Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19901 miejsce

Twórca Tesla Motors: Wszystkie nasze patenty należą do was

Elon Musk, założyciel Tesla Motors poinformował na blogu, że jego firma uwalnia patenty. "Nie będziemy składać pozwów patentowych przeciwko nikomu, kto wykorzysta tę wiedzę w dobrej wierze".

 / Fot. By NRMA New Cars [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons„Jeszcze wczoraj w holu naszej siedziby w Palo Alto mieliśmy ściankę, na której wieszaliśmy patenty Tesli. Nieprzypadkowo ich już nie ma. Usunęliśmy je, aby technologia produkcji pojazdów elektrycznych mogła się jeszcze lepiej rozwijać" – poinformował Elon Musk na swoim blogu.

Musk, założyciel firm PayPal, SpaceX, Tesla Motors, filantrop, przypomniał na blogu, że Tesla Motors został stworzony, aby przyspieszyć nadejście zrównoważonego transportu, poszerzyć drogę do tworzenia atrakcyjnych pojazdów elektrycznych, ale zauważa, że patenty to ograniczają. Kilkanaście lat temu ochrona wynalazków była konieczna, dziś hamuje rozwój nowych technologii - pisze Musk, przywołując też swoje doświadczenie z jego pierwszej firmy Zip2.

Musk przyznaje, że w Tesla Motors czuł się zmuszony do tworzenia patentów, z obawy, że duże firmy samochodowe będą kopiować technologię, a następnie wykorzystywać w masowej produkcji.Tymczasem motoryzacyjni potentaci nie zrezygnowali z produkcji pojazdów spalinowych i jak przyznaje Musk, nawet nie zaczęli rywalizować z Teslą. Auta elektryczne to ciągle mniej niż 1 proc. produkowanych na świecie samochodów.

Jak zauważa biznes.newsweek.pl, udostępnienie patentów wiąże się z jeszcze jedną kwestią. Musk chce, aby napędzanie samochodów było całkowicie bezpłatne. Koszty prądu miałyby się zawrzeć w cenie aut. "Z tego względu stacje, gdzie będą ładowane samochody muszą podjąć formę współpracy z Teslą, na mocy których część ceny aut będzie trafiała do ich kieszeni. Taka kohabitacja nie będzie możliwa bez udostępniania przez Muska części wynalazków jego firmy".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.