Facebook Google+ Twitter

Twój kochany kiciuś czy seryjny morderca?

Podczas gdy w związku ze "Światowym Dniem Kota" właściciele wyznają swe uczucia, zachwalają charaktery, a media proszą o pomoc bezdomnym kotom okazuje się, że domowe mruczki, ulubieńcy milionów rodzin w istocie są krwiożerczymi bestiami.

Twój kochany kiciuś, czy seryjny morderca?, zdjęcie pochodzi z książki "Psy i koty" Davida Aldertona / Fot. Ewa Naukowicz-WójcikAmerykańskie koty domowe i bezpańskie mordują co roku miliardy ptaków, gryzoni i małych ssaków. Nawet ludzie nie są takimi skutecznymi zabójcami zwierząt. Do takich wniosków doszedł zespół naukowców kierowany przez Dr. Petera Marrę z Smithsonian Conservation Biology Institute.

Jak podaje serwis m.wyborcza.pl, grupa badaczy obliczyła, że domowe i bezpańskie koty co roku zabijają w USA od 1,4 do 3,7 mld ptaków i od 7 do 21 mld gryzoni i małych ssaków. Szacuje się, że Amerykanie mają w domach około 84 mln kotów, z czego od 40 do 70 proc. z nich jest wypuszczanych na dwór, a tam od 50 do 80 proc. poluje. W praktyce oznacza to, że w amerykańskich domach mieszka od 17 do 47 mln miauczących i mruczących morderców. Wcześniej przeprowadzone badania dowodzą, że statystycznie każdy kot zabija od 4 do 18 ptaków rocznie i od 8 do 21 gryzoni lub małych ssaków.

Dotychczas wielu właścicieli kotów żyło w przekonaniu, że jeśli kot jest dobrze karmiony, nie musi polować. Niestety mylili się!
By tego dowieść wystarczyło wykonać prosty eksperyment: domowym kotom podawano do miski ich ulubione danie, a jednocześnie w zasięgu ich wzroku wzroku ukazywał się mały szczurek. Niestety, wszystkie koty przerywały jedzenie, mordowały szczurka, a potem wracały do miski, żeby jeść dalej.

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że leniwe koty domowe mordują zaledwie raz w tygodniu lub nawet raz w miesiącu, podczas gdy ich zdziczali bezdomni bracia, a żyje ich w USA od 30 do 80 mln, mordują rocznie od 23 do 46 ptaków i pomiędzy 129 a 338 małych ssaków i gryzoni. Liczby te stają się jeszcze bardziej przekonujące, gdy porównamy je z trofeami myśliwych, od kul których ginie co roku w USA "jedynie" 200 mln zwierząt, w tym 28 mln przepiórek, 25 mln królików, 14 mln kaczek i 6 mln jeleni. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że co roku około 10 mld zwierząt hodowlanych i zagrodowych zostaje zabijana w celach konsumpcyjnych przez ludzi, przewinienia kotów nieco łagodnieją w naszych oczach.

Do czasu opublikowania tych szokujących statystyk, popularne w USA T-shirty z rysunkiem małego kotka i napisem "Kitten thinks of nuthing but murder all day" ("Ten kotek cały dzień nie myśli o niczym innym tylko o morderstwie"), wydawały się żartem. Teraz okazuje się, że przekazywały przerażającą prawdę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.02.2013 17:04

He, he, świetne, panie Grzegorzu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znowu "ustalenia amerykańskich naukowców"? A nie przyszło owemu panu do głowy, że jak nie było kotów, to inne zwierzaki polowały na ptactwo i małe gryzonie? Mam dwa koty. Jeden lubi polowanie, a drugi ma je kompletnie w nosie. Jak coś mu biega przed nosem to ignoruje. Czyli 50% kotów nie jest zainteresowanych polowaniem. Moje ustalenia są równie dobre jak owego pana. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.