Facebook Google+ Twitter

Twórcy „Rewersu” nominowani do Paszportów Polityki

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-09 18:10

Dziś ogłoszono nominacje do Paszportów Polityki w kategorii film. Aż dwie z nich przyznano twórcom obsypanego nagrodami Rewersu, który w piątek trafi na ekrany polskich kin.

 / Fot. mat. prasoweNagroda przyznawana jest od 1993 roku dla "artystów oryginalnych, poszukujących, przekraczających granice sztuki i granice geograficzne”. W tym roku w kategorii film nominowani zostali: Borys Lankosz reżyser filmu Rewers, Marcin Koszałka autor zdjęć Rewersu, a także Xawery Żuławski, reżyser "Wojny polsko-ruskiej".

Przewrotny i błyskotliwy "Rewers", zachwycił świeżością i oryginalnością: „Pierwszy raz od kilku lat miałem w kinie wrażenie, że oglądam film wyrastający mocno z tradycji szkoły polskiej, ale przy tym nowy i świeży, opowiadany językiem XXI w.” - pisał Michał Chaciński, uzasadniając nominację dla Borysa Lankosza”. „Lankosz to nie „nowy Wajda”, czy „nowy Kawalerowicz”, mówi
bowiem innym, swoim głosem. Jak silnym – okaże się za kilka lat. Na razie wygląda mi na debiut  / Fot. mat. prasowedekady.”

Lech Kurpiewski zwrócił natomiast uwagę, na niezwykłe w "Rewersie" „przywrócenie wiary w to, że polski reżyser potrafi nakręcić film z tzw. ambicjami, który daje się z przyjemnością oglądać.” Rewers zachwycił również pięknym obrazem. Stąd też nominacja dla Marcina Koszałki, który już po raz drugi pojawia się w finałowej stawce kandydatów do nagrody kulturalnej Polityki. Zdaniem
Tadeusza Lubelskiego właśnie wyrafinowany operator „przyczynił się w znacznym stopniu do sukcesu Rewersu”. W czym tkwi siła przewrotnej czarnej komedii, która zachwyca krytyków i widzów przekonamy się już w piątek, kiedy film trafi na ekrany kin w całej Polsce.
Czytaj też: Rewers bierze wszystko

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.