Facebook Google+ Twitter

TVP pokaże „Wizytę”? Dokument o Kuklińskim od 15 lat czeka na emisję

Wyprodukowany w 1998 roku na zamówienie TVP film dokumentalny o płk. Kuklińskim, zalega w archiwach Telewizji. Z apelem o jego emisję wystąpił do prezesa TVP Jerzego Brauna, były reprezentant pułkownika w Polsce, Jerzy Bukowski.

 / Fot. This image is in the public domain according to Article 4, case 2 of the Polish Copyright Law Act of February 4, 1994"Wizyta" jest zapisem pierwszej wizyty w kraju płk. Ryszarda Kuklińskiego, po jego ucieczce z Polski w 1981 roku. Film przygotowały dziennikarki z krakowskiego ośrodka TVP w 1998 roku, ale telewizja nigdy go nie pokazała - informuje Nasz Dziennik.

Teraz do prezesa TVP Jerzego Brauna z apelem o emisję zwrócił się Jerzy Bukowski, były reprezentant pułkownika w Polsce Chce, by dokument zaprezentować 11 lutego, w 10. rocznice śmierci Kuklińskiego, ponieważ byłaby to dobra okazja, by wyjaśnić Polakom przyczyny jego postępowania, wciąż dla wielu niezrozumiałe. „Zwracam się do Pana Prezesa z uprzejmą prośbą o zdjęcie z archiwalnej półki filmu "Wizyta", który uzyskał podczas kolaudacji w 1998 roku wysokie oceny” – napisał Bukowski.

Prezes Braun odpowiedział już na apel Bukowskiego. Przyznał, że nie wiedział o wstrzymaniu emisji filmu i zadeklarował, że sprawę zbada, a film trafi pod ocenę merytoryczną. To oznacza, że po 15 latach być może pojawi się na ekranach TVP.

"Film rzetelnie i w ciekawy sposób przedstawia 7-dniowy pobyt płk. Kuklińskiego w Krakowie, Zakopanem, Katowicach, Gdańsku i Warszawie. Miał on zostać zaprezentowany szerokiej widowni telewizyjnej wkrótce po zakończeniu wizyty, ale z niewyjaśnionych przyczyn nie doszło do tego na antenie 1 Programu TVP ani wtedy, ani nigdy potem" – napisał Bukowski w liście, którego fragmenty przytacza Nasz Dziennik.

Ryszard Kukliński, oficer Ludowego Wojska Polskiego, w 1981 roku przekazał Amerykanom dokumenty zawierające plany operacji wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz inne tajne dane dotyczące Układu Warszawskiego. W tym samym roku został przerzucony do USA. W 1984 roku skazany na karę śmierci, którą w 1995 roku uchylono. Zmarł w 2004 roku na Florydzie.

Kukliński zmarł 11 lutego 2004 roku w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Starszy syn Kuklińskiego, Waldemar, zginął w sierpniu 1994 roku z rąk nieznanych sprawców. Drugi syn, Bogdan, według oficjalnej wersji zaginął bez śladu podczas morskiego rejsu pod koniec 1993 roku. http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1013779,TVP-pokaze-nigdy-nieemitowany-film-o-plk-Kuklinskim

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

" w którym tłumaczy motywy swego - wciąż niezrozumianego przez wielu rodaków - postępowania " - Przeciętny rodak Kuklińskiego nie jest w stanie pojąć , że Polska miała spłynąć ogniem atomowym . Tu , w Polsce miały się rozegrać główne działania wojny nuklearnej .Być może i do tego by doszło , gdyby nie ujawnione Amerykanom tajemnice Układu Warszawskiego . Gdyby wasze dzieci , wnuki , matki , bracia spłonęli w tej na szczęście nie byłej wojnie , żywym ogniem , CZY MIELIBYŚCIE SZACUNEK DO NIEGO , ŻE ZACHOWAŁ TE DIABELSKIE TAJEMNICE WOJSKOWE , DO KTÓRYCH go zobowiązano ?! Czy ten niemiecki generał , który dokonał zamachu na Hitlera , jawi się wam jako bohater , czy zdrajca ? PRZECIEŻ ŚLUBOWAŁ HITLEROWI WIERNOŚĆ ! Powinien zatem , jako żołnierz , jej dochować , nie bacząc , że ten diabeł , w ludzkiej skórze pali w obozach zagłady do 20 000 ludzi dziennie .Przecież dla wielu z was przysięga wojskowa , to przysięga , nawet gdyby kazali utopić wam wasze dzieci i matki . Ale cóż tłumaczyć narodowi , kiedy on słucha podszeptów różnych medialnych szuj a nie własnego rozumu . Gdyby go było wystarczająco , Polska by się rozwijała , a nie miała 3 biliony długu , wysprzedany majątek wytwórczy , oddany obcym własny handel i wiecznie popieranych , odpowiedzialnych za ten stan rzeczy , polityków , którzy od ćwierć wieku skutecznie uwodzą tych głupców ! KRZYSZTOF KORNATOWICZ

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.