Facebook Google+ Twitter

Twój zwierzak boi się huku fajerwerków? Włącz mu muzykę pop

Zwierzęta bardzo źle znoszą huk fajerwerków i petard. W holenderskim ogrodzie zoologicznym w Amersfoort znaleziono na to prosty sposób. By uspokoić żyrafy, które panicznie bały się wybuchów, od kilku lat strażnicy puszczają im muzykę pop.

 / Fot. Broken Sphere/wikimedia/CC-BY-3.0Holenderskie ZOO posiada pięć żyraf, które jako jedyne spośród zwierząt bały się wybuchów petard i sztucznych ogni. Stosowano różne sposoby, by je uspokoić, jednak najlepszą metodą okazało się puszczanie im muzyki pop - podaje portal gazetaprawna.pl

Rzeczniczka ZOO Josien van Eijk powiedziała agencji AFP, że przed Sylwestrem przez kilka dni puszcza się żyrafom muzykę, żeby się do niej przyzwyczaiły. W Sylwestra nastawia się ją głośniej, wówczas huk fajerwerków i petard stanowi tylko tło dla muzyki. Okazało się też, że najlepszy efekt dają przeboje muzyki popularnej.

Można oczywiście zastosować też środki uspokajające, ale te muszą być stosowane według zaleceń lekarza.

Jak czytamy w "Gazecie Prawnej", obrońcom praw zwierząt we Włoszech udało się z kolei wywalczyć zakaz lub ograniczenie stosowania fajerwerków w ponad 800 miasteczkach i gminach, w tym w Wenecji, Turynie i Bari. Według włoskiej organizacji, co roku w czasie sylwestrowej nocy ginie pięć tysięcy psów i kotów, a tysiące w panice ucieka z domu.

W Polsce prowadzona jest akcja "Nie strzelam w sylwestra", do której przyłączyło się już kilka tysięcy osób. Apel o zachowanie ciszy w górach wystosował Tatrzański Park Narodowy, gdyż sztuczne ognie i petardy płoszą również dzikie zwierzęta, a nawet mogą obudzić niedźwiedzie. Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals" radzi z kolei, by psów nie zabierać na sylwestrowe zabawy, ani nie nie zostawiać ich samych w domu. W czasie odpalania fajerwerków i petard trzeba pozamykać okna i drzwi oraz starać się odwrócić uwagę pupila od wybuchów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.