Facebook Google+ Twitter

"Twórcy WikiLeaks mogą mieć krew na rękach"

Robert Gates, sekretarz obrony USA, oświadczył, że wyciek tajnych dokumentów dotyczący operacji przeprowadzanych przez siły amerykańskie w Afganistanie może mieć fatalne skutki dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

- Militarne konsekwencje publikacji mogą być bardzo poważne i niebezpieczne, zarówno dla naszych wojsk, jak i naszych sojuszników - mówi Robert Gates. Amerykański sekretarz obrony podkreślił, że uczynienie wszystkiego, co ograniczy te konsekwencje jest moralnym obowiązkiem USA informuje tvn24.pl.

FBI pomoże w śledztwie

"Agresywne" śledztwo zapowiedział szef pentagonu. Celem śledztwa jest ujawnienie osoby, lub osób, które odpowiadają za przeciek niejawnych informacji. Obok wojskowych śledczych, sprawę będą badają funkcjonariusze FBI.

Juliana Assange i jego współpracownicy, czyli twórcy portalu Wikileaks, którzy opublikowali materiały z przecieku, spotkali się z ostrą krytyką Mike'a Mullena. - Assange może mówić, co chce na temat dobra, jakie osiągnął wraz ze źródłem (które przekazało mu tajne dane). Prawda jest jednak taka, że mogą oni już mieć na swoich rękach krew młodego amerykańskiego żołnierza albo afgańskiej rodziny" - powiedział Mullen.


Ponad 90 tys dokumentów trafiło do Internetu

- Publikacja danych Afgańczyków pomagających międzynarodowej koalicji, to dla nich wyrok śmierci - ocenił w czwartek w "Faktach po Faktach" gen. Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Sił Informacyjnych. - Nikt nie będzie chciał współpracować z siłami koalicji - dodał gen. Gromosław Czempiński, były szef Urzędu Ochrony Państwa.

WikiLeaks ujawnił 91 tysięcy raportów, m.in. dotyczących tajnych operacji wojsk przeprowadzonych na terytorium Afganistanu podczas wojny od 2004 do końca 2009 roku. W "kalendarium wojny afgańskiej" znalazły się również informacje o polskich żołnierzach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.