Facebook Google+ Twitter

TW Motyl-Zdzisławski

Czy jeszcze są w Polsce jakieś autorytety? Takie pytanie może sobie zadać człowiek po poznaniu prawdy biograficznej jednej z najbardziej znanych i wydawałoby się świetlanych postaci z okresu wojny, okupacji i Powstania Warszaskiego.

 / Fot. w24Generał Ścibór-Rylski, bo o nim będzie tu mowa, był zawsze w mojej świadomości taką właśnie świetlaną, bezgranicznie uczciwą postacią. Człowiek, którego żołnierski życiorys może być pokazywany jako przykład dla potomnych.
Niestety, dotyczy to tylko okresu wojennego. Później na tym pięknym życiorysie zaistniała brzydka skaza, skaza nie do wyczyszczenia.

Więc do rzeczy. Kilka dni temu wpadła mi do ręki książka "Wspomnienia cichociemnego” autorstwa Marka Lachowicza oparta na materiałach IPN i Komisji Ścigania Zbrodni Hitlerowskich przeciwko Narodowi Polskiego oddział w Rzeszowie.

Autor opisuje tam między innymi walki z hitlerowcami na Wołyniu pod Zamłyniem w 1944 roku, w której brała udział kompania „Motyla”. Motyla czyli dzisiejszego generała Ścibora-Rylskiego. W przypisach tej książki na stronach 147 i 148 jest pod numerem 179 nota biograficzna "Motyla" w której opisano całą piękną wojenną przeszłość tego człowieka. Niestety, z tejże samej noty biograficznej wynika, że po zakończeniu wojny Ścibór-Rylski według dokumentów IPN w 1947 roku został zarejestrowany przez Wydział I WUBP (Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego) jako TW „Zdzisławski” i był wykorzystywany przez UB do 1964 roku. Później od 1956 roku współpracował z I i II departamentem MSW. Wg zachodnich dokumentów inwigilował swoją żonę i byłą teściową żony
Olgę Kochańską, zamieszkałą w USA, rozpracowywał środowiska polonijne w USA i "obsługiwał" Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Powody i skala ewentualnej współpracy to jedno.
Przyczyna, dla której "TW Zdzisławski" wychynął z IPN w światło dnia - to drugie.
Gdyby nie obsztorcował buczących na kopcu kiboli może nie byłoby nawet tego tekstu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.