Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3912 miejsce

Twoje zdrowie w twoich dłoniach - zapomniana medycyna

Od najmłodszych lat jesteśmy oswajani z widokiem białego kitla i to tak, że lekarza uważamy niemal za cudotwórcę. Jesteśmy przeświadczeni, że nikt inny, tylko on potrafi nas wyleczyć ze wszystkich dolegliwości i chorób.

 / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/22/Da_Vinci_Vitruve_Luc_Viatour.jpg/441px-Da_Vinci_Vitruve_Luc_Viatour.jpgZastanawiałam się, czy faktycznie prekursorami dzisiejszej medycyny byli starożytni. Czy faktycznie do swoich sukcesów dochodzili przez tysiące lat metodą "prób i błędów"? Jak to wyglądało? Czy przypadkowym osobom podawano nieznany specyfik i czekano na efekt? Na kim próbowano? Na ochotnikach, więźniach, niewolnikach? A jak to jest, że my współcześni mamy tylko mgliste pojęcie o medycynie "ledwie" sprzed 1000 lat? Bogiem medycyny według Greków był Asklepios, syn Apollina, którego zabił Zeus za nadmierne wskrzeszanie zmarłych. Egipcjanie twierdzą, że Toth nauczył ludzi stosowania roślin, pokazał im dobre i trujące. Czy to nie oznacza, że cała medyczna wiedza została nam ludziom przekazana? Czy zaginęła w kataklizmie 12,5 tysiąca lat temu?

Być może, ale zapewne jakieś jej resztki przetrwały i być może z tych szczątków korzystali Hipokrates czy Galen. Ale i ta wiedza ginęła na przestrzeni dziejów, a w ostatnich czasach została "dobita" przez "nowoczesną" medycynę i koncerny farmaceutyczne.

Od najmłodszych lat jesteśmy oswajani z widokiem białego kitla i to tak dogłębnie, że lekarza uważamy niemal za cudotwórcę. Jesteśmy przeświadczeni, że nikt inny tylko on potrafi nas wyleczyć ze wszystkich dolegliwości i chorób. Niemal z namaszczeniem przełkniemy wszystko, co nam zaaplikuje, nie zastanawiając się nawet, czy nie popełnił jakiegoś błędu. Lekarz to zawód i jak w każdym zawodzie są ludzie z powołania, są dobrzy rzemieślnicy, ale są i partacze. Lekarz to też człowiek i też może popełnić błąd, tyle tylko że jego błąd może mieć nieobliczalne konsekwencje.

Odrzucenie przez nowoczesną medycynę tak zwanej "medycyny ludowej" nastąpiło już dawno i nie świadczy o jej wiarygodności i rzetelności. Dodatkowo dzisiejsza "nowoczesność" medycyny polega na aplikowaniu, co raz to wymyślniejszych tabletek-panaceów na „wszystko”, ale rzadko kiedy mówi się o drugiej stronie, szkodliwej, tych specyfików, która ma niejednokrotnie bardzo niekorzystny, a niekiedy wręcz destrukcyjny wpływ na organizm ludzki.

Czy medycynę należy obarczać całą winą? Z pewnością nie. To człowiek zrobił się wygodny i własne zdrowie oddał w ręce innych. Z własnego wygodnictwa odrzucił wiedzę przodków i choć porusza się po aptece z ogromną ilością leków, nie potrafi ich rozpoznać i użyć. Dlaczego odrzuca się wiedzę tzw. ludową, która w swych korzeniach poza tradycją zawiera wiedzę starożytnych? Czy dlatego, że były to zabobony? A co w zamian daje nam medycyna tradycyjna? Chemiczne leki "szybkiego reagowania", które likwidując jeden objaw, wpędzają nas w następną chorobę. Specjalista od serca potrafi "rozwalić" nam wątrobę, bo wątroba to nie jego specjalność. Dziś, gdy człowiek zachoruje, rozpoczyna wędrówkę od cierpienia do cierpienia i nie wie, kiedy ją zakończy i czy zakończy szczęśliwie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Maria Szcześniak
  • Maria Szcześniak
  • 05.09.2012 13:33

...Tak, nie należy obarczać cała winą medycyny Sebastianie...) To my ludzie w gigantycznym stopniu jesteśmy odpowiedzialni za Kreację rzeczywistości i...własnego losu, nie wyłączając z tego zdrowia. Zdaje się to potwierdzać cała nasza przestrzeń historyczna i wiedza, szczególnie zawarta w przekazach starożytnych. Problem tkwi w czytaniu i odczytywaniu "ze zrozumieniem" i praktycznej umiejętności wykorzystania Wiedzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam,
uważam że bardzo fajny artykuł, w szczególności wstęp :) podoba mi się zdanie że "To człowiek zrobił się wygodny i własne zdrowie oddał w ręce innych." gdyby więcej ludzi postrzegało to w ten sposób to nie lekarze mieli by dużo mniej do roboty. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgoda profilaktyka zawsze lepsza, ale nie wszystko mozna przewidziec, zanim sie sami wyleczymi metodami naturalnymi choroba moze nas zniszczyc. Raka pozbedziemy sie chemia choc znane sa efekty uboczne to zawsze mniejsze zło. Podobno AIDS to efekt profilaktyki i zwlaczania wirusa HIV poprzez aplikowanie organizmowi AZT, HIV jak wirus ma byc niegroźny. Ale ci co tak twierdza nie chca sobie zaaplikowac HIV dobrowolnie aby to udowodnic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leczenie "naturą " wymaga czasu, którego nam niestety brakuje:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.