Facebook Google+ Twitter

"Twórcze Kontrasty". Refleksje po spotkaniu artystycznym

W ubiegłą sobotę w Oberhausen spotkali się artyści polonijni, aby zaprezentować swoje utwory i obrazy. Jak wiadomo, każdy artysta to wielka indywidualność, dlatego też wieczór nosił tytuł "Twórcze Kontrasty".

Krzysztof Rusarczyk prezentuje malarstwo Isabelli Degen i Jagi Rudnickiej. / Fot. Robert WideraMalarze, pisarze, poeci to ludzie ciekawi świata, którzy pragną podzielić się ze wszystkimi tym, co tworzą i jaki sposób rodzą się ich dzieła. Artysta, twórca, to człowiek wrażliwy, ktoś, kto widzi i czuje więcej, ktoś, kto wychodzi poza przyjęte schematy. Twórcą trzeba się urodzić. Pisarz, poeta nie pisze dla siebie, pisze dla czytelnika, zarazem jednak odkrywa samego siebie, jego twórczość staje się oknem na świat. Wiadomo, że każdy człowiek jest wielką indywidualnością, a co dopiero artyści? Piszą, malują, a każdy robi to inaczej.

Aby pokazać zdecydowane różnice i przeciwieństwa, Twórcze Kontrasty miały odbyć się w formie „pojedynku”. Ale jak tu mają się pojedynkować kobiety?

Jaga Rudnicka i Isabella Degen zaprezentowały swoje prace malarskie. W malarstwie obie panie różnią się bardzo: Jaga Rudnicka maluje realistyczne kwiaty, Isabella Degen pełne fantazji hiszpańskie impresje. O malarstwie ciekawie opowiadał artysta plastyk Krzysztof Rusarczyk. Następnie obie panie pokazały się od strony literackiej: Jaga Rudnicka odczytała liryczne wiersze, a Isabella Degen urywki swoich opowiadań.

Kolejnym punktem programu była promocja książki. Leonard Paszek i Leonard Paszek i Danuta Słowik prezentują książkę "Tułacze losy". / Fot. Robert WideraDanuta Słowik promowali powieść, pt. Tułacze losy, autorstwa Danuty Słowik. Jest to powieść składająca się z dwóch części - Szpital w zamczysku i Karuzela. Karuzela, jako oddzielne opowiadanie, wygrała polonijny konkurs literacki. Książka oparta jest na pamiętniku jej babki, do którego dopisała dalsze współczesne rozdziały o swoim życiu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.10.2011 17:18

Ja tylko zwracam uwagę na zachowanie "damy", która obraża zarejestrowanych tutaj użytkowników. Od dłuższego czasu. Pozdrawiam Pana z pięknej Warszawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu B. widocznie nie był Pan nigdy "emigrantem" bo gdyby nie - nie pisałby Pan takich bzdur! I Polacy i Niemcy - czujemy się przede wszystkim Europejczykami w jednej rodzinie! A mając patrzenie z perspektywy na "sprawy polskie" mamy pewien głębszy kontekst, czego nie zawsze o Polakach mieszkających w kraju, i tylko w kraju można powiedzieć. Pozdrawiam z Hamburga

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.10.2011 16:38

"Powód usunięcia: Obrażanie autora tekstu, komentarz poza tematem artykułu."

Widocznie polscy emigranci w Niemczech tak mają - bliżej im do Niemców niż rodaków z Polski. Wczoraj dama-wierszokletka również obrażała DO z tego serwisu. Bez interwencji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Artysta, twórca, to człowiek wrażliwy, ktoś kto widzi i czuje więcej"...to są piękne serdeczne słowa, oby wszyscy którzy piszą tutaj komentarze, zanim dzibną piórem na papierze pamiętali o tym! Miłego tygodnia, pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

to tyle o kontrastach

Komentarz został ukrytyrozwiń

boję się ludzi niespełnionychnie wiadomo jaką miarą mierzą
nieprzeciętność
istnieje już instytut miar i wag
i wiadomo że jeden centymetr
to mała powierzchnia dla milimetra
milimetr choruje na gigantzym
i nijak go uleczyć

z tej wielkości
zostaje parę pierwiastków
w tablicy Mendelejewa
i może jeszcze miejsce
na łzy dla najbliższych
stary dzbanek na kwiaty

widziałam wielkich
jak prosili małych o podanie ręki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogie i Mile Panie! Czy nie możecie byc mile dla siebie! Czy potrzebne sa zlosliwości, przeradzajace sie w zapiaklość i usuwanie komentarzy. Jęsli macie cos "do siebie" skorzystajcie z mozliowosci wyrażenia swych osobistych zdań przez korespondencje w profiul. Na forum bądźmy dla siebie wzajem sympatyczni, nawet jeśli wyrażamy krytyke. Pyrsk Dziubki Roztomiłe! Adam

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Stanisława Zdrodowska, Jasieńka
Z zaskoczeniem i niesmakiem przeczytałam pogardliwe posty obu Pań:

"publiki bało 16 osób i artyści i nikt więcej.... szaleństwo organizatorskie....."
"Jasienko a policzylas dobrze ,w koncu to nie wazne ilu ich bylo aby rowno pilo i sie bawilo no nie
a mnie jak publika oleje to ja ja swiece spirytusem!"

Sądzę, że należy cenić każdą tego typu inicjatywę rodaków żyjących na emigracji, niezależnie od rozmachu organizacyjnego, bo nie on jest najważniejszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powód usunięcia potwierdź usunięcie anuluj

Komentarz został ukrytyrozwiń
jasieńka 29.09.2011 12:03

Ocena: 6 0 publiki bało 16 osób i artyści i nikt więcej.... szaleństwo organizatorskie..... [kasuj]

ktos tu tworzy mity

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie widze powodu do usuniecia mojego tekstu nikogo nie obrazilam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.