporządzono już raport w tej sprawie, który trafi do prokuratury.

Sonda

Najszczęściej oglądam...

Fiat Scudo w wersji dla Telewizji Polskiej / Fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)/Wikimedia CC 3.0Z raportu NIK po ostatniej kontroli TVP wynika, że spółka nie potrafi utrzymać płynności finansowej, a działania zarządu od lipca 2009 r. do czerwca ubiegłego roku, nie poprawiły kondycji finansowej firmy.

Z przeprowadzonych kontroli wynika, że księgowość TVP nie prowadziła rzetelnie ewidencji. W jednych przypadkach zaniżane były straty, w innych zawyżała minimalne zyski. W związku z takim fałszowaniem dokumentacji finansowej NIK sporządziła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa - informuje PAP.

Zawyżone zyski, zaniżone straty. O jakich kwotach mowa?


Według danych Izby Kontroli, strata za 2009 r. została zaniżona przez "kreatywnych" księgowych o ponad 15 mln zł. Natomiast zyski za rok 2008 zawyżono o 14 mln zł.

Spółka zawierała umowy naruszające prawo o zamówieniach. Umowy powinny być poprzedzone postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego, 4 z takich umów nie odbyły się według określonego postępowania. Ponadto umowy zawarte były z kancelariami zewnętrznymi, mimo zatrudniania etatowych prawników w spółce. Takim sposobem TVP wydała prawie 10 mln zł w okresie od lipca 2009 do czerwca 2011 na zewnętrzne usługi doradcze, prawne i consultingowe.LOGO TVP1 / Fot. Karol91/Wikimedia Creative Commons

Zwolnienia pracowników kosztowały 50 milionów złotych


Kontrola wykazała także, że spółka TVP redukowała zatrudnienie w latach 2009-2011, zwalniając pracowników działów gospodarczych, kierowników i dziennikarzy, za to zatrudniała pracowników w działach sprzedaży. W związku z redukcją pracowników zostało w sumie zwolnionych 586 osób. Koszty, jakie poniosła TVP, redukując etaty, to około 50,5 mln zł, z czego 35 mln to odprawy, a 9 mln wypłacono z tytułu odszkodowań związanych z zakazem konkurencji. Jak podaje PAP, około 70 proc. tej kwoty to odszkodowania dla kadry kierowniczej. Warunki tego typu odszkodowań były bardzo często z dużą niekorzyścią dla spółki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Karzeł Dzisiaj 15:12
A ten jak zwykle - winni wszyscy od Krzywoustego począwszy.Tusk biedak tylko to naprawia.Wink weź na wstrzymanie.

A gdzie ja napisałem, że cokolwiek naprawia? Napisałem tylko, że nie ma co akurat na niego napadać, bo wszystkie rządy po kolei traktują ojczyznę jak przysłowiowy kawałek tortu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
orion
 • orion
 • 18.05.2012 22:33

W 2007 r oglądalność Wiadomości przewyższała oglądalność Wydarzeń i Faktów z TVNu i Polsatu razem wziętych.Dziś nikt tego chłamu nie ogląda.Poco komu jeszcze jedna propagandówka?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 18.05.2012 22:28

Za rządów PIS TVP przynosiła dochody państwu a NIK nie stwierdził żadnych nieprawidłowości.Problemy zaczęły się kiedy Tusk zaczął nawoływać do niepłacenia abonamentu.Po przejęciu TVP przez PO dołączyły do tych kłopotów ignorancja nowych władz i nepotyzm.Wszechogarniające kumoterstwo na niebywałą skalę zabiło profesjonalizm i fachowość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Drugi Pan
 • Drugi Pan
 • 18.05.2012 19:00

A Orban opodatkował rozmowy z telefonów komórkowych .
Cienko przędzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 18.05.2012 18:24

Przecież Platforma wykończyła TV publiczną .Lis i aktorzy przydupasy ,biorą milionowe gaże ,a ciemny lud ma płacić teraz na tych darmozjadów abonament. Nigdy!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
elf
 • elf
 • 18.05.2012 18:17

Dzięki Bogu ,że to czasy słusznie minione koalicji PiS- LPR-Samoobrona .
Oj ile by było konferencji prasowych gdyby kontrola obejmowała ostatni rok. Pani Kruk - coś tam coś tam siedzi cicho.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takich faktów, z którymi nie da się dyskutować, mamy dużo. W różnych dziedzinach życia. Rodzi się pytanie: i co z tego wynika? Popiszemy sobie troszeczkę, komuś adrenalina podniesie swój poziom we krwi. Za komuny, o wielu sprawach osoby postronne nigdy się o czymś takim nie dowiedziały. Dzisiaj o wielu sprawach wiemy, ale nic z tego nie wynika.

Psy szczekają, a karawana idzie dalej. Wszystkie premie, korzystanie ze służbowych zasobów, wysokie wynagrodzenia, które żadnego logicznego uzasadnienia nie mają są i będą po cichutku wypłacane. Czasem zrobi się tylko jakaś wrzawa medialna, ale ona "tworzy" się raczej wtedy, gdy ktoś z otoczenia poczuje się pominięty lub wyślizgany... Faktycznie. Tak dzieje się od 1989 roku. Podział łupów trwa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej sprywatyzować tego rządowego molocha każdy rząd w każdej opcji politycznej robi to samo nie ma się co zastanawiać sprzedać i już.Tusk sprzedaje szpitale to i może sprzedać TV publiczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 18.05.2012 17:11

przy takich wydatkach każda firma by splajtowała ... jak policzymy ile jest pseudoseriali{którymi karmi nas tv} i w każdym ile aktorów {i innych osób angazowanych,,} i ile kosztuje jeden dzień filmowy .... i ze w jednym dniu tv puszcza kilkanaście odcinków seriali!!!!! to jest PARALIZ... finansowy... no i bzdety dla widza... bez umiaru...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
 • ad Rem
 • 18.05.2012 15:48

Badany okres dotyczy " za rządów PiS " . Telewizja została przejęta w ciągu doby i wówczas uważano TV ZDOBYTE. Potem zaczęły się kłótnie o fotel prezesa . Pan Urbański [ były szef kancelarii LK ] ZOSTAŁ ZAWIESZONY i TO ON KORZYSTAŁ z wszystkich przywilejów . Potem już były tylko kłótnie między PiS a LPR i Samoobroną , wszyscy byli w zarządzie do ubiegłego roku. Ekipa Brauna robi porządki . Pan Urbański i Czabański zwalniali ludzi i wypłacali odprawy. Wszyscy szanowani dziennikarze i prezenterzy odeszli a zatrudniono tzw 'swoich" . I tak trwała degrengolada mediów publicznych. Na znak protestu , odbiorcy przestali płacić abonament. Wszystkie programy publicystyczne były jednostronne [ Karnowski szef wiadomości ] i manipulowane . Nie wolno było mówić źle o PiS -ie. Pani Kruk [ PiS ] powołała z 5 prezesów. Teraz są efekty . Obecna ekipa wyprowadza księgowość prawdziwą. Tak wyglądał upolityczniona TVP

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.