Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10443 miejsce

"Twoja Ruda Śląska". Nowy magazyn miejski na Śląsku

Współautorzy: Barbara Podgórska

Od niedzieli mieszkańcy Rudy Śląskiej mają nowe pismo o tytule - jakże mogłoby być inaczej - "Twoja Ruda Śląska".

Strona tytułowa Twoje Ruda Śląska / Fot. Adam K. PodgórskiWłaśnie w nakładzie 10 tys. egzemplarzy ukazał się numer pierwszy, czerwcowy, sygnalny, kolportowany bezpłatnie. "Twoja Rudę Śląską" wydaje prywatnie KOMPILO.COM. grupa osób, skupionych wokół portalu internetowego www.twojaruda.pl.

Pismo ma charakter magazynu społeczno-kulturalnego. Ukazywać się będzie co dwa tygodnie.
Obecnie w mieście wychodzą "Wiadomości Rudzkie", tygodnik będący oficjalnym organem Urzędu Miasta, miesięcznik "Kurier Rudzki" również wydawany przez samorząd i "Ratuszowe Nowinki" biuletyn wewnętrzny, adresowany głownie do pracowników magistratu. Publikowany jest także w internecie "Biuletyn Informacyjny Urzędu Miasta Ruda Śląska" i jego codzienny newsletter docierający do prenumeratorów. O sprawach rudzkich piszą też pisma regionalne: "Dziennik Zachodni", który dodatkowo poświęca Rudzie specjalną piątkową wkładkę i tygodniki: "Glos Zabrze i Rudy Śląskiej" oraz "Goniec Górnośląski".

Jest to kolejna cenna inicjatywa dziennikarska. Pomysł wydawania "Twojej Rudy Śląskiej" wpisuje się w długoletnie tradycje prasy miejskiej. Zajmowaliśmy się dziejami prasy rudzkiej i udało się nam zebrać interesujące dossier wielu pism, które pokazywały się na tutejszej scenie prasowej od 1945 roku. W latach 2007- 2008 wychodziły tu "Fakty Rudzkie". Próbowano inicjować gazety jeszcze bardziej lokalne, dzielnicowe: "Halemba. Nasza Mała Ojczyzna". "Karlik" czy "Czas Kochłowic". Obecnie ukazują się tylko "Wieści Orzegowskie". Swoje pisma usiłowały wydawać partie polityczne ("Socjaldemokrata”" i inicjatywy wyborcze ("Obserwator" czy "Moje Miasto").

Dotąd regularnie pojawiają się "Rudzkie Spawy", biuletyn Klubu Inteligencji Katolickiej. Ambitne zamiary miały środowiska twórcze wydające "Aneks", "Witraż" i "Barwy". Do dziś wydawane są periodyki Galerii Krekot oraz "Gazeta Plakatowa" spółki autorskiej Gałuszka & Pilawa. Mają swoje gazetki spółdzielnie mieszkaniowe i redakcja TV Sfera. Oczywiście istnieje rudzka prasa konfesyjna, szkolna, a nawet przedszkolna.

Wydawca TRŚ wyjawia jasno intencje nowego pisma: - to, co bliskie każdemu: ludzie, ulica, dzielnica, miasto, codziennie kształtuje każdego z nas. Dlatego także powstała "Twoja Ruda Sląska". Najbardziej zależy nam na tym, żeby informacje, które znajdują się na naszych lamach, w pełni oddawały to, czym wszyscy żyjemy.

W bieżącym numerze znajdujemy między innymi publikacje: "Wcale nie takie dolce vita!" O tym, jak przebiega współpraca na linii: Radni - Prezydent, o miejskich inwestycjach oraz "życiu w opozycji" opowiada Jerzy Draży z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. "Bolesna kuracja odchudzająca", to artykuł poświęcony kryzysowi, jaki dotknął finanse miasta. Z kolei o wielkich inwestycjach, wzbudzających równie wielkie emocje traktują publikacje "Co dalej z "OTI"?" i "Serce Rudy Śląskiej zacznie bić?".

Artykuł: "Tłum jak piękna lawina - wizjoner z halembskiej piwnicy" dedykowany jest Władysławowi Lucińskiemu. "Lucik" skończył 30 maja siedemdziesiąt siedem lat. Wielki twórca, którym Ruda Śląska powinna się szczycić, żyje schorowany i zapomniany w Halembie. Poczytamy także o tym, że życie wraca do Kaufhausu i o znanym kolekcjonerze, pasjonacie śląskiej mowy, Bronisławie Wątrobie. To oczywiście nie wszystkie materiały w tym piśmie. Jesteśmy w grupie autorów, ale zupełnie nie dlatego namawiamy do zainteresowania się i lektury. Więcej szczegółów na http://twojaruda.pl/magazyn


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.