Facebook Google+ Twitter

Twórcy filmu "Smoleńsk" chcą 5 mln zł dotacji budżetowej z PISF

- To będzie test, jak traktowany jest temat katastrofy w Smoleńsku - mówi Antoni Krauze, w rozmowie z gazetą. - Mamy inwestorów, ale nie zebraliśmy wystarczających środków.

 / Fot. CC, Autor:Dawid Skoblewski, licencja cc-by-2.5.Zapowiadany film "Smoleńsk" Antoniego Krauze napotkał na duże przeszkody finansowe, jak się wydaje - nie do pokonania. Kilkanaście miesięcy temu producent zapowiadał: wiosną początek zdjęć do ''Smoleńska''. - Są deklaracje wybitnych aktorów. Teraz słychać: Brakuje połowę pełnej kwoty niezbędnej w kręceniu obrazu.

Najpierw reżyser ogłaszał: "Prace nad filmem o Smoleńsku idą fantastycznie. Mamy ogromną liczbę wpłat". Skończyło się na "fantastycznych" zapowiedziach. Fundacja Smoleńsk 2010, mająca wspierać produkcję, zebrała na film około 500 tys. zł. Deklarowany budżet filmu – według "Rzeczpospolitej" – to 10 955 000 zł.

Twórcy filmu o katastrofie smoleńskiej już na początku prac złożyli wniosek o dotację z budżetu państwa. Od razu na przeszkodzie stanęły kontrowersje głównie natury politycznej. Koniec końców - jak informuje gazeta - w obrazie nie będzie sceny zamachu. Twórcy filmu –informuje rzecznik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) Rafał Jankowski - ubiegają się o dotację 5, 47 mln zł. - To maksymalna możliwa kwota, w przypadku fabuły, która nie jest debiutem.

Brakująca kwota – jak się wydaje - w pewnej mierze leży w rękach ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. A ten otwarcie oświadczył: Nie wyobrażam sobie teraz filmu o Smoleńsku. Wybitny aktor Daniel Olbrychski, w swoim czasie powiedział u Tomasza Lisa: "Smoleńsk" to byłby film antypolski, ośmieszyłby nas przed światem. Nie to jednak stanęło na przeszkodzie w decyzji o dofinansowaniu "Smoleńska".

Na początku film smoleński miał być finansowany bez wsparcia budżetu państwa. Reżyser Antoni Krauze mówił, że pozyskanie dotacji będzie niemożliwe ze względu na kontrowersje, jakie wzbudza ta produkcja. Twórcy mieli nadzieję, że wszystko jakoś się ułoży i pieniądze będą. Tymczasem budżet filmu jednak się nie domknął i twórcy – stojąc w sytuacji bez wyjścia - musieli się zwrócić o pomoc państwową.

- To będzie test, jak traktowany jest temat katastrofy w Smoleńsku - mówi Antoni Krauze, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Mamy inwestorów, ale nie zebraliśmy wystarczających środków - wyjaśnia producent Maciej Pawlicki. Zebrane 500 tys. zł przez Fundację Smoleńsk 2010, to zaledwie kropla w wodzie. Resztę pieniędzy mieli dorzucić koproducenci.

Dotacja na film nie zależy od dobrej czy złej woli jednego człowieka. Od czego więc zależy? Wniosek musi wpierw przejść przez sito kwalifikacji formalnej. Potem zajmie się nim komisja ekspercka Instytutu Sztuki Filmowej. Na wszystkie wnioski o dofinansowanie filmów nie ma pieniędzy. W 2012 roku, o środki budżetowe rywalizowało 36 filmów fabularnych, a dwa lata temu - 58. Obecnie do podziału będzie tylko 20 mln zł. Szanse na uzyskanie pełnego finansowania mają nieliczne produkcje.

Gazeta przypomina, że 6 mln zł z budżetu otrzymały: "Katyń" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei", Andrzeja Wajdy. Podobną kwotę dostał też Jan Komasa na "Miasto '44" o powstaniu warszawskim. Największe dofinansowanie w historii (9 mln zł), otrzymał reżyser Jerzy Hoffman, na niezbyt dobrze przyjęty przez krytyków obraz - "1920. Bitwa Warszawska". Zdaniem Roberta Glińskiego, członka jednej z komisji eksperckich, o ocenie filmu decydują wyłącznie względy merytoryczne i jego scenariusz. - Ideologia nie ma tu nic do rzeczy - podkreśla Gliński.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Wygląda to na taki bardziej rozbudowany zespół Kalego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pół miliona zł zebranych przez Solidarnych 2010 na produkcję filmu wystarczyło na 4 dni kręcenia . To na ile wystarczy 10 mln, których wg Rzeczpospolitej brakuje ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Konopka - historia Żydów w Polsce sięga czasów, o których chyba Pan nie był łaskaw poczytać:
np.
http://www.izrael.badacz.org/zydzi_w_polsce/dzieje_nowe.html

http://www.muzhp.pl/kalendarium/1490/kazimierz-wielki-uregulowal-prawa-zydow-w-krolestwie-polskim-wywiad-1334-10-9.html

