Facebook Google+ Twitter

Twórcy neonazistowskiej strony RedWatch.info skazani

Sprawa, która kilka lat temu wzbudzała duże kontrowersje, doczekała się swojego finału przed wrocławskim sądem. Twórcy neofaszystowskiej strony redwatch.info, 14 grudnia zostali skazani.

Sędzia Marcin Sosiński odczytuje wyrok. / Fot. PAP/Grzegorz HawałejTwórcy neofaszystowskiej strony redwatch.info, 14 grudnia zostali skazani. Nie pójdą jednak do więzienia, ponieważ na poczet kary zaliczono im czas spędzony w areszcie. Andrzej P. otrzymał 1,5 roku więzienia, Bartosz B. rok i miesiąc, Mariusz T. rok i trzy miesiące. Prokurator oskarżył ich o propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści na tle rasowym.

Internetowa strona organizacji Krew i Honor publikowała "listy śmierci", na których wymienione były nazwiska kilkuset osób określanych przez redwach.info "zdrajcami własnej rasy". Na stronie publikowane były szczegółowe dane tych osób, zdjęcia, adresy, numery telefonów, rejestracje samochodów. Twórcy wprost wzywali do przemocy: "Pamiętaj twarze zdrajców, oni za wszystko zapłacą", "zbliża się ostateczne starcie".

Na stronie organizacji nadal możemy zobaczyć te same treści. Autorzy zachęcają do informowania o osobach ze zdjęć i podawania ich danych: "Jeżeli rozpoznasz którąś osobę na zdjęciu, a znasz jej adres telefon lub tablice rejestracyjne samochodu daj znać na maila".
Nadal dostępne są zdjęcia osób znienawidzonych przez organizację wraz z wulgarnymi podpisami, opisem działalności, charakterystycznymi cechami, miejscem zamieszkania czy informacją o spodziewanym oporze przy ewentualnym starciu. Na liście tropionych przez faszystów znaleźli się m.in. prof. Maria Janion i Adam Michnik.

"Listę śmierci" bez problemu mógł obejrzeć każdy, kto wszedł na stronę. Obsługiwana była z Polski, mimo że założono ją na amerykańskim serwerze. Autorzy zostali zatrzymani w lipcu 2006 roku. Po przeszukaniu ich mieszkań, policjanci znaleźli nazistowskie symbole, oskarżeni brali także udział, co widać na zdjęciach ze strony, w neonazistowskich spotkaniach. W 2007 roku prokuratura postawiła im zarzuty propagowania faszyzmu, nawoływania do nienawiści na tle rasowym i seksualnym, publiczne znieważenie ludności żydowskiej, romskiej oraz bezprawne ujawnienie danych osobowych. Prokuratorzy mieli do przesłuchania 385 poszkodowanych, dlatego śledztwo się przeciągało.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Maria Janion? A za co? Za "Niesamowitą Słowiańszczyznę"???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.