Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14372 miejsce

Twierdza Kłodzko jakiej nie znasz!

Kłodzko - największe miasto kotliny ma szereg zabytków architektury, z których największą atrakcją jest twierdza usytuowana na Górze Fortecznej. Uzupełnieniem relacji są dwie galerie zamieszczone w serwisie.

 / Fot. Fot. Ireneusz MosiczukNa przestrzeni wieków Kłodzkiem rządzili Przemyślidzi, Luksemburgowie, Piastowie śląscy, Habsburgowie, Hohenzollernowie. Leżało w granicach Czech i Niemiec. Pierwsze wzmianki o mieście znaleźć można w materiałach kronikarza czeskiego z 981 roku. Największą atrakcją jest twierdza usytuowana na Górze Fortecznej oraz podziemna trasa turystyczna o długości ok. 600 metrów.

 / Fot. Informacja TurystycznaTwierdza zajmuje obszar o powierzchni 32 ha. W linii północ-południe to 800 metrów, natomiast wschód-zachód 400 metrów. Składa się z twierdzy głównej, fortu pomocniczego, obwarowań miejskich oraz umocnień polowych.

W drugiej połowie XIX wieku przekształcono ją w magazyny i więzienia. Osadzono w niej m.in. uczestników powstania styczniowego czy więźniów politycznych, a w trakcie II wojny światowej żołnierzy podejrzanych o działanie na szkodę III Rzeszy oraz jeńców wojennych.

Od 1944 roku w twierdzy znajdowały się zakłady AEG produkujące sprzęt wojskowy. Po wojnie funkcjonował jako skład i magazyny wojskowe. W latach 50., aż do 90., na terenie twierdzy funkcjonowała m.in. wytwórnia win.

Aktualnie twierdza podlega ochronie konserwatorskiej.

Podziemna Trasa Turystyczna przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego do wyjściu przy twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Jest w całości oświetlona, a w kilku miejscach znajdują się ekspozycje o charakterze historycznym.

30 metrów głębokości i niska temperatura w okolicach 10 stopni powyżej zera,
pozwalała na wykorzystywanie podziemi do przechowywania artykułów spożywczych. Do tej pory zachował się piec do wypieku chleba, cela śmierci, studnia głębinowa.

Zakończony został I etap prac rekonstrukcyjnych, polegający na wymianie oświetlenia, budowie pawilonu wyjściowego oraz remoncie pawilonu wejściowego.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Interesująca, ale też lekko stresująca wycieczka; a wizerunek Liczyrzepy dopełnia wrażenia! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisałem, że będzie uzupełnienie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.