Facebook Google+ Twitter

Twierdził "Zagłady nie było". W ramach kary odwiedzi Auschwitz

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-02-02 12:42

Za negowanie Holokaustu sąd w Budapeszcie skazał 42-letniego Węgra na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu. W ramach kary nakazał mu odwiedzić były hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau i opisać swoje przeżycia.

 / Fot. angelo celedon AKA lito sheppard [1] Licencja (Ponowne użycie tego pliku)	 Creative Commons CC-BY-SA-2.5/WikipediaMężczyzna w czasie demonstracji w 2011 roku w Budapeszcie rozwinął transparent, na którym widniał napis "Zagłady nie było". Po kwadransie został aresztowany.

Od 2010 roku na Węgrzech obowiązuje nowe prawo. Za publiczne negowanie Holokaustu lub pomniejszanie jego znaczenia można zostać skazanym na trzy lata więzienia.

42-latek wyrokiem sądu został skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu i dodatkowo w ramach kary musi odwiedzić były hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz. Sąd nakazał mu także opisać swoje wrażenia i refleksje z pobytu w tym miejscu. Mężczyzna otrzymał również zakaz udziału w zgromadzeniach i wydarzeniach politycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.02.2013 09:48

@Panie Romanie, o ile mi wiadomo, w czasie II Wojny Światowej Węgry dołączyły do Paktu Trzech i węgierscy faszyści wydatnie wsparli akcję Adolfa Eichmanna, w wyniku której kilkaset tysięcy węgierskich Żydów zostało wywiezionych do KL Auschwitz.

Nie wydaje mi się, że "nie każdy jest świadomy gdzie i co było" tylko taką zbrodnię wygodniej jest po prostu wyprzeć z pamięci. A jeśli tak, to nic dziwnego, iż 42-latek rozwinął transparent, za który sąd skazał go na areszt w zawieszeniu oraz przymusowe zwiedzenie Państwowego Muzeum w Oświęcimiu Auschwitz-Birkenau.
Nawiasem mówiąc, bardzo mądra decyzja węgierskiego sądu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taka wizyta , bardzo dobrze zrobi młodemu Węgrowi , bylem tam i można sobie aż za nadto wyobrazić co tam się działo filmy tego tak nie oddają , uważam że wycieczki do Auschwitz winne być z całej Unii Europejskiej , aby każdy młody obywatel Europy mógł sobie wyobrazić do czego jest zdolny człowiek z Nazistowskimi poglądami. Ludzie ludziom zgotowali ta gehennę.! Dziwne że takie poglądy może głosić człowiek i to Węgier ( nasz bratanek) , ale nie każdy jest świadomy gdzie i co było .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@gra K - Szanowna Pani nie wycofała się Pani zatem ani trochę z zakwestionowanego nie merytorycznego stwierdzenia, co z przykrością stwierdzam i pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj Grzegorzu, wile rzeczy piszesz, które - aż dziw bierze - nie przebijają się do świadomości powszechnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dyskusja niestety zupełnie odeszła od tematu tego krótkiego doniesienia 11 :43
Bo istnieje tu pewna grupa , która manipuluje informacjami a po drugie gdyby skazany nie był z " upragnionego Budapesztu " też by nie było tematu .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.02.2013 12:49

ERRATA: przepraszam za pośpiech; zamiast "dopuszcza" winno być "sprzyja".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.02.2013 12:45

@Panie Zdzisławie, chodzi mi właśnie o to, co Pan był łaskaw umieścić dopiero co (Zdzisław Nawel Dzisiaj 12:10), a mianowicie: "...zwracam uwagę, że inni zręcznie odpowiedzialność rozmywają, a my wręcz przeciwnie..." - i gdybym mogła, to podkreśliłabym oraz wytłuściła słowo ZRĘCZNIE. Bo w tym właśnie rzecz, by przekonywać zręcznie i z dystansem, a nie łopatologicznie i agresywnie.
Pierwszy sposób dopuszcza dyskusję, drugi...awanturę.
Pozdrawiam - gra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ gra K- Szanowny Panie, proponuje zachowac jakieś podstawowe zasady wymiany poglądów, zwrot "jeszcze jeden z prawdą najnowszą" jest od tych zasad bardzo daleko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdania są różne tak jak ludzie, tylko zwracam uwagę, że inni zręcznie odpowiedzialność rozmywają, a my wręcz przeciwnie, możemy brać udział w tej grze i bierzemy tylko potem nie miejmy pretensji, że nas nie szanują i rózne dziwne rzeczy o nas co jakiś czas piszą. Proszę się spokojnie, bez emocji i tak w oderwaniu od medialnych prawd nad tym zastanowić

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dyskusja niestety zupełnie odeszła od tematu tego krótkiego doniesienia. Zaś temat jest poważny i nie wolno prowadzić o nim otwartej dyskusji ani nawet niezależnych badań naukowych w tej sprawie. Są bowiem w zasadzie dwie prawdy, do których warto się odnosić (pomijając poglądy naprawdę skrajne w rodzaju: żadnych obozów koncentracyjnych nie było): a) podawana nam do wierzenia od podręczników szkolnych po produkcje hollywoodzkiej fabryki snów, b) umiarkowany rewizjionizm holocaustu, wskazujący na śmierć półtora do dwóch milionów osób spośród żydowskiej ludności cywilnej w wyniku polityki okupanta hitlerowskiego. W ramach poglądu b obozy koncentracyjne służyły przede wszystkim do izolacji, zastraszania oraz wymuszania pracy ponad siły ich więźniów. W połączeniu z byle jakim wyżywieniem, złymi warunkami sanitarnymi i daleko idącym brakiem opieki medycznej powodowało to (podobnie jak w gettach) wysoką śmiertelność. Bezpośrednie mordowanie i systematyczne katowanie było jednak czymś wyjątkowym i stosowano ten środek głównie w celu zniechęcenia do ucieczek oraz rozbicia siatek konspiracyjnych. Komory gazowe owszem istniały, ale służyły do gazowania wesz odzieżowych, które esemani tępili bardzo dokładnie, obawiając się tyfusu. W tym ujęcie kacety Trzeciej Rzeszy nie różniłysię niczym istotnym od kacetów brytyjskich (Południowa Afryka 1901-02) oraz sowieckich. W tych drugich zresztą również systematycznie osadzano ludność żydowską, np. spolszczonych synów i córki Izraela z Wilna, zaliczonych do grupy tzw. wrogów klasowych. Wcześniej trafiło tam mnóstwo rabinów i kantorów z obszaru byłego Cesarstwa Rosyjskiego. Itd. itp.

Osobiście nie jestem w stanie w tej chwili sformułować własnej oceny tych dwóch sprzecznych tez historyków. Natomiast prawo karzące za poglądy nie jest prawem państwa dla obywateli, ale jednej strony jakiegoś sporu przeciw drugiej. Dziwi mnie, że nikt nie zwrócił na to uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.