http://www.rp.pl/artykul/925302.html

http://malarstwo-historia.blogspot.com/2011/02/jan-matejko-przyjecie-zydow-rp-1096.html - "Pierwsza masowa migracja Żydów do Polski z Zachodniej Europy miała miejsce w czasie pierwszej krucjaty w 1098. Zachęceni tolerancyjnymi rządami Bolesława III Krzywoustego, osiedlali się na terenie całego ówczesnego państwa polskiego. Polski książę dbał o wspólnotę żydowską, ponieważ rozumiał jej korzystny wpływ na rozwój gospodarki państwa. Dysponujący kapitałem Żydzi szybko wzbudzili zaufanie władców Polski, którzy niejednokrotnie się u nich zapożyczali."

Poza tym: biorąc pod uwagę, że twórcy filmu są wyznawcami teorii współsprawstwa rządu polskiego w zamachu na najlepszego z prezydentów i z tą intencją usiłują wytworzyć dzieło filmowe, to wnioskowanie o państwowe fundusze jest wręcz bezczelne. To tak, jakby od człowieka skazanego samosądem na powieszenie żądać zapłaty za sznur i drewno na szubienicę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Fragmenty mówiące o Różanie
Miejscowością, która tragicznie odczuła skutki inwazji sowieckiej był Różan nad Narwią. Złożony tam i działający pod przewodnictwem miejscowego nauczyciela Jerzego Bałtusia Komitet Obrony, zbierający bieliznę i inne datki dla polskich żlołnierzy, został po wejściu bolszewików rozbity. Kilku jego członków aresztowano, a potem uprowadzono i zamordowano 23 sierpnia 1920r. we wsi Miecze, parafii Rydzewo koło Grajewa. Byli to: Jerzy Bałtusi- nauczyciel, Roman Bonisławski- kupiec, Ignacy Chełchowski- felczer, Jan Gutowski- krawiec, Antoni Goss, Ludwik Malowańczyk- felczer, Gabriel Miedzianowski, Antoni Skwarski, Jan Wiśniewski, Wiktor Wiśniewski, Adam Zaręba- rolnik, Wiktor Zawadzki.
„Ludzi tych, jak pisał „Kurier Płocki“, wydali w ręce bolszewików miejscowi żydzi, którzy brali udział w miejscowym Rewkomie, a następnie zbiegli wraz z bandami bolszewickimi“

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jerzy, to w takim razie masz niespójne poglądy, czego dowodzi choćby zacytowany przez ciebie i przez mnie tekst.
Co do filmu, to zdziwiłbym się bardzo, jakby Instytut wyraził nawet poparcie bez kasy.
Zebrali pół miliona na 10 milionowa produkcję? Chyba widać jakie jest zainteresowanie potencjalnych sponsorów takim ''wizerunkiem'' oszołoma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Tomek Staszewski
Nie jest moim zamiarem robienie pijar komukolwiek, choć może pan, to tak odbierać, ponieważ moje poglądy są zbieżne z poglądami Prawa i Sprawiedliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Wojciech Arciszewski
"Jeżeli ktoś chce fabularyzować swoje wizje świata to musi to zrobić za swoje pieniądze.
Proste, jasne, czytelne, sprawiedliwe."

Jakoś innych filmów to nie dotyczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziwne byłoby przeznaczanie publicznych pieniędzy na film, jeżeli jego scenariusz będzie niezgodny/sprzeczny z ustaleniami komisji rządowej odnośnie przyczyn tej katastrofy .Praca komisja również była finansowana z publicznych środków)

Jeżeli ktoś chce fabularyzować swoje wizje świata to musi to zrobić za swoje pieniądze.
Proste, jasne, czytelne, sprawiedliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jerzyku, ty naprawdę masz problem i jesteś, że tak powiem, aby nie urazić, źle zorientowany na jedna stroną :). Podszepne, że wcale nie robisz dobrego pijaru PiSowi :)

tam niżej w tekście jest :
...Wciągu tych 24 godzin, gdy byłem pod mocą bolszewicką, parafianie zbierali podpisy na oddzielnych arkuszach, a żyd- stary Gelic układał podanie o uwolnienie duchowieństwa. Wieczorem wójt Stansław Karolak, protestant, młynarz, wideman oraz miejscowy rabin ów Gerlic, udali się jako delegaci do „czerezwyczajki“. Sutek był oryginalny: mnie wypuszczono, delegatów wzamian osadzono za kratki. Ks. Stanisława Nowakowskiego zapędzono następnego dnia do Różana wraz ze wszystkimi aresztowanymi i dopiero po podsunięciu przeze mnie myśli, iż ludność oburzona z powodu aresztowania księdza i rabina napewno na ich tyłach będzie robić dywersję- zdecydowali się wypuścić księdza i rabina.... ''

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sięgnął Pan do ciekawego źródła... Można w nim znaleźć i taki tekst:
http://swierszcz.gouk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=206&Itemid=34

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.